Specifika belgické právní úpravy exekucí

V průběhu minulého roku měla Mezinárodní komise několik příležitostí setkat se (ať již osobně nebo virtuálně) se zástupci belgických soudních exekutorů, především s prezidentem Mezinárodní unie soudních exekutorů, Marcem Schmitzem. Marc Schmitz, který je soudním exekutorem s působností v belgickém správním obvodu Liège, se s českými soudními exekutory podělil o své zkušenosti s výkonem exekucí v Belgii.

Předpoklady pro jmenování soudním exekutorem v Belgii

Soudní exekutor je v Belgii jmenován královským dekretem po absolvování výběrového řízení a pětileté praxe exekutorského koncipienta a kandidáta.

Podmínkou pro jmenování soudním exekutorem v Belgii je získání magisterského titulu v oboru právo a absolvování pětileté praxe na exekutorském úřadu (praxe může být absolvována výhradně na exekutorském úřadu a nelze započítat jinou právní praxi, např. advokátní, jako je tomu v České republice).

Exekutorský koncipient může po 2 letech praxe na exekutorském úřadu přistoupit ke složení zkoušky exekutorského kandidáta a po dalších 3 letech praxe exekutorského kandidáta lze podat přihlášku do výběrového řízení na obsazení uvolněného exekutorského úřadu (počet a sídla exekutorských úřadů jsou stanovena zákonem). Výběrová komise je tvořena dvěma exekutory a zástupci dalších právních profesí, mezi které patří soudci, zástupci právní akademické obce a dalších právnických profesí (notáři, advokáti atd.). Odlišností od českého právního řádu je skutečnost, že výběrová komise nevybírá exekutora, nýbrž pouze doporučí 3 nejlepší kandidáty a finální rozhodnutí provádí belgická královská kancelář. Exekutor je následně jmenován královským dekretem, a to do konkrétního distriktu a konkrétního města.

Podmínkou pro jmenování je mj. jazyková zkouška odpovídající úřednímu jazyku příslušného distriktu - nizozemština, francouzština, němčina, případně kombinace těchto jazyků (v regionu Deutschsprachige Gemeinschaft).

Věkový limit pro výkon funkce soudního exekutora činí 70 let, souběžně ale platí podmínka min. 25 let profesionální kariéry, což může věkový limit posunout (pokud tedy soudní exekutor zahájí praxi v 60 letech, jeho věkový limit se posouvá až na 85 let). Soudní exekutor může kdykoliv ze své funkce rezignovat, případně být v zákonem stanovených případech odvolán.

 

 

Specifika výkonu činnosti exekutora v Belgii

V Belgii neexistuje dvoukolejnost výkonu rozhodnutí – soudní exekutor je monopolním orgánem výkonu práva. Svoji činnost mimo úřad vykonává výhradně osobně nebo prostřednictvím svého zástupce.

Belgický soudní exekutor drží monopol na výkon rozhodnutí v belgickém království a jiný způsob výkonu rozhodnutí nežli prostřednictvím soudního exekutora tak není možný. Exekutor současně nemůže působit v jiných právních profesích (např. advokát, soudce).

Veškeré činnosti exekutora prováděné mimo úřad (doručování, vyklizení atd.) mohou být prováděny výhradně exekutorem nebo jeho kandidátem (zástupcem). Nelze tedy pověřit „dalšího“ zaměstnance, jako je tomu v České republice.

S ohledem na skutečnost, že exekutor je v Belgii primárně podnikatelem, je mu umožněno vytvářet s jiným exekutorem komerční sdružení (ve formě společností s ručením omezeným). Podílníky mohou být výhradně exekutoři ze stejného distriktu. Exekutoři mohou prodávat podíly v této společnosti, ale mohou je prodávat opět pouze exekutorovi jmenovanému do téhož distriktu. 

 

Kandidát (zástupce) soudního exekutora

Kandidát je primárně zástupcem soudního exekutora, který však nemůže vykonávat exekuční činnost souběžně se soudním exekutorem.

