Centrální úřední deska

Veřejně přístupná oficální deska Exekutorské komory ČR

Komorni listy obalka I 2017.indd 2-33.4.2017 7:55:33
 

EXEKUTORSKÁ KOMORA

ČESKÉ REPUBLIKY

aktualitypro exekutorypro médiakontaktKomorní listy

Vítáme Vás na portálu

EXEKUTORSKÉ KOMORY ČESKÉ REPUBLIKY

Partnerský server

Navštivte náš nový
portál s informacemi
o dražbách

www.portaldrazeb.cz

Copyright © 2009 - 2020
EXEKUTORSKÁ KOMORA
ČESKÉ REPUBLIKY
Všechna práva vyhrazena.

Komorní listy - aktuální číslo
Twitter YouTube
Kontakt pro média


e-mail: media@ekcr.cz

Pozn.: Kontaktní e-mail je určen výhradně pro zástupce médií (novináře). Pověřená osoba nemá přístup do jednotlivých exekučních spisů a není oprávněna poskytovat bližší informace o konkrétních případech ani je řešit.

EK - vyjádření k článku Hospodářských novin ze dne 1.2.2024 - Soudní exekutoři nejsou odpovědní za zpomalení soudů a nedostatek jejich financování

Hospodářské noviny uveřejnily dne 1. 2. 2024 článek s názvem: Soudy jsou zavalené vyřizováním exekucí. Jejich chod je ohrožen, každý případ řeší několik lidí. Podle autora článku soudy nemají dostatek financí kvůli tomu, že musí soudním exekutorům vyplácet paušální odměny za zastavení bezvýsledných exekucí. Podle Exekutorské komory ČR však tento závěr neodpovídá realitě.
09.02.2024

« více zde »

EK ČR - Vyjádření a upřesnění k článku uveřejněném na webu seznamzpravy.cz dne 30. 1. 2024

Zpravodajský server seznamzpravy.cz zveřejnil dne 30. 1. 2024 článek s názvem „Nejnovější mapa exekucí: Podívejte se, jak lidi ve vaší obci tíží dluhy“. Oceňujeme, že článek pracuje se statistickými daty, která zveřejňuje Exekutorská komora na svých webových stránkách (Statistická data o exekucích). Zároveň však považujeme za svou povinnost uvést upřesňující informace či objasnit některé informace, které by mohly být vnímány zavádějícím způsobem.
31.01.2024

« více zde »

EK ČR: Srážky ze mzdy pod drobnohledem: Nezávislá studie hodnotí návrhy na zavedení základní srážky

Potenciál legislativního návrhu na dílčí změny systému provádění srážek ze mzdy hodnotí nová právní studie z dílny uznávaných právních vědců. Představujeme klíčové závěry této studie, která zejména hodnotila ústavnost a vhodnost navrhovaného zavedení tzv. základní srážky ze mzdy.
17.01.2024

« více zde »

Exekutorská komora ČR přispěla na pomoc lidem s Alzheimerovou chorobou

Sto tisíc korun věnovala Exekutorská komora České republiky organizaci A DOMA z.s. jako podporu na její činnost. Organizace se dlouhodobě věnuje pomoci rodinám, jejichž blízcí trpí nějakou formou demence. Takových lidí v souvislosti se stárnutím populace v Česku přibývá.
27.07.2023

« více zde »

EK ČR: Počet lidí v exekuci se v prvním pololetí 2023 snížil

Další pokles počtu lidí v exekuci, ale zároveň mírný nárůst počtu exekucí na fyzickou osobu – to ukazují statistiky Exekutorské komory za prvních šest měsíců roku 2023. Komora už letos na jaře predikovala drobný nárůst počtu exekucí v souvislosti s nepříznivou ekonomickou situací v ČR, aktuální čísla tento odhad zatím potvrzují.
25.07.2023

« více zde »

EK ČR: Návrh zákona o konsolidaci státních příjmů se místo úspor prodraží o téměř 200 milionů

Součástí vládního konsolidačního balíčku je i návrh, který by přenesl vymáhání justičních pohledávek výlučně na Celní správu. Nyní si toto vymáhají soudy samotné nebo to pro ně dělají úřady soudních exekutorů. Návrh by nicméně místo proklamovaných úspor ze strany státu stál daňové poplatníky zhruba 200 milionů ročně a znamenal by zřízení zhruba dvou stovek nových úřednických míst.
01.06.2023

« více zde »

EK ČR: Exekuční prostředí v ČR potřebuje pozitivní změny

Vyšší náhrady za zastavování bezvýsledných exekucí, nové nastavení exekučního tarifu a také zavedení minimálních srážek ze mzdy – to všechno by mohlo podle Exekutorské komory přispět k výraznému zlepšení exekučního prostředí v ČR.
16.05.2023

« více zde »

Statistiky EK ČR 2022: Snížení počtu exekucí i dlužníků, vliv mělo především zastavování bagatelních exekucí

Méně lidí v exekuci a další snížení celkového počtu exekucí – to ukázaly souhrnné statistiky Exekutorské komory ČR (EK ČR) za rok 2022. K pozitivnímu vývoji přispělo hlavně zastavování bagatelních exekucí. Ubývá nadále i nezletilých dlužníků, mírně narostl počet exekucí vedených v souvislosti s vymáháním výživného.
19.04.2023

« více zde »

Komentář k Exekučnímu řádu má za sebou slavnostní křest

Lidová pranostika říká, že co je na Zelený čtvrtek vyseto, se vydaří… a symbolicky právě na tento den uvozující letošní velikonoční svátky připadl křest publikace Exekuční řád – komentář. Vydalo jej renomované nakladatelství odborné literatury Wolters Kluwer ČR letos v březnu.
06.04.2023

« více zde »

K lepší finanční gramotnosti lidí ve výkonu trestu přispějí další infopanely

Společný cíl si stanovila Vězeňská služba ČR s Exekutorskou komorou ČR a spolkem LIGHTHOUSE – zlepšení finanční gramotnosti lidí ve výkonu trestu a jejich orientace při řešení obtížných životních situací spojených s neschopností splácet dluhy. Problematiku spojenou s exekucemi nyní nově chodí přímo do věznic vysvětlovat soudní exekutoři spolu se zástupci spolku LIGHTHOUSE. Součástí projektu jsou i infopanely, které vězňům napovídají, proč a jak správně komunikovat s exekutorem.
23.03.2023

« více zde »

EK ČR: Druhé kolo milostivého léta využil jen zlomek dlužníků

V druhém kole milostivého léta (ML) soudní exekutoři ukončili přes 9.000 exekučních řízení. O opakování této oddlužovací akce byl výrazně menší zájem, potvrzují to statistiky Exekutorské komory ČR.
22.02.2023

« více zde »

EK ČR: Exekutoři nesouhlasí s navrhovanými změnami tarifu, postoj Komory vnímají stejně i různá připomínková místa

Exekutorská komora ČR zaslala Ministerstvu spravedlnosti připomínky k návrhu změny tarifu. Ve své současné podobě snižuje příjmy exekutorských úřadů a může vést k ohrožení vymahatelnosti práva v České republice. Podobné výhrady zazněly i z řady připomínkových míst – mj. Nejvyšší soud, Česká advokátní komora nebo Ministerstvo financí.
15.02.2023

« více zde »

Usnesení sněmu soudních exekutorů

Soudní exekutoři na svém 43. sněmu v Brně (25.1. 2023) přijali usnesení k návrhu Ministerstva spravedlnosti upravující tarif.
15.02.2023

« více zde »

EK ČR: Soudní exekutoři odmítli aktuální ministerský návrh tarifu

Sněm soudních exekutorů v Brně jednomyslně odmítl návrh novely exekutorského tarifu předložený Ministerstvem spravedlnosti. Návrh podle nich ohrožuje vymahatelnost práva v České republice. Exekutoři chtějí adekvátní valorizaci náhrad nákladů exekuce.
03.02.2023

« více zde »

