Marc Schmitz: Rád bych vyzval každého soudního exekutora, aby nám pomohl změnit negativní veřejný obraz naší profese
Naše síla spočívá v naší jednotě. Soudní exekutor budoucnosti je multidisciplinární odborník s vysokou úrovní vzdělanosti, kterému AI pomáhá. Na nás lidech ale stále zůstane lidský úsudek a empatie. Nejen o AI a světovém postavení soudních exekutorů jsme si povídali v exkluzivním rozhovoru se znovuzvoleným prezidentem UIHJ Marcem Schmitzem.
Jaké jsou hlavní cíle a vize UIHJ pro nadcházející období po vašem znovuzvolení?
Výhodou UIHJ oproti jiným mezinárodním nebo kontinentálním organizacím je rozsáhlé mezinárodní působení. Během našeho posledního kongresu v Rio de Janeiru v květnu 2024 jsme přivítali pět nových členů, čímž jsme naši rodinu rozšířili na 104 členských asociací z 94 zemí na pěti kontinentech.
Přesto se v příštím volebním období zavazuji navýšit počet členských asociací a zemí tím, že se zaměříme na Latinskou Ameriku a Asii, přesněji na jihovýchodní Asii, kde na nás stále čeká spousta příležitostí.
V rámci Evropy bude Evropská sekce (UEHJ) naší Mezinárodní unie soudních exekutorů hrát nadále silnou roli a sloužit jako jediný zástupce naší profese na evropské úrovni, kde bude úzce spolupracovat s evropskými institucemi. Její role důvěryhodného partnera v projektech týkajících se exekučních řízení a profese soudních exekutorů, financovaných Evropskou unií a Evropskou komisí, by měla určitě růst.
Na africkém kontinentu musíme své úsilí zvýšit, zejména pokud jde o digitalizaci. Odbornost UIHJ může usnadnit sdílení osvědčených postupů, zajistit hladké přeshraniční vymáhání a právní kooperaci, což je pro tamní právní prostředí zásadní. A samozřejmě, UIHJ má pevný záměr pokračovat ve svých průběžných vzdělávacích programech prostřednictvím UFOHJA (Vzdělávací skupina pro africké soudní exekutory) s tématy, která jsou pro ně zvlášt důležitá. Africký kontinent měl a vždy bude mít v mém srdci zvláštní místo.
V Americe, jak již bylo zmíněno, se naše zaměření přesouvá do zemí Latinské Ameriky s cílem posílit stávající vztahy, ale také navázat nové. Obrovské příležitosti představuje díky svému populačnímu a ekonomickému významu Asie. S podporou našich asijských členů se snažíme rozšířit naši přítomnost napříč profesními organizacemi v tomto regionu a navázat partnerství pro vzájemný růst.
Hlavní prioritou zůstává udržování a posilování našich vztahů s prestižními mezinárodními organizacemi, z kterých chci zmínit především UNCITRAL (Komise OSN pro mezinárodní obchodní právo), Světovou banku, Mezinárodní měnový fond nebo Haagskou konferenci o soukromém mezinárodním právu. I toto odráží mezinárodní působení a vliv UIHJ a posilujeme tím naši pozici lídra v právním profesním světě v mezinárodním měřítku.
Jaké jsou největší výzvy, kterým čelí soudní exekutoři v mezinárodním kontextu dnes?
Není žádným tajemstvím, že v mnoha zemích rozsah civilního vymáhání neustále klesá. Zaměřujeme se zejména na země, kde tato činnost představuje jedinou náplň soudního exekutora. Potřebujeme podporovat sekundární aktivity, které jsou v souladu s pokyny CEPEJ (Evropská komise pro efektivitu justice) pro lepší implementaci stávajících doporučení Rady Evropy ohledně vymáhání.
Mám zde na mysli zejména mediaci, osvědčování skutkového stavu a mimosoudní vymáhání pohledávek. Obecná politika UIHJ jde jednoznačně tímto směrem: podporovat multidisciplinárního soudního exekutora s vysokou úrovní vzdělání.
Dalším problémem, kterému v současné době čelí exekutoři kdekoliv po světě, je negativní mediální obraz naší profese, a to i přes to, že Evropský soud pro lidská práva uznal soudní exekutory jako „základní kameny právního státu“. Pamatujete si snad, kdy a kde jste naposledy viděli v médiích pozitivní zprávu nebo článek týkající se soudních exekutorů? Zprávu, kde byl oceněný jejich přínos pro dobře fungující společnost, ekonomiku nebo jako ochrana právního státu? Já si to nepamatuji!
