ROZHOVOR

Rozhovor s ministrem spravedlnosti JUDr. Pavlem Blažkem, Ph.D.

Jaké budou klíčové legislativní priority pro nadcházející období? Mezi hlavní témata se zařadí novela zákona o soudech a soudcích, změny v trestním právu s důrazem na restorativní justici, modernizace exekučního a insolvenčního práva či snaha o zrychlení soudních řízení. Ministerstvo spravedlnosti se také soustředí na posílení alternativních trestů, elektronický monitoring odsouzených a další digitalizaci soudnictví. V rozhovoru ministr odhaluje plány i v oblasti exekucí a hodnotí dosavadní reformy insolvenčního zákona.

 

ČLÁNKY

JUDr. Ing. Magdaléna Plevová, ředitelka právního odboru FAÚ

Soudní exekutoři a jejich úloha v oblasti boje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti

Boj proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, jinými slovy boj proti praní špinavých peněz (anglicky „anti money laundering“, zkratka „AML“), je oblastí, jíž je věnována čím dál tím větší pozornost. Co si máme pod praním špinavých peněz představit? Zjednodušeně řečeno postup, který má zakrýt stopy vedoucí k hlavní trestné činnosti, která generovala nelegální výnos, a vytvořit zdání, že byl tento výnos získaný legálně. Co se rozumí pojmem „výnos z trestné činnosti“ stanovuje v českém právním řádu § 135b trestního zákoníku, dle kterého jde o jakoukoliv ekonomickou výhodu pocházející z trestného činu. 

 

text: Mgr. Lucie Pokorná, exekutorská koncipientka

Odpovědnost člena voleného orgánu za škodu způsobenou povinné právnické osobě z hlediska významu pro exekuční řízení

Náplní tohoto článku je nastínění možností postihu členů volených orgánů povinné právnické osoby v případě, že v průběhu vedení exekuce vyjde najevo, že tento člen nejednal s péčí řádného hospodáře, čímž mohl právnické osobě způsobit škodu. V praxi není jistě výjimkou, že soudní exekutor vede řadu exekucí proti nemajetným právnickým osobám, které jsou fakticky ovládány členem voleného orgánu, kdy ten dbá zejména na své vlastní zájmy a již nedbá zájmů právnické osoby, a to zřejmě i s vidinou, že se vyhne negativním následkům, které postihnou výlučně povinnou právnickou osobu. 

 

text: Mgr. Petr Matějka, vedoucí advokát v advokátní kanceláři PORTOS

Dluh 10 let po rekodifikaci soukromého práva

Rok 2024 je jedenáctým rokem účinnosti zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Ačkoliv do českého právního řádu přinesl počínaje 1. 1. 2014 celou řadu nových či spíše staronových institutů soukromého práva, institut dluhu a korelující institut pohledávky zůstal stejný. Pohledávka je stále stejným právem věřitele na plnění odpovídající dluhu jako povinnosti dlužníka plnit, a to po celých více než 10 let účinnosti občanského zákoníku. 

 

text: Mgr. Ing. Lucie Bártová, notářka ve Frýdku-Místku a Mgr. Jaroslav Kocinec, LL.M., soudní exekutor EÚ Frýdek-Místek

Druhá z poznámek ohledně souběhu dědického a exekučního řízení

Druhý díl seriálu o souběhu exekučního a dědického řízení je poněkud dynamičtější. Pojednává o případech, kdy zemře povinný v exekuci, který je majetný. Pro účely našeho článku to znamená, že vlastnil nějakou majetkovou hodnotu. Výši závazků budeme vždy rozebírat jednotlivě.