Vyjádření EK ČR k návrhu úpravy tarifu MSp

Exekutorská komora několik měsíců jednala s ministerstvem spravedlnosti o navýšení tarifu, který se nezměnil více než 16 let. To umocnila současná ekonomická situace, vysoká inflace. Zvýšení cen energií a zdražování služeb se dotýká všech, soudní exekutoři nejsou výjimkou. Zástupci Komory proto požadovali minimálně dorovnání odměny soudních exekutorů na původní výši a do hotových nákladů promítnout inflaci za posledních 16 let. K návrhu, který odešel do připomínkového řízení a do kterého opět výrazně zasáhli někteří zástupci části neziskového sektoru, máme zásadní výhrady.
12.01.2023

« více zde »

Prohlášení prezidenta EK ČR ke konci milostivého léta 2

Další kolo tzv. milostivého léta skončilo a Exekutorská komora bohužel opět čelí tvrzením, že jednou z příčin viditelného neúspěchu jsou samotní exekutoři. Pravdou však je, že soudní exekutoři přistupovali k celé akci tak, jak jim ukládal zákon, dodržovali stanovené lhůty a ke všem účastníkům přistupovali s maximální vstřícností. Z jistého neúspěchu tedy nelze vinit soudní exekutory, ale především mizivý zájem samotných dlužníků.
16.12.2022

« více zde »

EK ČR má nový statistický web

Pravidelná aktualizace, jednoduchá orientace v základních datech a větší přehlednost – to jsou hlavní výhody nového statistického webu Exekutorské komory. Spuštěný do ostrého provozu byl na začátku prosince.
06.12.2022

« více zde »

EK ČR: O druhé milostivé léto byl podstatně menší zájem

Nižší zájem dlužníků a s tím související i menší počet žádostí o druhé kolo tzv. milostivého léta - to jsou podle předběžných odhadů Exekutorské komory ČR výsledky právě končící oddlužovací akce (1. 9. – 30. 11. 2022). Mezi nejčastější problémy patřilo především to, že se i tentokrát o ML ucházeli lidé, kteří na něj neměli nárok, např. nedlužili veřejnoprávnímu subjektu.
30.11.2022

« více zde »

EK ČR: V prvním pololetí 2022 opět ubylo lidí s exekucemi

V Česku se snižuje počet lidí s exekucemi, tento trend potvrzují statistiky Exekutorské komory ČR za první pololetí roku 2022. Poklesl také počet nově zahájených exekucí, naopak průměrná vymáhaná částka na jednu exekuci narostla.
08.08.2022

« více zde »

Prohlášení prezidenta EK ČR Jana Mlynarčíka k opakování milostivého léta

Milostivé léto mělo být původně mimořádné a ojedinělé, ostatně tak ho zákonodárci představili veřejnosti, u toho mělo zůstat. Stát přišel o 1,55 mld na odpuštěném příslušenství dluhů, což několikanásobně převýšilo vymoženou částku na jistinách. Opakování ML bereme jako rozhodnutí zákonodárců, nicméně takto bude ochota dlužníků platit dluhy čím dál menší. Budou jednoduše spoléhat na to, že jim je časem někdo odpustí. Během prvního ML se povedlo soudním exekutorům zastavit necelých 50 tisíc exekucí, autoři ML přitom počítali s více než milionem zastavených exekucí.
01.06.2022

« více zde »

EK ČR: V Česku ubylo lidí s exekucemi, méně je i nezletilých dlužníků

Méně lidí s exekucemi - to ukazují statistiky Exekutorské komory za rok 2021. Snížil se také počet nezletilých dlužníků. Zároveň ale přibylo lidí, kteří mají vícečetné exekuce.
03.05.2022

« více zde »

EK ČR: Prohlášení prezidenta EK ČR Jana Mlynarčíka k reakcím ohledně zveřejnění dat k ML

Exekutorská komora ČR zveřejnila statistiky k milostivému létu. Naše data mohou být pro strůjce milostivého léta překvapivá. I nás překvapila. Soudní exekutoři se snažili vyhovět obrovskému tlaku na jejich zveřejnění. Konečně jejich aktuální poskytnutí si vyžádalo Ministerstvo spravedlnosti, které je 30. 3. 2022 zveřejnilo ve své tiskové zprávě. Exekutorská komora proto reagovala rovněž aktuálními čísly. Zdůrazňujeme, že k celému milostivému létu jsme se postavili jako profesionálové. Exekuce jsme v odůvodněných případech zastavovali, data jsme dodali.
01.04.2022

« více zde »

Problémy banky Sberbank CZ, a.s., se dotknou i probíhajících exekučních řízení!

V souvislosti s aktuálními problémy banky Sberbank CZ, a.s., u níž nyní Česká národní banka zahájila kroky k odejmutí bankovní licence, Exekutorská komora ČR upozorňuje všechny účastníky exekučních řízení a další dotčené osoby (např. plátce mzdy) na skutečnost, že veškeré platby, jejichž stranou jsou bankovní účty této banky, nemusí proběhnout řádně. Doporučujeme proto kontrolovat veškeré platby určené na účty soudních exekutorů nebo oprávnéných v exekučních řízeních tak, aby neodcházely na účty banky Sberbank se čtyřčíslím 6800 za lomítkem (kód banky).
28.02.2022

« více zde »

Opakované Milostivé léto musí mít zásadně jiné parametry

Pokud se bude Milostivé léto (ML) opakovat, pak Exekutorská komora ČR (EK ČR) trvá na tom, aby soudní exekutoři za tuto práci dostali odpovídající odměny. Komora zároveň upozorňuje, že o nastavení parametrů opakovaného ML je možné rozhodnout až poté, co budou známa přesná data.
26.01.2022

« více zde »

Exekutoři Milostivé léto nebojkotují

Až osmdesát procent pracovní doby zabírá soudním exekutorům a jejich zaměstnancům vyřizování agendy spojené s akcí Milostivé léto. Vyplývá to z informací prezidia Exekutorské komory ČR (EK ČR). Přesto se exekutoři snaží agendu spojenou s Milostivým létem (ML) odbavovat co nejrychleji.
10.01.2022

« více zde »

Prohlášení Exekutorské komory ČR

Exekutorská komora ČR v souvislosti s některým veřejně publikovanými postoji a stanovisky věřitelů ohledně aplikace milostivého léta opakovaně sděluje, že soudní exekutoři postupují při vymáhání exekučních titulů podle zákonem daných pravidel a nikoli podle "přání a pokynů" různě zainteresovaných osob. Pravidla pro využití Milostivého léta jsou v zákonném textu napsána natolik nejasným způsobem, že připouštějí několik srovnatelných výkladů. Soudní exekutoři nemohou nést odpovědnost za text zákona, k němuž odborná veřejnost i komentářová literatura přistupuje různými způsoby a jejichž autoři připouštějí různé výklady. Stejně tak nelze činit celý exekutorský stav odpovědný za odlišný právní výklad takového předpisu v ojedinělých případech.
03.12.2021

« více zde »

Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení neomezeného výběru exekutora věřitelem. Soulad s ústavním pořádkem neznamená, že stávající systém je správný a spravedlivý, zdůrazňuje Exekutorská komora ČR.

Návrh skupiny senátorů měl za cíl zrušit vybraná ustanovení exekučního řádu, která stanoví, že konkrétního soudního exekutora si neomezeně vybírá věřitel iniciující vedení exekuce. Systém založený na zákonem neregulované soutěži soudních exekutorů Ústavní soud neshledal v rozporu s ústavou. Rozhodnutí Ústavního soudu České republiky pochopitelně respektujeme a chápeme. Jakkoliv Komora podporovala některé argumenty senátorů, neměli jsme a nemáme za to, že systematické změny by měl činit stát cestou rozhodování o návrhu na zrušení části zákona. K tomu je potřeba politické rozhodnutí na podkladu odborné diskuse. Břemeno rozhodnutí tak leží na bedrech zákonodárců.
15.11.2021

« více zde »

Exekutorská komora představila Deklaraci za moderní exekuce. Jedinou cestou je nový a moderní exekuční řád.