Jaké kroky UIHJ podniká k posílení právní spolupráce mezi svými členskými státy?
Exekutorů je oproti jiným právnickým profesím - notářů, soudců, právníků… poměrně málo. Naše profesionální síla ale spočívá v naší jednotě. UIHJ je jedním z největších sdružení právníků na celém světě, pokud jde o členské země. Čekají nás výzvy, které naši profesi přetvoří, ať už jde o elektronické doručování dokumentů, používání AI a technologie blockchain, prediktivní právo založené na algoritmech nebo o vymáhání digitálních aktiv.
Jedině společně můžeme chránit naši pozici v soudním systému a hájit práva všech účastníků řízení. Naše úsilí je tedy zaměřeno na podporu soudržnosti, účinnosti a vzájemné pomoci při výkonu soudních rozhodnutí a dalších právních činností. Pořádáme mezinárodní konference, semináře a workshopy, na kterých se setkávají soudní exekutoři, právníci a političtí činitelé z různých zemí. Máme tak možnost sdílet znalosti, osvědčené postupy a zkušenosti z inovativních řešení při vymáhání soudních rozhodnutí.
Svým členům nabízíme vzdělávací programy a příležitosti k profesnímu rozvoji. Tyto programy se zaměřují na zvyšování exekutorských dovedností a znalostí a zajišťují orientaci v národních i mezinárodních právních normách a postupech.
Pracujeme na standardizaci postupů a dokumentace napříč členskými státy. To zahrnuje vývoj vzorových formulářů, pokynů a protokolů, které mohou být přijaty mezinárodně.
Věnujeme se i jednáním a uzavíráním dohod mezi členskými státy. Ty mají za cíl posílit spolupráci při výkonu soudních rozhodnutí, vzájemné uznávání soudních aktů a pomoc v přeshraničních právních případech.
V tomto ohledu UIHJ provádí výzkum různých aspektů soudního vymáhání a publikuje zprávy, články a stanoviska, které poskytují cenné poznatky a doporučení pro mezinárodní zlepšení právní spolupráce a vymáhání práva.
Podporujeme také partnerství s dalšími mezinárodními organizacemi jako je Evropská unie, Rada Evropy nebo Haagská konference o soukromém mezinárodním právu. Pomáhá to sladit úsilí UIHJ s širšími mezinárodními právními standardy a iniciativami.
Zavázali jsme se posilovat právní spolupráci mezi svými členskými státy a podporovat soudržnější a účinnější mezinárodní právní rámec. Naším cílem je také zajistit, aby byli soudní exekutoři kompetentní k přeshraničnímu vymáhání.
Jaký vliv má digitalizace na práci soudních exekutorů a jak se UIHJ snaží tuto transformaci podporovat?
Digitalizace do naší profese vstupuje mimo jiné přes digitalizaci soudnictví, ať už se jedná o elektronické předávání dokumentů, přístup do dematerializovaných rejstříků, dematerializaci exekučních postupů, digitální správu odborných činností nebo využívání umělé inteligence k nastavení automatického vymáhání. S digitalizací se objevují i nové komodity, například kryptoměny, které nás nutí přemýšlet o způsobu jejich vymáhání, protože se jedná vskutku o mezinárodní digitální komoditu.
Proto jsme v roce 2021 představili Mezinárodní kodex digitálního vymáhání, jehož účelem je definovat univerzální principy, které by státy měly zavést do své národní legislativy, a zřízení digitální technologie pro vymáhání soudních rozhodnutí a smluv.
Kodex není právně závazný. Domníváme se však, že bude mít konkrétní vliv ve vnitrostátním právu a na práci mezivládních organizací. Předkládá totiž postupy právě pro obstavení kryptoměn. Toto digitální vymáhání se netýká pouze procesních aspektů, ale především hmotněprávních aspektů u digitálních aktiv. Pracovali jsme na tom se zástupci všech kontinentů, s akademiky, soudci a odborníky na prosazování práva a výsledek byl schválen Vědeckou radou UIHJ.
Tento kodex by tedy měl být zdrojem inspirace pro národní a mezinárodní zákonodárce a sloužit jako vodítko osvědčených postupů pro různé aktéry ve vymáhání práva, exekutory či kohokoliv dalšího.