Činnost soudního exekutora mimo sídlo jeho úřadu je v Belgii vázána na jeho osobu nebo na osobu jeho zástupce. Význam zástupce je tak daleko vyšší, nežli jsme tomu zvyklí z českých poměrů. Zástupcem bývá primárně kandidát soudního exekutora, kterým se stane exekutorský koncipient po absolvování 2 let koncipientské praxe a po složení odborné zkoušky. Po dalších 3 letech odborné praxe na pozici exekutorského kandidáta se kandidát může přihlásit do výběrového řízení na obsazení uvolněného exekutorského úřadu. Zástupcem může být i jiný soudní exekutor, nicméně výhradně soudní exekutor ze stejného distriktu.

Každý exekutor může mít v konkrétním čase pouze jednoho zástupce. Uvedené omezení je regulací větších kanceláří, které tak nemohou mít neomezené množství kvalifikovaných zaměstnanců na pozici kandidáta (pro srovnání – např. v Nizozemí může mít exekutor souběžně až 3 zástupce).

Kandidáti mohou provádět všechny úkony namísto exekutora, nicméně není možné, aby souběžně úkony exekutora činil jak exekutor, tak zástupce (vždy tedy působí pouze jeden z nich). Belgická komora soudních exekutorů vede veřejnou online databázi, do které se zapisuje „absence“ exekutora a jeho nahrazení jeho zástupcem. Exekutor může být v průběhu roku zastoupen zástupcem max. po dobu 180 dnů.

 

Územní působnost soudního exekutora

V Belgii funguje kombinace volné soutěže a místní příslušnosti, když soudní exekutoři soutěží v rámci svého jurisdikčního distriktu. Těch je v Belgii celkem dvanáct.

Exekutoři jsou jmenováni do jednoho z belgických distriktů, výjimkou je německy hovořící oblast, která je s ohledem na malou rozlohu působností spojena se sousedním distriktem Liege, v jehož rámci funguje volná soutěž u soukromoprávních věřitelů. Veřejnoprávní věřitelé jsou při výběru exekutora limitováni a projevují se zde prvky nepravé teritoriality. V Belgii je v současné době 12 „exekučních“ distriktů, přičemž v nedávné době se tyto oblasti zvětšovaly, a to z původních 27 distriktů. Belgie má zhruba 11,6 milionu obyvatel a počet obyvatel jednotlivých distriktů se pohybuje od cca 0,3 milionu do cca 1,7 milionu.

Belgičtí exekutoři jsou vždy jmenováni do konkrétního města určeného zákonem a nemohou si jako své působiště vybrat město jiné. Exekutoři si mohou se souhlasem ministra spravedlnosti vyměnit sídlo, nicméně pouze v rámci svého distriktu. Odcházející exekutoři si přitom berou své spisy do nového úřadu. V praxi podobné výměny nejsou příliš časté a odehrávají se maximálně 1–2x ročně.

Belgickým specifikem je bilingvita výkonu rozhodnutí. Rozhodnutí a další písemnosti   směřující do jinojazyčné oblasti Belgie jsou povinně opatřovány překladem (do němčiny, francouzštiny či nizozemštiny). Z tohoto důvodu je naprosto běžné, že exekutoři spolupracují na denní bázi s překladatelskými agenturami. Zajímavým způsobem je řešena „exekuční turistika“ dlužníků - pokud se dlužník z běžící exekuce přestěhuje mimo jurisdikci soudního exekutora, stávající exekutor postoupí spis svému kolegovi z nového distriktu (tohoto kolegu si svobodně vybírá). Za administraci a postoupení spisu má nárok na podíl z odměny nového soudního exekutora (75 % bere vymáhající exekutor a 25 % postupující exekutor; tento podíl je dán zákonem).

V Belgii je rozšířená a dobře fungující přeshraniční spolupráce s Lucemburskem, které má podobný systém výkonu rozhodnutí (na komerční bázi zde exekutoři spolupracují při výkonu přeshraničních rozhodnutí). Spolupráce naopak téměř nefunguje s dalším z belgických sousedů - Německem, kde funguje státní výkon rozhodnutí s menší ochotou vymáhajících orgánů ke kooperaci.

 

Belgická komora soudních exekutorů

Belgická komora soudních exekutorů sdružuje 563 soudních exekutorů, což je současně zákonem stanovený maximální počet exekutorů v zemi.