Exekutorská komora ČR představila v rámci páteční konference svou Deklaraci za moderní exekuce. Zdůrazňuje v ní zejména nutnost přijetí nového exekučního řádu – tedy moderního procesněprávního kodexu, který bude poplatný změnám dlužnicko-věřitelského prostředí ve 21. století. Snaží se tak apelovat především na nové poslance a v současnosti vznikající vládu.
12.11.2021

« více zde »

Tiskové prohlášení EKČR

Exekutorská komora ČR zaznamenala včerejší vyjádření Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, že tzv. milostivé léto budou moci využít i dlužníci této zdravotní pojišťovny ve vztahu k dlužnému penále. Změnu postoje VZP ČR respektujeme a penále na zdravotním pojištění budeme pro účely milostivého léta považovat za příslušenství. Exekutorská komora ČR očekává, že se ostatní zdravotní pojišťovny ke stanovisku VZP ČR ohledně posuzování penále připojí a tím zjednoduší aplikaci úpravy tzv. milostivého léta.
10.11.2021

« více zde »

Počty dlužníků letos navzdory očekáváním poklesly, hlásí Exekutorská komora. O čtvrtinu se snížil počet nezletilých v exekuci

Exekutorská komora ČR v současnosti eviduje celkem 711 939 fyzických osob v exekuci. Navzdory některým katastrofickým prohlášením celkový počet dlužníků nakonec meziročně poklesl, a to o cca 8 tisíc. Příznivý trend lze vysledovat i v další oblasti – snižování počtu nezletilých dlužníků, kterých je teď skoro o čtvrtinu méně než na konci loňského roku.
29.10.2021

« více zde »

Prohlášení Exekutorské komory ČR k milostivému létu

Exekutorská komora České republiky (EKČR) chce uvést na pravou míru informace týkající se exekutorů v souvislosti s milostivým létem. V první řadě se EKČR ohrazuje proti útokům, které straší veřejnost, že exekutoři budou milostivé léto bojkotovat. EKČR veřejnost ubezpečuje, že exekutoři budou postupovat podle zákona.
19.10.2021

« více zde »

Exekutorská komora se připojuje k výzvám Zastavte dětské exekuce

Počty dětských exekucí stále padají dolů, nové dětské exekuce se prakticky nenařizují. I přesto jich podle aktuálních statistik je v současné době vedeno necelých 1800. Exekutorská komora ČR se proto připojuje k výzvám, aby věřitelé vymáhání dětských exekucí zastavili. Komora také doporučuje zákonným zástupcům, aby v případě zjištění staršího či novějšího dluhu okamžitě kontaktovali věřitele - tedy ve většině případů obec či dopravní podnik - a požádali o zastavení exekuce.
14.10.2021

« více zde »

Exekutorská komora ČR o milostivém létu: Stát může dluhy odpouštět, ale systémově a na své náklady

Exekutorská komora ČR (EKČR) se v rámci legislativního procesu ohradila proti podmínkám tzv. milostivého léta, obsaženým v novele občanského soudního řádu a exekučního řádu. EKČR nemá nic proti původní samotné myšlence, kdy stát odpustí příslušenství dluhů některým povinným, kteří dluží veřejnoprávním subjektům. Vadí ji ale nesystémovost řešení.
12.10.2021

« více zde »

Sbírka uspořádaná Exekutorskou komorou ČR vynesla během dvou týdnů 714 000 Kč, finanční dar putuje do Moravské Nové Vsi.

PRAHA (6. srpna 2021) – Exekutorská komora ČR vyhlásila na začátku července interní sbírku na podporu obnovy míst zasažených ničivým tornádem. K 15. červenci byla mezi exekutory vybrána částka 714 000 Kč, která míří do Moravské Nové Vsi na Břeclavsku.
06.08.2021

« více zde »

Reakce Exekutorské komory ČR na tvrzení obsažená v článku „Naletěli podvodníkům, po deseti letech na ně pojišťovny posílají exekutory“

PRAHA (5. července 2021) Zpravodajský portál Seznam Zprávy publikoval dne 3. 8. 2021 článek s výše uvedeným názvem. Z uvedeného článku se podává, že vykonavatel soudního exekutora JUDr. Miloslava Zwiefelhofera, Exekutorský úřad Praha 3, měl údajně povinné zanechat výzvu ke komunikaci se soudním exekutorem obsahující osobní údaje na vchodových dveřích bytového domu v místě bydliště matky povinné. Povinná zde však dle svých slov již několik let nebydlí. Podle vyznění článku se má jednat o běžnou praxi.
05.08.2021

« více zde »

Vzor návrhu na odklad exekuce je ke stažení na webu Exekutorské komory ČR

Praha (9. červenec 2021) – Na základě událostí posledních dnů se Exekutorská komora ČR rozhodla zpřístupnit na svých webových stránkách vzor návrhu na odklad exekuce. Chce tak usnadnit co nejvíce situaci osobám v exekuci, které byly postiženy tornádem.
08.07.2021

« více zde »

Exekutorská komora ČR: Schválená novela exekuční prostředí příliš nezlepší, stát promarnil šanci na změnu

PRAHA (7. července 2021) – Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dnes schválila novelu exekučního a občanského soudního řádu se změnami, které minulý měsíc projednal Senát. I přesto má schválená novela mnoho vad a je plná rozporuplných nařízení. Ustanovení o tom, že soudní exekutor nemá nárok na úhradu nákladů na řádně vedená, avšak bezvýsledná řízení, které exekutoři považují za protiústavní, bude napadeno u Ústavního soudu.
07.07.2021

« více zde »

Reakce EK ČR k exekucím obyvatel zasažených tornádem

Praha (4.7. 2021) - V médiích se v posledních dnech objevují informace, že jsou v exekucích stovky lidí a domácností, které postihlo tornádo na Moravě. Nelze vyloučit, že se tato přírodní katastrofa dotkla i lidí v exekucích, ale údaje o jejich skutečném počtu nelze ověřit.
05.07.2021

« více zde »

Od července mohou samoživitelé žádat o náhradní výživné. Nárok ale budou mít jen ti, co proti neplatičům vedou exekuci

PRAHA (29. června 2021) - 1. července 2021 nabude účinnosti zákon o náhradním výživném. Zanedbání povinné výživy je v České republice jedním z nejčastějších trestných činů vůbec. Neexistuje přitom mnoho dobrých důvodů, proč by trestní stíhání mělo být v tomto případě efektivnější než exekuce.
29.06.2021

« více zde »

Exekutorská komora ČR: Ze schválené novely máme rozporuplné pocity, ustanovení o zániku nároku exekutora na úhradu nákladů exekuce napadneme u Ústavního soudu

PRAHA (10. června 2021) – Senát Parlamentu ČR dnes vrátil Poslanecké sněmovně novelu exekučního a občanského soudního řádu k projednání s řadou změn. Exekutorská komora ČR oceňuje snahu senátorů napravit mnoho vad v návrhu novely schváleném Poslaneckou sněmovnou, ale i přesto je stále plná rozporuplných nařízení. Ustanovení o tom, že soudní exekutor nemá nárok na úhradu nákladů na řádně vedená, avšak bezvýsledná řízení, které exekutoři považují za protiústavní, bude napadeno u Ústavního soudu.
10.06.2021

« více zde »

Zánik nároku exekutora na úhradu nákladů exekuce? Exekutorská komora ČR chystá v případě schválení žalobu k Ústavním soudu

PRAHA (9. června 2021) – Tento týden bude projednána v Senátu Parlamentu ČR vládní novela exekučního a občanského soudního řádu. I když obsahuje řadu dobrých podnětů, objevují se i takové, které jdou za hranu ústavnosti. Jeden z návrhů, které na poslední chvíli vzešly z jednání senátních výborů, se týká zániku nároku soudních exekutorů na úhradu nákladů exekuce, bude-li exekuce zastavena pro nemajetnost povinného. Exekutorská komora ČR tento návrh považuje za protiústavní. Soudní exekutoři jsou připraveni se soudně bránit v případě, že by byl Senátem schválen.
09.06.2021