Jaká je podle vás budoucí role soudních exekutorů v dnešním globalizovaném a masivně se digitalizujícím se světě?
S digitalizací justice se naopak lidský aspekt stává přidanou hodnotou. To je karta, se kterou musíme hrát do budoucna. Nové technologie a umělá inteligence budou hrát ústřední roli, a to i v soudnictví, mohou se stát užitečným nástrojem, ale nikdy by nás neměly nahradit.
Naše role exekutorů zahrnuje mimo jiné prosazování právního státu, usnadnění přístupu ke spravedlnosti, ochranu práv, udržování pořádku a bezpečnosti, ale také profesionální a empatické řešení situací. Jsme základním prvkem fungování právního systému a řádného výkonu spravedlnosti.
V tomto ohledu bych rád vyzval každého jednotlivého soudního exekutora, aby nám pomohl změnit často negativní veřejný obraz naší profese. Potřebujeme stále více zdůrazňovat naši důležitost v soudnictví, naši sociální roli a lidský aspekt. Mezinárodní unie exekutorů je ochotna se zaručit za naši profesní budoucnost.
Nebojíte se tedy, že by AI činnost soudních exekutorů nahradila. V čem jim ale už dnes pomáhá a v čem může ještě více pomoci v budoucnu?
Umělá inteligence pravděpodobně zcela nenahradí práci soudních exekutorů, protože jejich role často vyžaduje fyzickou přítomnost, právní odbornost a schopnost zvládat složité lidské interakce. Její úlohu vidím především ve zvládání rutinních administrativních úkonů jako je plánování, správa dokumentů nebo zadávání dat, které může AI spravovat a díky čemuž vznikne čas na důležitější aspekty naší práce.
Systémy umělé inteligence mohou také velké množství dat analyzovat, aby identifikovaly vzorce, předpovídaly výsledky a poskytovaly poznatky, které pomáhají exekutorům v rozhodovacích procesech. Chatboti a virtuální asistenti zvládnou základní dotazy klientů a dalších stran, čímž zlepšují efektivitu komunikace. V neposlední řadě mohou nástroje s umělou inteligencí kontrolovat a zpracovávat právní dokumenty a zajistit, aby byly úplné a v souladu s předpisy. Tím se urychlí příprava podkladů pro exekuční úkony.
Jsem přesvědčen, že v budoucnu by pokročilé systémy AI mohly poskytnout ještě hlubší vhled tím, že zanalyzují historická data, předpovědí míru úspěšnosti vymáhání a identifikují optimální strategie pro různé případy.
I když umělá inteligence nemůže nahradit fyzickou přítomnost soudních exekutorů, může zlepšit jejich terénní operace prostřednictvím rozšířené reality (AR) a přístupu k datům v reálném čase. A samozřejmě může pomáhat tím, že rychle vyhledá a shrne relevantní právní informace a judikaturu, čímž zajistí kompletní právní kontext.
Je ale pravda, že její použití vyvolává v právních kontextech otázky týkající se soukromí, bezpečnosti dat a etických důsledků automatizovaného rozhodování. Tím se ale vracíme k tomu, že mnoho aspektů naší práce vyžaduje lidský úsudek, empatii a vyjednávací schopnosti, které umělá inteligence nedokáže plně replikovat.
Exekutoři se ale budou muset novým technologiím přizpůsobit, naučit se s nimi pracovat, případně restrukturalizovat své pracovní postupy. I když jsme si řekli, že je nepravděpodobné, že nás AI plně nahradí, může výrazně zvýšit naši efektivitu a efektivitu rutinních úkolů poskytováním cenných informací a podporou rozhodovacích procesů.
Jaké jsou nejčastější překážky při vymáhání mezinárodních soudních rozhodnutí? Co UIHJ dělá k jejich odstranění?
Jedním z hlavních problémů přeshraničního vymáhání je to, že některé země neuznávají rozsudky z jiných zemí, což činí vymáhání obtížným nebo až nemožným. Proto se UIHJ zasazuje o přijetí mezinárodních smluv a dohod, které usnadňují právě vzájemné uznávání a výkon soudních rozhodnutí. Aktivně prosazujeme ratifikaci a provádění mezinárodních úmluv, jako je Haagská úmluva z roku 2019 o uznávání a výkonu cizích soudních rozhodnutí, s cílem poskytnout jasný právní rámec pro naši práci.