V Belgii v současné době působí 563 exekutorů, což je současně i numerus clausus (v Belgii tak připadá 1 exekutor na přibližně 20000 obyvatel země). Exekutoři jsou povinně sdruženi v Komoře soudních exekutorů - Huissier(s) de justice – Gerechtsdeurwaarder(s) – Gerichtsvollzieher (webové stránky komory lze najít na: www.huissiersdejustice.be). Kromě exekutorů belgická komora evidovala v roce 2023 rovněž 348 kandidátů, 264 koncipientů a cca 2400 zaměstnanců. Budeme-li brát v potaz velikost jednotlivých úřadů, najdeme v Belgii 2 větší exekutorské kanceláře se 100–150 zaměstnanci, 23 kanceláří s 50–100 zaměstnanci, zbytek kanceláří má do 50 zaměstnanců. Historicky největší exekutorská kancelář měla více než 150 zaměstnanců a postupně skupovala podíly exekutorů dokonce i v jiných distriktech, nežli byla její jurisdikce (tuto praxi nedávno zakázala nová právní úprava, díky níž je možné kupovat pouze podíly exekutora ze stejného distriktu). 

Komora soudních exekutorů vykonává jako jediná dohled nad soudními exekutory (nejvyšším kontrolním orgánem pro případ pochybení soudního exekutora je komorou ustavená Disciplinární komise). Kontrola soudního exekutora je ze strany Komory prováděna min. 1x za 5 let, pokud předchozí zjištění při kontrole byla bezproblémová. Při zjištění jakýchkoliv problémů se frekvence kontroly snižuje na min. 1x za 6 měsíců. Možnými sankcemi jsou podobně jako u nás „upozornění“, pokuty, případně odvolání exekutora z jeho úřadu. 

Z hlediska externího vyjadřování platí v Belgii pravidlo, podle kterého žádný exekutor není oprávněn komunikovat s médii, případně s politickou reprezentací, a to bez výjimky (belgická komora tak vždy hovoří jedním hlasem).

 

Další vzdělávání soudních exekutorů

Další vzdělávání exekutorů v Belgii je povinné a nedodržení tohoto závazku je sankcionováno.

Exekutoři v Belgii mají zavedené jako povinné tzv. další vzdělávání. Komora pro tyto účely založila ve spolupráci s Mezinárodní unií soudních exekutorů autonomní vzdělávací centrum SAMTES. Minimální rozsah vzdělávání soudních exekutorů činí 60 hodin za 2 roky. Školení jsou zpravidla zdarma a uplatňuje se u nich kreditový systém podle obsahu konkrétního školení. 

V případě, že soudní exekutor nedodrží stanovenou výměru dalšího vzdělávání, hrozí mu disciplinární sankce a pokuty až do výše do 5000 EUR. Jednou z nepopulárních sankcí za neplnění povinnosti dalšího vzdělávání je zákaz zastoupení exekutora zástupcem. S ohledem na povinnou účast exekutora (respektive zástupce) u většiny exekučních výkonů se jedná o citlivý zásah do výkonu funkce exekutora. 

Belgická komora pořádá rovněž dobrovolné vzdělávání pro další zaměstnance (soft skills, zejména komunikace, asertivita atd.). 

 

Hlavní činnosti soudního exekutora v Belgii

Těžiště činnosti soudního exekutora v Belgii nespočívá ve vymáhání, nýbrž v nesporných dalších činnostech, jako je doručování, osvědčování stavu nebo inkaso.

Mezi hlavní činnosti soudního exekutora v Belgii patří vymáhací činnost (včetně vyklizení), dále doručování a osvědčování stavu, a to v hrubém poměru cca 30 %/ 30 %/ 30 %. Mezi další činnosti pak patří např. předexekuční inkaso a tzv. amicable debt collection.

V rámci vymáhací činnosti využívají belgičtí exekutoři postižení movitých věcí, nemovitých věcí (bez možnosti dražit nemovitosti), postižení bankovních účtů, mezd a vyklizení. Zajímavou odchylkou od české právní úpravy srážek ze mzdy je skutečnost, že v Belgii neexistuje limitace srážek ze mzdy u alimentů; exekutor tedy může zabavit kompletní mzdu (uvedené platí pro nezaplacené alimenty, nikoliv pro budoucí, které se v Belgii nevymáhají).