« více zde »

Boj o místní příslušnost exekucí pokračuje. Exekutorská komora ČR vyzývá senátory, aby podpořili teritorialitu

PRAHA (1. června 2021) - V příštích 14 dnech bude v Senátu PČR projednána vládní novela exekučního a občanského soudního řádu. Exekutorská komora ČR při té příležitosti vyzývá senátory, aby neopakovali chybu poslanců a neignorovali pozměňovací návrhy na zavedení místní příslušnosti.
31.05.2021

« více zde »

Sněm soudních exekutorů zvolil nové prezidium

Brno (30. 4. 2021) – Na včerejším sněmu soudních exekutorů bylo zvoleno nové prezidium Exekutorské komory České republiky. Sněm, jehož se zúčastnilo téměř 120 soudních exekutorů, si do svého vedení přesvědčivým způsobem zvolil Mgr. Jana Mlynarčíka, který se ujme funkce prezidenta, Mgr. Martina Tunkla, který byl zvolen viceprezidentem, JUDr. Vendulu Flajšhansovou, Mgr. Pavlu Fučíkovou a Mgr. Pavla Tintěru. Nově zvolené prezidium naváže na činnost předcházejícího vedení, jemuž skončil mandát ke dni 6. 4. 2021.
30.04.2021

« více zde »

Analýza EKČR: Schválená novela exekučního řádu neřeší zásadní problémy a je nepoužitelná. Senát může vymahatelnost práva v ČR zachránit

PRAHA (20. dubna 2021) – Exekutorská komora České republiky (EKČR) varuje před tím, aby novela exekučního řádu, schválená minulý týden ve Sněmovně, prošla ve stejném znění i Senátem. Novela neřeší zásadní problémy exekucí a její podobu kritizuje i řada odborníků vč. soudců. Výsledný produkt nebude v praxi použitelný. Účastníci řízení, exekuční orgány, soudy i dohledové orgány se budou s nejasnými, nedomyšlenými či vzájemně si odporujícími pravidly potýkat mnoho dalších let.
20.04.2021

« více zde »

Spravedlivá odměna exekutora za vyklizení tzv. Kliniky

Podle nedávného nálezu Ústavního soudu má soudnímu exekutorovi za vícedenní vyklízení celého komplexu tzv. Kliniky náležet odměna ve výši 10 000 Kč.
15.04.2021

« více zde »

EKČR varuje: Schválení novely exekučního řádu by snížilo vymahatelnost práva. 6 klíčových bodů ukazuje, v čem je zákon špatný.

PRAHA (13. dubna 2021) – Tento týden by měla Poslanecká sněmovna hlasovat o vládní novele exekučního a občanského soudního řádu. Předloha však trpí zásadními nedostatky a neodsouhlasila ji ani Legislativní rada vlády. Exekutorská komora ČR si váží toho, že zákonodárci vynaložili na přípravu novely velké úsilí, ale po enormním množství vzájemně vnitřně nesouladných pozměňovacích návrhů by její schválení znamenalo výrazné snížení vymahatelnosti práva a celou řadu závažných problémů.
13.04.2021

« více zde »

Exekutorská komora ČR je zklamána ze znovuzavedení moratoria

PRAHA (1. dubna 2021) – Včera byl na schůzi Senátu PČR schválen návrh zákona, který opět zásadně omezí exekuce. V pořadí již třetí návrh zákona obsahuje mimo jiné i zákaz provádění mobiliárních exekucí až do 30. června 2021. Podle Exekutorské komory ČR tento krok výrazně poškodí věřitele i dlužníky.
31.03.2021

« více zde »

Další omezení exekucí může výrazně poškodit věřitele i dlužníky

PRAHA (9. března 2021) - Skupina poslanců předložila minulý týden Poslanecké sněmovně návrh zákona, kterým má dojít k dalšímu zásadnímu omezení exekucí. Jde tak již o třetí obdobný návrh, jehož tvrzeným účelem má být pomoc lidem postiženým v důsledku stávající epidemické situace. Podle Exekutorské komory ČR má ale výrazný potenciál uškodit celému tuzemskému dlužnicko-věřitelskému prostředí.
09.03.2021

« více zde »

Přijetím návrhu novely exekučního řádu dojde zcela jistě ke snížení vymahatelnosti práva, varuje Exekutorská komora ČR a vyzývá vládu, aby návrh stáhla

PRAHA (3. března 2021) – Projednávání novely exekučního a občanského soudního řádu je poznamenáno mnoha neduhy. Samotná předloha trpí zásadními nedostatky, které se nepodařilo zhojit ani Legislativní radě vlády (ta ji ani neodsouhlasila). Jakkoli si Exekutorská komora ČR cení úsilí zákonodárců vynaloženého na projednání novely, po enormním množství uplatněných a vzájemně především vnitřně nesouladných pozměňovacích návrhů je podle Exekutorské komory ČR nejlepším řešením stažení návrhu z projednávání nebo jeho zamítnutí a příprava zcela nového exekučního řádu.
03.03.2021

« více zde »

Exekutorskou komoru ČR povede Mgr. Jan Mlynarčík

PRAHA (22. února 2021) – Exekutorskou komoru ČR povede až do nadcházejícího sněmu soudních exekutorů prezidium v čele s prezidentem Mgr. Janem Mlynarčíkem. Funkce viceprezidenta se ujme dlouholetý člen prezidia Mgr. Martin Tunkl.
22.02.2021

« více zde »

Nové statistiky: Počet nových exekucí meziročně poklesl o 25 procent

PRAHA (10. února 2021) – Nejnovější statistiky potvrzují, že dlouhodobý trend poklesu počtu nových exekucí pokračuje. V lednu bylo nařízeno 30 457 exekucí. V lednu loňského roku bylo evidováno 40 909 exekucí, meziroční pokles tak činí 25 %.
10.02.2021

« více zde »

Exekutorská komora ČR vítá aktuální návrh na zavedení místní příslušnosti

PRAHA (4. února 2021) – V červenci 2019 byl vládou ČR předložen návrh novely občanského soudního řádu a exekučního řádu. Cílem novely bylo zejména řešení mnohočetných exekucí. Ministerstvem spravedlnosti zvolený model "sněhulák" byl kritizován napříč politickým spektrem, proti jeho zavedení byla i Exekutorská komora ČR. Proto byl tento při projednávání na Ústavně právním výboru v říjnu minulého roku z novely nakonec vytržen. Podle Exekutorské komory ČR je momentálně jedinou možnou náhradou nepravá místní příslušnost.
03.02.2021

« více zde »

Exekutorská komora ČR vydala sedm samoregulačních opatření. Odmítá plošná opatření, podporuje cílenou pomoc občanům postižených koronavirem

PRAHA (28. ledna 2021) – Exekutorská komora ČR (EKČR) reaguje na blížící se konec účinnosti Lex Covid – Justice II, který obsahuje mimo jiné moratorium na mobiliární exekuce a exekuce nemovitých věcí. Jakákoliv další plošná omezení považuje EKČR za velmi nebezpečná z hlediska vymahatelnosti práva. Došlo by k výraznému poškození práv zejména drobných věřitelů a v důsledku toho i k nárůstu dlužníků. Exekutorská komora ČR si uvědomuje složitost současné koronavirové krize, navíc během nouzového stavu, ale pomoc je nutné adresovat konkrétně. I proto EKČR vydala sedm samoregulačních opatření, jejichž cílem je přistupovat k jednotlivým případům citlivě a posuzovat každý individuálně.
28.01.2021

« více zde »

Počet nově zahájených exekucí klesl v roce 2020 téměř o pětinu

Praha (25. ledna 2021) - Počet nově zahájených exekucí za rok 2020 je téměř o pětinu nižší než v roce 2019. V loňském roce tak bylo nařízeno nejméně exekucí za posledních 11 let!
25.01.2021

« více zde »

Drobní věřitelé se stávají dlužníky, varuje Exekutorská komora ČR. Nejvíce ohrožená je v naší společnosti střední třída

PRAHA (14.1.) - V důsledku právních předpisů, přijatých v době panující epidemie koronaviru, došlo k zásadním změnám ve vzájemném postavení dlužníků a věřitelů. Tyto změny mají za následek výrazné posílení práv na straně dlužníků. Plošná omezení exekucí, nařízená státem, ve svých důsledcích znamená snížení vymahatelnosti práva a riziko nárůstu počtu nových dlužníků, varuje Exekutorská komora ČR. Je také důležité podotknout, že tyto změny se nijak nedotkly exekucí, které jsou vedeny státem.
15.01.2021

« více zde »

Dnes zemřel prezident Exekutorské komory ČR, JUDr. Vladimír Plášil, LL.M.