Důležitá je vždy komunikace a plná spolupráce justičních orgánů. Proto také pořádáme mezinárodní konference, workshopy a networkingové akce, které sdružují nejen exekutory, ale právě i právní odborníky a politické činitele z různých zemí. Mají zde prostor ke sdílení svých znalostí a osvědčených postupů.
Pro samotné exekutory pořádáme školící programy, kde je možné si znalosti práva k přeshraničnímu vymáhání rozšířit.
Jaké jsou nejvýznamnější úspěchy UIHJ za poslední roky a jaká si z nich můžeme vzít ponaučení?
V posledních letech jsme dosáhli hned několika významných úspěchů. Představili jsme Mezinárodní kodex pro vymáhání, který sestavuje osvědčené postupy a etické standardy pro soudní exekutory po celém svět napříč různými právními systémy.
Zavedení univerzálních norem může výrazně zlepšit konzistenci a spolehlivost v mezinárodních právních procesech.
Jsme také silným zastáncem ratifikace a provádění mezinárodních úmluv, zmiňme Haagskou úmluvu o doručování písemností z roku 1965 nebo Haagskou úmluvu o uznávání a výkonu cizích soudních rozhodnutí z roku 2019, které usnadňují mezinárodní právní spolupráci a přeshraniční vymáhání pohledávek. K významným právním reformám nás dovede jen neúnavná obhajoba potřebných změn a budování partnerství s mezinárodními orgány.
V posledních letech neustále rozšiřujeme také své programy školení a profesního rozvoje pro soudní exekutory, aby byli dobře vybaveni pro řešení složitých mezinárodních případů. Investice do vzdělávání a odborné přípravy jsou zásadní pro účinné zavádění nových norem a postupů. Je pro nás důležité neustále předávat nejnovější informace o vývoji našeho oboru.
V neposlední řadě jsme úspěšně lobbovali za právní reformy v různých členských státech, které vedly k účinnějším a konzistentnějším postupům vymáhání. Ve všem ale budeme samozřejmě nadále pokračovat.
Jaké jsou vaše představy o budoucnosti UIHJ a jaké změny byste chtěl navrhnout?
Rád bych vytvořil platformu, kde exekutoři z celého světa najdou komplexní virtuální školení, kurzy, webináře a certifikované programy. Důležitým cílem je pro nás i dosažení rovnosti žen a mužů ve správní radě UIHJ. V současné době je z 11 členů představenstva UIHJ pouze 1 žena. Vyzývám proto všechny delegace UIHJ, aby nominovaly kolegyně jako kandidátky do našeho představenstva. Určitě bychom měli také posílit naše spojení s dalšími mezinárodními právními organizacemi, včetně soudců a notářů.
Soudní exekutoři v Evropě vykonávají kromě exekuční činnosti běžně i další činnost. Které z nich by mohli či přímo měli čeští soudní exekutoři vykonávat a v čem spatřujete jejich přínos?
Soudní exekutoři v Evropě se často zapojují do různých činností nad rámec samotného vymáhání, čímž významně přispívají k právnímu systému a společnosti. Těmi hlavními jsou:
- Doručování dokumentů
- Správa majetku a právní pomoc
- Mediace a řešení sporů
- Aukce a prodeje nemovitostí
- Vystěhovávání
- Služby mimosoudního vymáhání pohledávek
- Právní poradenství související s vymáháním pohledávek, vymáháním dluhů, majetkové právo
- Zajišťování důkazů a podávání zpráv prostřednictvím osvědčení skutkového stavu o skutečnostech
Převzetím dalších povinností, které jsou v souladu s pokyny CEPEJ, mohou čeští soudní exekutoři pomoci zefektivnit právní procesy a snížit počet nevyřízených případů u soudů, čímž se právní systém stane efektivnější a dostupnější. Nabídka služeb, jako je zprostředkování a právní poradenství, může zlepšit přístup ke spravedlnosti pro jednotlivce a podniky, a zejména pro ty, kteří si nemohou dovolit zdlouhavé právní bitvy. Efektivní vymáhání pohledávek a vymáhání majetku může zlepšit finanční likviditu podniků a není pochyb, že přispívá ke zdravější ekonomice země. Důvěru veřejnosti v právní systém a v exekutorskou profesi posílí právě poskytování transparentních a spravedlivých vymáhacích služeb.
