SZIF: Exekuce u zemědělských dotací

Exekuce na zemědělské dotace je specifickou oblastí vymáhání pohledávek, která podléhá nejen českým právním předpisům, ale především legislativě Evropské unie. Dotace poskytované Státním zemědělským intervenčním fondem (SZIF) jsou totiž vázány přísnými pravidly a nelze je jednoduše postihnout exekučním příkazem. V článku se zaměříme na to, jaké možnosti a omezení platí pro exekuce v této oblasti. Zároveň vysvětlíme, jak lze zjistit, zda dlužník pobírá dotace, a jaké informace může SZIF v rámci součinnosti poskytnout.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) byl zřízen zákonem č. 256/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a je právnickou osobou se sídlem v Praze. Náleží do působnosti Ministerstva zemědělství a jeho hlavním úkolem, jako akreditované platební agentury, je zprostředkování finanční podpory zemědělství z evropských a národních zdrojů. Při poskytování dotací do zemědělství má SZIF postavení správního orgánu.

Po podání žádosti o dotaci v každé z této oblasti probíhá administrace, jejíž délka, bohužel, musí odpovídat složitosti dané problematiky a délce a složitosti navazujících kontrol jak administrativních, tak kontrol na místě. Abychom vám alespoň trochu napomohli, pokusíme se vám předestřít, k čemu jednotlivé dotace slouží.

 

Rozdělení dotací

Dotace z EU jsou v rámci Společné zemědělské politiky poskytovány z Evropského zemědělského záručního fondu (EAGF) a Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EAFRD) a v rámci Společné rybářské politiky z Evropského námořního a rybářského fondu (ENRF). Národní dotace jsou vypláceny z rozpočtu Ministerstva zemědělství, a tedy z rozpočtu České republiky.

Dotace můžeme rozdělit do několika oblastí:

Přímé platby - přináší stabilizační prostředky pro zemědělské prvovýrobce. 

Rozvoj venkova – tyto dotace můžeme rozdělit na:

  • Neprojektová opatření - podporují hospodaření na zemědělské půdě v souladu s ochranou a zlepšením životního prostředí a krajiny, podporují zodpovědné obhospodařování území vysoké přírodní hodnoty, přírodních zdrojů a biologické rozmanitosti. Podporují i opatření zvyšující komfort života zvířat či vakcinaci u prasat.
  • Projektové intervence - prostřednictvím investic posilují konkurenceschopnost a inovativní aktivity zemědělského, potravinářského, lesnického a dalších sektorů na venkově. Rozdělování dotací probíhá i pomocí metody LEADER.

Operační program Rybářství 2021–2027 je nástrojem čerpání prostředků z Evropského námořního, rybářského a akvakulturního fondu (ENRAF) v programovém období 2021–2027. Přispívá především k plnění cílů Společné rybářské politiky, Zelené dohody pro Evropu a Víceletého národního strategického plánu pro akvakulturu. Podporuje udržitelnou sladkovodní akvakulturu založenou na inovacích, konkurenceschopnosti a účinnějším využití zdrojů.

Společnou organizaci trhů, kde sektorové intervence podporují pěstování ovoce a zeleniny, vína, brambor, okrasných rostlin, produkci vajec či včelařské produkty.

Zemědělské národní dotace jsou podporou restrukturalizace a zvýšení konkurenceschopnosti českého agrárního sektoru spolu s rozvojem venkovského prostoru. Široké spektrum dotačních programů se soustředí především na udržování výrobního potenciálu v zemědělské prvovýrobě a v potravinářském sektoru. Podporováno je také poradenství a neziskové agrární organizace.

Jen pro představu o rozsahu: celková výše alokovaných prostředků pro Strategický plán 2023–2027 činí cca 200 miliard korun.

Pokud je SZIF v rámci součinnosti osloven, rádi v rámci naší problematiky odpovíme:

  • zda je daná osoba (fyzická osoba podnikající i nepodnikající, právnická osoba, spolek – např. potravinová banka, školské subjekty, ústav, církevní osoby a jejich společnosti) příjemcem dotací;
  • jaké žádosti žadatel podal (pokud bude potřeba i v minulosti);  
  • na který účet bude případně dotace vyplacena;
  • u účelově vázané dotace lze sdělit na jaký účel byla vyplacena (koupě stroje, nemovitosti, zvířete…);
  • termín, kdy dotace byla vyplacena, či odhad, kdy by vyplacena být měla vzhledem ke stavu administrace.

Předcházející otázky vychází z naší dlouhodobé spolupráce, ale vzhledem k tomu, že život přináší nejrůznější případy a příběhy, nebráníme se žádné spolupráci, abychom vám umožnili provést vaši činnost, abyste mohli vykonat svůj úkol, a tedy vymoci danou pohledávku.

Oproti tomu se nám již několikrát podařilo dostat se do situace, kdy spolupráce s exekutorským úřadem nebyla možná a rádi bychom se této z obou stran nepříjemné situaci vyvarovali. 

 

Přednost Práva EU

Jak je zřejmé z rozsahu úkolů, kterými se Fond zabývá, je jeho činnost řízena nejen zákonem o Státním zemědělském intervenčním fondu č. 256/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, zákonem č. 252/1997 Sb., zákonem o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů, a dalšími zákony a prováděcími právními předpisy ve formě nařízení vlády, ale, a to především, legislativou EU. Ta vzhledem k přednosti práva má na jeho činnost vliv největší. 

Proto bohužel nelze na očekávanou dotaci provést exekuce ve smyslu § 59 odst. 1 písm. b) ex. ř. ,a tedy provést exekuci přikázáním jiné peněžité pohledávky

Brání nám v tom totiž povinnost dle čl. 2 Kontrolní činnosti bod B) přílohy I nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) č. 2022/127, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/2116 o pravidla týkající se platebních agentur a dalších subjektů, finančního řízení, schválení účetní závěrky, jistot a použití eura, v platném znění, podle kterého je možné platbu uskutečnit pouze na bankovní účty příjemců nebo jejich zplnomocněných zástupců, vzhledem k přednosti Práva EU. 

V případě, že je vaším dlužníkem zemědělec a máte za to, že u nás získává dotaci, můžete se na nás v rámci součinnost obrátit a my ověříme, zda je skutečně příjemcem dotací. Doufáme, že vám tento drobný vhled do barvitého světa dotací byl nápomocen. 

Dovolíme si vám popřát úspěch při vaší práci a pokud se při řešení některé ze součinností setkáme, tak se těšíme na další spolupráci! 

 

text: Mgr. Olga Zumrová, Odbor legislativně právní SZIF