Fáze exekučního řízení

Pokud soud vyhoví exekučnímu návrhu věřitele, pověří současně v návrhu označeného soudního exekutora provedením exekuce.

1. Exekuční návrh 

Exekuční řízení zahajuje věřitel (oprávněný) podáním exekučního návrhu k jím vybranému soudnímu exekutorovi. Exekuční řízení je zahájeno dnem, hodinou a minutou, kdy exekuční návrh došel tomuto soudnímu exekutorovi. 

Podrobnosti ke způsobům podání exekučního návrhu zde.

Podrobnosti k náležitostem exekučního návrhu zde.

 

2. Žádost exekutora soudu o pověření 

Soudní exekutor, kterému došel bezvadný exekuční návrh, požádá exekuční soud (nejpozději do 15 dnů ode dne doručení návrhu) o pověření k provedení exekuce. Soud návrhu věřitele vyhoví tím, že soudního exekutora pověří provedením exekuce k vymožení povinnosti stanovené exekučním titulem. Soud vydá pověření do 15 dnů, jestliže jsou splněny všechny zákonem stanovené předpoklady. Pověření není soudním rozhodnutím a nedoručuje se účastníkům řízení.

 

3. Zjišťování a zajišťování majetku dlužníka

Poté, co soud vydá pověření k provedení exekuce, započne soudní exekutor zjišťovat majetek povinného. Poté posoudí, jakým způsobem bude exekuce provedena a vydá exekuční příkaz(y) ohledně majetku, který má být exekucí postižen. Exekutor je povinen v exekučním příkazu zvolit takový způsob exekuce, který není zřejmě nevhodný, zejména vzhledem k nepoměru výše dluhů a ceny předmětu, z něhož má být splnění dluhů povinného dosaženo. Exekuce na základě vydaných exekučních příkazů se provede postupně způsoby určenými v ustanovení § 58 odst. 2 ex. řádu. Zda budou vydané exekuční příkazy realizovány a jakou formou, může dlužník ovlivnit svým aktivním přístupem.

 

4. Notifikace dlužníka o vedené exekuci

Bez zbytečného odkladu po vydání prvního exekučního příkazu doručí soudní exekutor dlužníkovi Vyrozumění o zahájení exekuce, exekuční návrh, kopii exekučního titulu. Od doručení Vyrozumění o zahájení exekuce má dlužník zapovězeno nakládat se svým majetkem včetně nemovitostí a majetku patřícího do společného jmění manželů, vyjma běžné obchodní a provozní činnosti, uspokojování základních životních potřeb svých a osob, ke kterým má vyživovací povinnost, a udržování a správy majetku (tzv. generální inhibitorium). Ve Vyrozumění soudní exekutor informuje dlužníka o tom, že v případě splnění vymáhané povinnosti do 30 dnů od doručení Vyrozumění bude dlužník povinen uhradit snížené náklady exekuce. Současně jej poučí o možnosti podat návrh na zastavení exekuce, případně návrhu na odklad exekuce aj.

Ve Vyrozumění jsou v souladu se zákonem uváděna pouze zjednodušená poučení o procesních právech a povinnostech. Plná procesní poučení pro povinné najdete zde

 

5. Nucené provedení exekuce, inkaso a výplata vymoženého plnění

Marným uplynutím lhůty 30 dnů od doručení Vyrozumění o zahájení exekuce, případně dnem právní moci rozhodnutí o návrhu na zastavení exekuce podaném v téže lhůtě, se exekuce stává pravomocnou. Údaje o vedené exekuce se zapíší do Centrální evidence exekucí a exekutor na základě exekuční příkazů přistoupí k nucenému vymožení povinnosti stanovené exekučním titulem na základě soudem vydaného pověření.

6. Ukončení exekuce 

Exekuce zásadně končí vymožením vymáhané povinnosti, nákladů exekuce a nákladů oprávněného. Po skončení exekuce zašle soudní exekutor oznámení o skončení exekuce všem orgánům a osobám, které ve svých evidencích (seznamech) vedou poznámku o probíhající exekuci anebo kterým byla v exekuci uložena nějaká povinnost. Na žádost zašle toto oznámení soudní exekutor rovněž účastníkům řízení.