Které činnosti, prováděné soudními exekutory u vás doma v Belgii, byste doporučil k rozšíření do dalších členských států? Nebo to s ohledem na národní právní úpravu není přenositelné?
Soudní exekutoři v Belgii vykonávají „klasické“ činnosti, se kterými se můžete setkat v mnoha jiných zemích. Jde především o doručování písemností, výkon soudních rozhodnutí, osvědčení skutkového stavu a mimosoudní vymáhání pohledávek.
Jedním z našich hlavních úspěchů v posledních letech bylo tzv. řízení RCCI (Recovery of Uncontested Civil and Commercial Claims), což je zjednodušený a zrychlený proces určený k vymáhání nesporných občanskoprávních a obchodních nároků. Cílem bylo snížit zátěž soudů a poskytnout věřitelům efektivní prostředky k vymáhání jejich pohledávek bez podstupování zdlouhavých a nákladných soudních řízení v případech B2B.
Jak to funguje?
Věřitel podá podnět k vymáhání příslušnému soudnímu úředníkovi. Žádost musí obsahovat potřebné informace o pohledávce a dlužníkovi. Věřitel musí poskytnout veškeré podklady k pohledávce - nezaplacené faktury, smlouvy atd. Exekutor pak formálně vyrozumí dlužníka o podnětu k vymáhání. Toto oznámení musí obsahovat kopii podnětu, podpůrné dokumenty a upozornění na důsledky nezaplacení. Dlužník má následně na odpověď měsíční lhůtu. Může pohledávku buď zaplatit, nebo ji rozporovat.
Pokud se dlužník ve stanovené lhůtě nevyjádří, exekutor sepíše zprávu o nerozporování. Tento dokument je ekvivalentem uznání dluhu. Zpráva o nerozporování je poté předložena Národní komoře soudních exekutorů, která vydá exekuční titul. To umožňuje věřiteli přistoupit přímo k exekučním úkonům, tedy k obstavení majetku dlužníka. Pokud dlužník pohledávku rozporuje, řízení RCCI se zastaví a věřitel pak musí zahájit tradiční soudní řízení k uplatnění svých práv.
Výhody RCCI procedury jsou tedy především v tom, že samotný postup je rychlejší než tradiční soudní řízení a umožňuje věřiteli získat zpět svou pohledávku do jednoho měsíce, pokud dlužník nevznese námitku. Postup je také méně nákladný, protože se vyhne nákladům spojeným s tradičním soudním řízením. Vše je také jednodušší a primárně řízené soudním exekutorem, což snižuje složitost pro věřitele.
Stručně řečeno, postup RCCI v Belgii je účinným nástrojem pro věřitele, kteří chtějí rychle a hospodárně vymáhat nesporné B2B pohledávky a zároveň snížit pracovní zátěž soudů řešením sporů, které lze urovnat bez složitých soudních zásahů.
Zbývá vám kromě práce soudního exekutora a prezidenta UIHJ i čas na rodinu a záliby? Čemu se rád ve svém volném čase věnujete?
V Belgii řídím jako soudní exekutor středně velkou kancelář a jsem hodně vytížený i v rámci své role prezidenta UIHJ a UEHJ. V roce 2022 jsem byl mimo domov 183 dní a v roce 2023 to bylo 159 dní. Někdy se odlety na mezinárodní schůzky dotknou i víkendu, zvlášť když jsou schůzky naplánované na pátek nebo pondělí. Jsem své rodině velmi vděčný, že mou práci chápe a všemožně mě podporuje.
Pokud mám náhodou kromě profesních a rodinných povinností nějaký volný čas, rád jezdím na kole. Jsem vášnivým cyklistou na horském kole a rád podnikám dlouhé cyklistické túry napříč krajinou přes louky a lesy, někdy i v exotických destinacích, jako je třeba jihovýchodní Asie.
Marc Schmitz
- provozuje svou exekutorskou kancelář více jak 25 let v belgickém
- prezidentem Mezinárodní unie exekutorů se stal v roce 2018, svou pozici letos podruhé obhájil
- v letech 2015—2018 působil jako viceprezident UIHJ
- od roku 2012 je členem boardu UIHJ - UEHJ
- organizace má své členy v 94 zemích světa
Ptali se: Mgr. Ing. Antonín Toman, Mr. Libor Vaculík
Překlad: Mgr. Olga Černá v konzultaci s Mgr. Terezou Lungovou