Soudní rozhodnutí jsou v Belgii doručována výlučně prostřednictvím exekutora a nikoliv prostřednictvím belgické pošty. Tento systém se v Belgii využívá dlouhodobě z důvodu vysoké spolehlivosti soudních exekutorů při doručování. Exekutor má možnost využít jak osobní, tak i elektronické doručování, které ale není povinné. Při elektronickém doručování platí, že pokud exekutor neobdrží do 24 hodin po elektronickém doručení konfirmaci doručení, je nezbytné doručovat tradiční (osobní) cestou. V poslední době převažuje jednoznačně elektronické doručování v rámci jurisdikce daného exekutora. Pokud potřebuje exekutor doručovat do jiného jurisdikčního distriktu, nemůže tak činit sám a musí dožádat exekutora příslušného distriktu. Odměna za doručování není paušální, nýbrž je vázána na hodnotu vymáhané pohledávky (reálně se pohybuje nad 150,- EUR až do cca 1000,- EUR).

 

Relativně novou další činností belgického exekutora je inkaso, tedy předexekuční vymáhání soudních rozhodnutí, které je založeno na principu rychlejšího vymáhání při nulových nákladech pro dlužníka. Veškeré náklady předexekučního vymáhání nese oprávněný, přičemž odměna za „úspěch“ je zásadně smluvní (obvyklá výše odměny se pohybuje mezi 7–15 %, a to podle výše dluhu). V případě neúspěšné inkasní činnosti se platí zpravidla minimální administrativní náklady, opět smluvní (např. na úrovni 25 EUR). Tuto činnost v Belgii provozovaly historicky inkasní agentury, ale v současné době jsou postupně nahrazovány soudními exekutory (nejčastěji uváděným důvodem této změny je psychologický efekt komunikace ze strany soudního exekutora). Při inkasu může exekutor kontaktovat či navštívit dlužníka, ale ten musí být výslovně upozorněn, že se nejedná o exekuční vymáhání a dlužník může tuto proceduru kdykoliv ukončit. Inkaso představuje nezanedbatelnou součást práce belgických soudních exekutorů a v celkovém souhrnu práce se pohybuje na úrovni 10–15 %.

 

V současné době trpí soudy v Belgii nadměrnou agendou, a to i přesto, že většina řízení je nesporná. Z uvedeného důvodu belgická komora navrhla a prosadila zavedení tzv. „amicable debt collection“ („předsoudní vymáhání“), kdy v nesporných případech (nyní B2B, perspektivně i C2C) doručuje soudní exekutor dlužníkovi „výzvu k zaplacení“. Pokud je nárok dlužníkem v této fázi odmítnut (ve stanovené měsíční lhůtě), proces se zastavuje a nárok se přesune standardní cestou k soudu. V případě, že nárok odmítnut není, exekutor připraví „report“ (dluh nebyl uhrazen, věřitel nepožádal o příslušenství dluhu a nárok nebyl rozporován), kterým osvědčí stav a který se stává vykonatelným titulem. Vykonatelný titul je doručován belgickou komorou oběma stranám. Odhadovaná úspěšnost tohoto způsobu řešení nesporných nároků je 80 %.

 

Častou činností belgických soudních exekutorů je osvědčování stavu věci, které není nijak regulováno a je založeno na ryze smluvní bázi. Odměna činí dle náročnosti úkonu zhruba 250 EUR za první hodinu, 150 EUR za druhou a další hodiny výkonu. Osvědčuje se např. existence či neexistence budov, stav pozemků, běžné je využití dronů (např. při osvědčování progresu stavebních prací). Velice časté je osvědčování pravosti výrobku (např. u některých výrobců čokolád dodávajících v rámci franchizingu své výrobky do cukráren). Mezi méně časté, ale zajímavé způsoby osvědčení stavu patří např. osvědčení likvidace kazových výrobků známých značek (Louis Vuitton). Jako zajímavost lze uvést, že zhruba do přelomu tisíciletí se v Belgii v rámci osvědčení stavu věci ověřovala i nevěra (což mělo následně dopad do majetkového vyrovnání v rámci principu tzv. „zaviněného rozvodu“), kdy soudní exekutor za doprovodu policie vstoupil do domu, prohlédnul všechny jeho pokoje a osvědčil …. vše, co se v domě odehrávalo.