PRAHA (26. listopadu 2020) - Exekutorská komora České republiky s hlubokým zármutkem dává na vědomí, že dnes 26. 11. 2020 zemřel ve věku 63 let po krátké těžké nemoci soudní exekutor JUDr. Vladimír Plášil, LL.M.
26.11.2020

« více zde »

Reakce EK ČR na otevřený dopis organizace Člověk v tísni

Vážený pane Hůle, já osobně, členové prezidia i celý exekutorský stav pozorně sledujeme dění nejen v Parlamentu ČR, ale také v celé společnosti. Jsme si vědomi toho, že všichni prožíváme nelehké chvíle, a uvědomujeme si, jak citlivým tématem jsou v této souvislosti exekuce, zvláště pak ty mobiliární. Právě proto rozhodlo prezidium Exekutorské komory ČR již v říjnu letošního roku, tedy dříve, než o problému začal jednat parlament a jeho orgány, oslovit členy naší profesní komory s celou řadou doporučení, která připojuji k tomuto dopisu.
13.11.2020

« více zde »

Nové statistiky: Počet lidí v exekuci meziročně klesl o 70 000

PRAHA (13.11.) – Nejnovější statistiky Exekutorské komory ČR potvrzují dlouhodobý trend poklesu počtu exekucí i povinných. Exekutorská komora ČR momentálně eviduje 720 tisíc povinných. I přes nelehkou koronavirovou situaci, kdy řada expertů v letošním roce předpokládala nárůst exekucí, je tak celkový počet fyzických osob v exekuci meziročně o 70 497 nižší. Proti těmto osobám je vedeno 4 300 000 exekucí, od začátku roku 2020 došlo tedy k úbytku o 169 649.
13.11.2020

« více zde »

Exekutorská komora ČR se ohrazuje proti tvrzením v dopisu podnikatelů a neziskových organizací premiéru ČR

PRAHA (12. listopad 2020) – Exekutorská komora ČR (EKČR) se ohrazuje proti tvrzením, které premiéru Babišovi adresovali někteří podnikatelé a některé neziskové organizace. V dopise píší mj. o tom, že nefunguje kontrola soudních exekutorů a bez jakýchkoliv faktů v něm útočí na profesi soudního exekutora jako takového. Rovněž není absolutně ničím podložená informace, že má dojít k nárůstu o milion exekucí.
12.11.2020

« více zde »

Nález Ústavního soudu ČR sp.zn. III. ÚS 1231/20

Exekutorská komora ČR nález Ústavního vítá, neboť to v praxi pro soudní exekutory znamená garanci, že jim budou uhrazeny alespoň minimální náklady i v případě, že povedou exekuci, kde se jim nepodaří vymoci nic.
03.11.2020

« více zde »

Prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. odpovídal čtenářům Blesku během akce Odborník na telefonu

V pondělí 26. října dopoledne se prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. zúčastnil v prostorech deníku Blesk akce Odborník na telefonu, kde odpovídal na dotazy čtenářů.
26.10.2020

« více zde »

Nové statistiky EKČR Počet osob v exekuci meziročně klesl o 50 tisíc. Další omezení ve vymáhání práva udělá z věřitelů dlužníky

PRAHA (21.10.) - Podle nejnovějších statistik Exekutorské komory ČR (EKČR) klesl za třetí čtvrtletí počet povinných o dalších 20 tisíc osob, meziročně se pak jedná o 50 tisíc lidí méně. V aktuální koronavirové situaci je to pozitivní zpráva, která spolu s údaji o nízké nezaměstnanosti a dalšími aktuálními daty nejsou důvodem k zavádění omezujících opatření ve vymahatelnosti práva. Prohlubování nejistoty v této oblasti by mohlo fatálním způsobem podkopat důvěru v právní stát, způsobit jeho postupný kolaps a z věřitelů udělat dlužníky.
21.10.2020

« více zde »

EKČR se ohrazuje proti šíření nebezpečných hoaxů a navrhuje další úzkou spolupráci při jejich prověřování s Člověkem v tísni

(Praha 19. 10. 2020) - Exekutorská komora ČR se v minulých dnech opět setkala s nepodloženými obviněními směřujícími na adresu soudních exekutorů a chce se proti šíření podobných dezinformací důrazně ohradit. Text o údajném porušení pravidel při provádění exekuce koloval na Twitteru. Podobných hoaxů se v posledních týdnech objevila celá řada, ale následnou kontrolou bylo zjištěno, že důkazy o porušení pravidel neexistují. EKČR se k dané problematice oficiálně vyjadřuje právě proto, že četnost nepodložených útoků na prováděné exekuce se prostřednictvím sociálních sítí stále zvyšuje. Tyto hoaxy následně mohou ovlivňovat úsudek veřejnosti i zákonodárců a uměle vyvolávat iracionální diskusi o problematice exekucí.
19.10.2020

« více zde »

Exekutorská komora ČR spustila nový Portál dražeb, sníží náklady povinným

PRAHA (14.10.2020) – Exekutorská komora ČR spustila ve zcela nové podobě Portál dražeb, který je dostupný na adrese www.portaldrazeb.cz. Portál je součástí Centrální evidence exekucí a nově umožňuje i samotné provádění elektronických dražeb, díky čemuž už má za sebou i první úspěšné dražby.
14.10.2020

« více zde »

EKČR k jednání ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny o novele exekučního řádu

PRAHA (23. září 2020) – Dnes proběhlo jednání ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny o novele exekučního řádu. EKČR je velmi líto, že poslanci nepodpořili místní příslušnost či zjednodušené doručování.
23.09.2020

« více zde »

EKČR: Další omezení mobiliárních exekucí sníží vymahatelnost práva, změny poškodí věřitele

PRAHA (23. září 2020) – Ústavně právní výbor Poslanecké sněmovny dnes bude jednat o pozměňovacích návrzích novely občanského soudního řádu a exekučního řádu. Podle některých návrhů má dojít k podstatnému omezení mobiliárních exekucí, s čímž Exekutorská komora ČR nesouhlasí. Další omezování tohoto nástroje by značně poškodilo věřitele (vč. bytových družstev, drobných věřitelů, rodičů čekajících na výživné atd.), pro které je tato forma vymáhání často poslední možností.
23.09.2020

« více zde »

Reakce EK ČR na vyjádření ministryně financí

PRAHA (16.září. 2020) – Exekutorská komora ČR se důrazně ohrazuje proti tvrzením ministryně financí Aleny Schillerové o nespolehlivosti registrů osob v exekuci, která zazněla v souvislosti s uvedením rejstříku vyloučených hráčů do testovacího provozu.
16.09.2020

« více zde »

EKČR: Slovenská zkušenost ukázala, že nesystémové zásahy do exekucí likvidují vymahatelnost práva

PRAHA (3. září 2020) – V Poslanecké sněmovně včera proběhlo jednání podvýboru pro exekuce a zároveň seminář o zkušenosti slovenských exekutorů se zavedením teritoriality. Obě akce ukázaly, že nesystémové zásahy do exekučního řádu mohou výrazně ztížit vymahatelnost práva a přinést další problémy.
03.09.2020

« více zde »

Setkání premiéra ČR s prezidentem Exekutorské komory ČR a prezidentem Mezinárodní unie soudních exekutorů

PRAHA (2. září 2020) – Dnes proběhlo setkání premiéra České republiky Andreje Babiše s prezidentem Exekutorské komory České republiky Vladimírem Plášilem a prezidentem Mezinárodní unie soudních exekutorů (UIHJ) Marcem Schmitzem. Schůzky se zúčastnili i poslanci a zástupci ministerstva spravedlnosti. Hlavním bodem jednání byla chystaná novelizace exekučního řádu včetně zavedení teritoriality a situace v oblasti exekucí v mezinárodním měřítku.
02.09.2020

« více zde »

EK ČR ke kauze podnikatele Jana Kunce: Systém je nedokonalý, podobných případů může přibývat Další oklešťování pravomocí by znamenalo likvidaci vymáhacího procesu

EK ČR ke kauze podnikatele Jana Kunce: Systém je nedokonalý, podobných případů může přibývat PRAHA (31. srpna 2020) – Média v minulých týdnech informovala o kauze podnikatele Jana Kunce, jednatele firmy Recea Prague, která měla pro ministerstvo zdravotnictví zajistit nákup zdravotnických potřeb v době koronaviru. Proti Janu Kuncovi je vedeno 18 exekučních řízení a podle mnohých svědků netrpí hmotnou nouzí a jezdí v luxusních autech, ale kvůli prodlužnickému nastavení současného vymáhacího systému je pro věřitele velmi obtížné jeho majetek zajistit. Exekutorská komora České republiky chce proto v souvislosti s tímto případem poukázat na nedokonalosti systému, jeho zneužívání částí dlužníků a také vysvětlit, jaké negativní dopady by mohlo mít další omezování pravomocí exekutorů.
31.08.2020

« více zde »

Nové statistiky vymáhání pohledávek: Soudní exekutoři mají úspěšnost 30 procent, finanční a celní správa o půlku nižší

Podle nejnovější analýzy Exekutorské komory ČR se úspěšnost při vymáhání pohledávek soudními exekutory stále pohybuje na přibližně 30 procentech. Jejich data potvrzují, že jsou v porovnání se státní správou, jejíž efektivita je o více jak polovinu nižší, úspěšnější. Soudní exekutoři jsou tak nejefektivnější a zároveň nejlevnější variantou ve vymáhání pohledávek.
20.08.2020

« více zde »

Počet povinných v exekuci dle statistik i nadále klesá, od ledna jich ubylo 33 tisíc

PRAHA (7. srpna 2020) – Exekutorská komora ČR zaznamenala od začátku roku 2020 významný pokles počtu povinných. Eviduje přibližně o 33 tisíc povinných fyzických osob méně oproti loňskému roku. Nadále se tak potvrzuje dlouhodobý trend poklesu počtu exekucí i povinných.
07.08.2020

« více zde »

Varování Exekutorské komory ČR před podvodnými telefonáty

PRAHA (31. července 200) – Exekutorská komora ČR varuje veřejnost před novými podvodnými telefonáty. Neznámí pachatelé se slovenským přízvukem vydávající se za soudního exekutora Mgr. Pavla Preuse, Exekutorský úřad Praha 8, požadují po adresátech telefonátů uhrazení smyšlené částky pro konkrétní českou společnost na konkrétní účet vedený u České spořitelny, a. s. Za účelem vylákání finančního obnosu pachatelé zasílají na e-mailové adresy smyšlené faktury s výhrůžkou, že v případě neuhrazení adresátovi zablokují bankovní účet.
31.07.2020

« více zde »

Exekutorská komora ČR vítá stanovisko vlády ČR

PRAHA (29. 7. 2020) – Exekutorská komora ČR vítá stanovisko vlády ČR k návrhu skupiny poslanců na vydání zákona o změně a zrušení zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád).
29.07.2020

« více zde »

Exekutorská komora ČR jednala s vládním zmocněncem pro informační technologie Vladimírem Dzurillou o rozvoji elektronizace justice

Chystá se vznik meziresortní komise i propojení s Portálem občana
29.07.2020

« více zde »

Nové statistiky: V prvním kvartálu roku 2020 bylo zahájeno nejméně exekucí od roku 2013

PRAHA (2. července 2020) – Exekutorská komora České republiky zaznamenává od začátku roku 2020 významný pokles počtu zahájených exekucí, kterých bylo v prvním kvartálu 104 914. Křivka klesá i nadále, květen 2020 byl měsícem s nejmenším počtem zahájených exekucí v jednom měsíci od roku 2013, kdy začala platit velká novela Exekučního řádu. I podle aktuálních informací z exekutorských úřadů nedochází v těchto dnech k navyšování počtu exekucí.
02.07.2020

« více zde »

Reakce EK ČR na vyjádření poslance Jana Farského

PRAHA (1. 7. 2020) – Exekutorská komora ČR se důrazně ohrazuje proti tvrzením poslance Jana Farského, která jsou uvedena v textu na portálu irozhlas.cz pod titulkem Vládne tady Exekutorská komora, říká poslanec Farský. Česko čeká boj o data o exekucích.
01.07.2020

« více zde »

Statistická data o exekucích nově, interaktivně a přehledněji. Veřejnost má nyní k dispozici ještě více jednoduše dostupných dat o exekucích

PRAHA (10. června 2020) – Exekutorská komora České republiky plní závazky, které na sebe sama v minulosti v rámci zodpovědného přístupu k informování veřejnosti vzala, a aktualizovala informační statistický web o exekucích dostupný na https://statistiky.ekcr.info o nová podrobná data, která lze nově zobrazovat i interaktivně na kartografickém podkladu.
09.06.2020

« více zde »

Nové statistiky: Počet stížností na vedení exekucí je v řádu promile

PRAHA (9. června 2020) – Ze statistik za rok 2019 vyplývá, že počet stížností na vedení exekuce či proti činnosti exekutorů je velmi nízký a pohybuje se v řádech promile z celkového počtu exekucí, a navíc s minimálním procentem důvodnosti. V průběhu roku 2019 probíhalo přibližně 4 476 069 exekucí a Exekutorské komoře ČR bylo doručeno 2788 stížností, z nichž pouze 56 bylo důvodných. Exekuce tedy probíhají v převážné většině v souladu se zákonem.
09.06.2020

« více zde »

Exekutorská komora ČR varuje: Pozor na falešné telefonáty!

PRAHA (27. května 2020) – Exekutorská komora ČR opět varuje veřejnost před podvodnými telefonáty. Upozornil na ně soudní exekutor JUDr. Jiří Bulvas. Právě ke zneužívání jeho jména a jeho exekutorského úřadu Praha 1, v konkrétním případě dochází.
27.05.2020

« více zde »

Audit Centrální evidence exekucí potvrdil správnost dat

PRAHA (26. května 2020) – Exekutorská komora České republiky si v reakci na některá obvinění z nesprávnosti dat v Centrální evidenci exekucí objednala nezávislý audit, který provedla jedna z největších renomovaných IT společností: Unicorn Systems. Audit zaměřený na analýzu vstupních dat a správnosti statistických scriptů ukázal na testovacím vzorku shodu statistických výstupů v rozsahu 96 %.
25.05.2020

« více zde »

Reakce EK ČR na článek serveru Seznam zprávy

PRAHA (4. 5. 2020) – Exekutorská komora ČR považuje za nezbytné reagovat na článek serveru Seznam zprávy.cz „Pětadvacítka padá do klína exekutorům. Banky vyzývají úřady k zásahu“, k němuž neměla šanci se ani vyjádřit navzdory tomu, že soudní exekutoři jsou v textu několikrát zmíněni a záměrně stavěni do nepříznivého světla.
04.05.2020

« více zde »

Podle nových statistik Exekutorské komory ČR poklesl počet nově zahájených exekucí oproti roku 2019 o čtvrtinu