 

Dražby

Při „kamenných“ dražbách nemovitostí v Belgii ještě donedávna fungoval zvyk, kdy notář zapálil svíci a příhozy v dražbě bylo možné činit, dokud svíce nedohořela.

Veřejné dražby movitých věcí může v Belgii provádět pouze soudní exekutor – má absolutní monopol, další alternativy neexistují. Nedobrovolné dražby nemovitostí mohou realizovat pouze notáři, a to na základě postižení nemovitosti soudním exekutorem. 

Exekutoři mohou dražit většinu movitých věcí, bez omezení draží i zlato a drahé kameny. Znalecké posudky o ceně jsou povinné pouze u umění, nicméně u specializovaných movitých věcí (např. léky atd.) si exekutoři běžně přibírají experty z dotčených oborů (např. z lékárnické komory). 

Proces směřující k prodeji nemovitosti začíná doručením rozsudku exekutorem, následně po 15 dnech postihne exekutor nemovitost a podklady k postižení předává věřiteli, který se znovu obrací na soud s žádostí o pověření notáře dražbou nemovitosti. Notář má po pověření 6 měsíců k provedení samotné dražby. Notář je považován za odborníka v oblasti realit, protože veškeré prodeje nemovitostí v Belgii jsou vedeny notáři. Z tohoto titulu nemusí žádat o posudek, vyvolávací cena není regulována a stanovuje ji notář dle svého uvážení. 

V současné době je cca 95 % dražeb nemovitostí elektronických, naopak u movitých věcí je cca 95 % dražeb „kamenných“. Donedávna v Belgii u kamenných dražeb nemovitostí fungoval zvyk, kdy notář zapálil svíci a příhozy bylo možné činit, dokud svíce nedohořela. 

 

Součinnostní agenda, střet exekucí s insolvencí

Belgická komora soudních exekutorů vede centrální registr pravomocných exekucí (neveřejný, přístupný výhradně soudům, soudním exekutorům a notářům), přičemž soudní exekutor je povinen při vymáhání kontrolovat celkovou dluhovou zátěž povinného.

Exekutor má kdykoliv možnost požádat policii o vyhledání dlužníka, přičemž reakční doba policie je odvislá od velikosti dotazovaného distriktu/města (menší oblasti odpovídají v řádu několika dní, větší oblasti jsou pravidelně v prodlení). Přítomnost policie na místě výkonu exekuce exekutoři nevyužívají (nepotřebují ji, autorita soudního exekutora je s ohledem na 200letou tradici belgických soudních exekutorů značná).

Pokud jde o střet exekucí s insolvencí - soudní exekutor je osobou za úplatu doručující soudní rozhodnutí o zahájení insolvenčního řízení. Insolvenční řízení má přímý dopad na exekuční řízení, když brání provedení exekuce včetně exekuce prodejem movitých věcí (s některými výjimkami - pokud exekutor již má nařízenou veřejnou dražbu a věc je už v aukční síni, exekutor může pokračovat v dražbě, pokud ji ve stanovených případech insolvenční správce nezastaví). Insolvenční správce může následně pověřit soudního exekutora ke zpeněžení movitých věcí v insolvenčním řízení dražbou (v Belgii má soudní exekutor monopol v pořádání dražeb movitých věcí). 

Závěrem zbývá jen popřát českým soudním exekutorům, aby konečně i naši zákonodárci našli dostatek odvahy a společenské odpovědnosti a vydali se belgickou cestou, tedy cestou posilování pozice soudních exekutorů jakožto spolehlivého vymáhacího článku právního státu.

 

 

Zdroje:

 

Text: text: Mgr. Petr Prokop Ustohal, tajemník EK ČR, ve spolupráci s členy Mezinárodní komise EK ČR