PRAHA (29. dubna 2020) – Exekutorská komora zveřejnila nové statistiky týkající se prvního kvartálu roku 2020. I přes možnost, že výsledky byly částečně ovlivněny koronavirovou situací v České republice, potvrdil se dlouhodobý pokles v počtu nových exekucí.
30.04.2020

« více zde »

Novela exekučního řádu půjde znovu k projednávání: EKČR podporuje elektronizaci a zjednodušení doručování, odmítá „Sněhuláka“ a poplatky zaměstnavatelům za vedení exekuce

PRAHA (29. dubna 2020) – Po úpravách exekučního řádu kvůli koronavirové krizi míří do podvýboru pro exekuce Poslanecké sněmovny k projednání pozměňovací návrhy týkající se novely exekučního řádu. Exekutorská komora České republiky mnohé změny vítá, k některým má však opodstatněné výhrady. EKČR také dlouhodobě nesouhlasí s částí novely, která zavádí tzv. princip „Sněhulák“, který by jen vedl k vytvoření několika silných úřadů, kolapsům soudů a žádný ze současných problémů neřeší. Dalším problematickým návrhem je změna placení nákladů spojených se srážkou ze mzdy, které by nově měl splácet dlužník.
29.04.2020

« více zde »

Exekutorská komora ČR podpořila půl milionem korun sbírku Domovy seniorů volají SOS

PRAHA (23. dubna 2020) – Prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil ve středu předal Darině Danielové, ředitelce Nadačního fondu pomoci Karla Janečka, symbolický šek na 500 000 Kč. Tato částka byla vybrána během dvou týdnu mezi samotnými exekutory v rámci neveřejné iniciativy uspořádané Exekutorskou komorou ČR.
23.04.2020

« více zde »

Exekutorská komora ČR rozšiřuje provoz online poraden

PRAHA (8. dubna 2020) – Exekutorská komora ČR se rozhodla v rámci aktuální situace zintenzivnit online poradenství pro obyvatele zasažené epidemií. Provoz poraden bude dočasně rozšířen na dvojnásobek.
08.04.2020

« více zde »

Poslanecké návrhy k tzv. LexCovid jdou správným směrem, zásadní problémy návrhu zákona však přetrvávají. Stále hrozí likvidace drobných věřitelů

PRAHA (7.4. 2020) - K návrhu Ministerstva spravedlnosti, zavádějícímu v oblasti exekucí některá krizová opatření v souvislosti s epidemií onemocnění COVID-19, uplatnili někteří poslanci pozměňovací věcné návrhy. Podle Exekutorské komory ČR jdou správným směrem, stále však přetrvávají některé zásadní problémy. Pozastavení vymáhání exekucí by znamenalo významné omezení příjmů pro drobné věřitele a jejich likvidaci.
07.04.2020

« více zde »

Exekutorská komora ČR vybrala půl milionu korun, peníze poslouží seniorům

PRAHA (7. dubna 2020) – Neveřejná iniciativa uspořádaná Exekutorskou komorou ČR vynesla během dvou týdnů 500 000,- Kč. Částka putuje na sbírku Domovy seniorů volají SOS, kterou na platformě Znesnáze21 zřídil Nadační fond pomoci Karla Janečka.
07.04.2020

« více zde »

EK ČR o chystaných návrzích na úpravu exekucí: Hrozí kolaps právního státu a návrat do devadesátých let

(Brno 3. 4. 2020) Exekutorská komora ČR pozitivně hodnotí, že se stát snaží v době nouzového stavu, způsobeného onemocněním COVID-19, pomoci osobám postiženým touto epidemií. Změny v legislativě by však i v takovém případě měly být vedeny rozumem a nikoli emocemi. Zvažovaná opatření, jako je moratorium na provádění exekucí až do srpna 2020, můžou znamenat významné ohrožení právního systému a návrat k devadesátým létům.
03.04.2020

« více zde »

Exekutorská komora ČR varuje před novými podvodnými aktivitami

PRAHA (2. dubna 2020) – Koncem března 2020 zjistila Exekutorská komora ČR novou podvodnou aktivitu.
02.04.2020

« více zde »

Exekutorská komora ČR navrhuje: 6 rychlých opatření, jak ulevit lidem postižených epidemií.Exekutoři mají maximálně vstřícně posuzovat návrhy na odklad.

PRAHA (31. března 2020) – Exekutorská komora ČR si je vědoma vážnosti aktuální situace, která je složitá pro dlužníky, ale i věřitele. Proto připravila šest opatření, jak ulevit občanům zasaženým důsledky epidemie. Mezi návrhy je např. dočasné odložení vyklizení prostor k bydlení, zastavení vymáhání příslušenství po určitou dobu nebo snížení DPH. Vydáno bylo také doporučení soudním exekutorům, aby se v maximální míře snažili vyhovět žadatelům o splátkový kalendář a dále postupovali maximálně vstřícně při posuzování návrhů na odklad exekučního řízení. Zároveň ale EKČR varuje před zavalením soudů.
31.03.2020

« více zde »

Exekutorská komora ČR varuje: Pozor na falešné exekuční příkazy

PRAHA (27. března 2020) – Koncem března 2020 zachytila Exekutorská komora ČR novou formu podvodné činnosti. Neznámý pachatel, který se vydává za dnes již bývalého notáře JUDr. Michala Kulíka ze smyšleného Notářského a exekutorského úřadu Praha–západ, rozesílá falešné exekuční příkazy. Tyto exekuční příkazy, přestože obsahují zákonné náležitosti, nejsou pravé, neboť je nemohou vydávat notáři. Navíc je na těchto podvodných příkazech uveden notář, který již svou činnosti ukončil, a soudní exekutor, kterému již zanikl výkon exekutorského úřadu.
27.03.2020

« více zde »

Exekutorská komora ČR podpoří nejvíce ohrožené občany a uspořádá sbírku mezi všemi exekutory

PRAHA (17. března 2020) - Exekutorská komora ČR nepřestává reagovat na současnou situaci a po sérii bezpečnostních opatření se rozhodla uspořádat neveřejnou sbírku. Sama jako počáteční vklad věnuje 100 000 Kč.
17.03.2020

« více zde »

Reakce Exekutorské komory ČR k problému zastižitelnosti soudních exekutorů

PRAHA (13. března 2020) - Exekutorská komora ČR se důrazně ohrazuje proti článkům týkající se zastižitelnosti soudních exekutorů. Informace v nich uvedené jsou podávány zkreslujícím způsobem, včetně senzacechtivých obratů, že sehnat exekutora je nadlidský úkol a podobně. V některých médích je navíc vyvoláván dojem, že exekutoři pracuji sotva dva dny v týdnu.
13.03.2020

« více zde »

Doporučení Exekutorské komory ČR v návaznosti na opatření související s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19.

V návaznosti na opatření související s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 vydala Exekutorská komora ČR doporučení, jehož plné znění najdete v příloze.
12.03.2020

« více zde »

Jednání vedení EK ČR s premiérem a zástupci ministerstva spravedlnosti

Dne 5. 3. 2020 proběhlo společné jednání prezidenta EK ČR JUDr. Vladimíra Plášila, LL.M. a viceprezidenta EK ČR Mgr. Jana Mlynarčíka s předsedou vlády Ing. Andrejem Babišem, ministryní spravedlnosti Mgr. Marií Benešovou a s náměstkem ministryně spravedlnosti Mgr. Michalem Fraňkem. Panu premiérovi byly předány základní údaje o snížení počtu exekucí za rok 2019 a následně byly projednány zásadní otázky, související s připravovanou novelizací Exekučního řádu.
12.03.2020

« více zde »

Statistiky exekucí za rok 2019: Klesl počet exekucí i povinných

Exekutorská komora České republiky, vzhledem k situaci kolem nákazy koronavirem, kde se situace mění každým dnem, ustoupila od záměru prezentovat komplexní data za rok 2019 na pravidelné tiskové konferenci. S daty seznamuje veřejnost tentokráte prostřednictvím tiskové zprávy.
05.03.2020

« více zde »

Prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. v pořadu Napřímo na TV Nova

Prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. byl hostem pořadu Napřímo na TV Nova.
04.03.2020

« více zde »

Právník roku 2019

Prezident Exekutorské komory ČR JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. předal dne 31. 1. 2020 v Brně na slavnostním vyhlášení Právníka roku 2019 společně s náměstkem ministra spravedlnosti ČR JUDr. Jeronýmem Tejcem a prezidentkou Unie podnikových právníků JUDr. Marií Brejchovou, LL.M. ceny v kategoriích Talent roku.
19.02.2020

« více zde »

EKČR: Svěření justičních pohledávek Celní správě je neefektivní

Daňoví poplatníci zaplatí dluhy za část odsouzených dlužníků Celníci vymohou 13 procent pohledávek, exekutoři 25 procent Praha, 15.2.2020 - Exekutorská komora ČR má zásadní připomínky k návrhu novely zákona, který předává zodpovědnost za justiční pohledávky Celní správě. Zákon bude v nejbližších dnech posuzovat vláda. Soudní exekutoři jsou výrazně efektivnější a mají větší znalost prostředí. Předání kompetence do rukou Celní správy by znamenalo zatížení státního rozpočtu o stovky milionů korun ročně a navíc kvůli nižší vymahatelnosti pohledávek nakonec část dluhů odsouzených dlužníků zaplatí občané.
15.02.2020

« více zde »

Exekutorská komora: Je-li exekutor pověřen provedením exekuce, musí ji vykonat

Praha 14. 2. 2020 – V textu s názvem „Popálenou ji v šesti letech ošetřovali. Skončila kvůli tomu v exekuci,“ popsal server Seznam zprávy příběh takzvané dětské dlužnice. Vzhledem k tomu, že článek staví soudního exekutora do nepříznivého světla, považuje Exekutorská komora ČR za nezbytné na něj reagovat.
14.02.2020

« více zde »

Exekutorská komora se ohrazuje proti tvrzením v článku týdeníku Euro s názvem Národ sobě

Praha 10. 2. 2020 – Pod titulkem Národ sobě otiskl týdeník Euro článek věnující se evidenci exekucí, v němž je však mnoho nepřesností. Proto považuje Exekutorská komora ČR uvést je na pravou míru.
10.02.2020

« více zde »

Prezident EK ČR přednášel studentům SOŠTZ Lovosice

Prezident Exekutorské Komory ČR JUDr. Vladimír Plášil LL.M. přijal pozvání učitele Libora Truhláře SOŠTZ Lovosice, aby přenášel temním studentům na téma zadlužování a. práce exekutorů.
02.02.2020

« více zde »

Exekutorská komora varuje: Českým internetem se šíří podvodné dražby

PRAHA (30. 1. 2020) – Exekutorská komora ČR upozorňuje na opakované zneužití informací o exekučních dražbách, které jsou veřejně dostupné na oficiálních dražebních portálech. Znovu se objevily případy podvodných dražeb, které jsou vydávány za exekuční dražby a jejichž účelem je vylákat z potenciálních zájemců úhradu poplatků.
29.01.2020

« více zde »

Exekutorská komora ČR varuje před novou podvodnou aktivitou a další vlnou falešných mailů

Praha 23. 1. 2020 – Novou podvodnou aktivitu zaznamenala na počátku roku Exekutorská komora ČR. A spolu s ní zaznamenala i další vlnu podvodných mailů. Před oběma typy podvodů Exekutorská komora ČR důrazně varuje.
23.01.2020

« více zde »

Prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. poskytl rozhovor portálu www.info.cz

Většina exekutorů je před krachem a neprosperuje, musí přijít změny, říká Plášil - pod tímto titulkem zveřejnil server INFO.cz rozhovor s prezidentem EK ČR.
20.01.2020

« více zde »

10 otázek pro ... Vladimíra Plášila

10 otázek pro ... Vladimíra Plášila. Pod tímto titulkem přinesl server Eprávo druhou část rozhovoru s prezidentem EK ČR.
17.01.2020

« více zde »

Exekutorská komora ČR nesouhlasí se závěry společnosti InsolCentrum – bagatelizujete problém exekucí a srovnáváte nesrovnatelné

PRAHA (16. ledna 2019) - Dne 14. 1. 2020 se společnost InsolCentrum, s. r. o. již podruhé neúspěšně pokusila znevěrohodnit správnost dat v Centrální evidenci exekucí vedené Exekutorskou komorou ČR. Podle závěrů uvedené společnosti je v České republice daleko nižší počet povinných, než kolik uvádí projekt neziskového sektoru – Mapa exekucí.
16.01.2020

« více zde »

Exekutorská komora se důrazně ohrazuje proti tvrzením v tiskové zprávě Institutu prevence a řešení předlužení

PRAHA (14.LEDNA 2020) – Exekutorská komora ČR se důrazně ohrazuje proti tvrzení, že bezdůvodně ztěžuje přístup k podrobným statistickým datům o nově zahájených i starších exekucích.
14.01.2020

« více zde »

Množství půjček ke konci roku vzrostlo o 15 procent. Exekutorská komora varuje: Povánoční období přináší riziko dluhové pasti

Praha (10. 1. 2020) - Pro nezanedbatelnou část populace představují vánoční svátky významnou finanční zátěž. Půjčky na dárky přitom bývají z těch nejrizikovějších. Zbrklé zavázání se k úvěrům bohužel často nezůstává bez následků. Už bezprostředně po svátcích mají mnozí problém závazek splatit, objasňuje Exekutorská komora jeden z častých důvodů zadluženosti.
10.01.2020

« více zde »

Exekutorská komora ČR varuje před dalšími podvodnými maily

Praha 23.12. 2019 – Exekutorská komora ČR varuje před novou vlnou podvodných mailů, které mají v předmětu zprávy uvedeno Exekutorský úřad Šumperk.
23.12.2019

« více zde »

Nové statistiky Exekutorské komory ČR: Polovina exekucí je vedena k vymožení jistiny menší než 10 000 Kč

Praha (19. 12. 2019) - Exekutorská komora ČR dnes na svém statistickém webu „Otevřená data o exekucích“ uveřejnila další zajímavá data o exekučních řízeních v České republice. Souhrn k 13.12.2019 udává počty exekucí podle vymáhané jistiny.
19.12.2019

« více zde »

Vláda chystá zákon na zálohové výživné. Exekutoři Vám poradí, jak alimenty získat

Situaci, kdy jeden z rodičů neplní své finanční závazky vůči svému dítěti, by měl řešit zákon o zálohovém výživném, který je nyní před projednáním Legislativní rady vlády. Exekutorská komora doporučuje všem, kteří chtějí situaci řešit, aby se neostýchali a přišli pro radu. „Předmětem exekuce není jen vymožení dlužného výživného, ale i prevence před jeho dalším případným neplacením v budoucnu“, vysvětluje Exekutorská komora.
11.12.2019

« více zde »

Na sněmu Exekutorské komory ČR proběhly tajné volby do kontrolních orgánů

PRAHA (13. listopadu 2019) – V Praze se ve středu konal sněm Exekutorské komory ČR (EKČR), na kterém proběhla tajná volba do jejích kontrolních a kárných orgánů. Nové složení tak mají kárná, revizní a kontrolní komise, které plní důležitou roli v rámci fungování komory.
15.11.2019

« více zde »

Memorandum o spolupráci, podpoře a poskytování informací

Dne 11. 11. 2019 uzavřela Exekutorská komora České republiky, zastoupená prezidentem JUDr. Vladimírem Plášilem, LL.M., a Hospodářská komora České republiky, zastoupená prezidentem Ing. Vladimírem Dlouhým, MBA , Memorandum o spolupráci, podpoře a poskytování informací.
14.11.2019

« více zde »

Exekutorská komora České republiky: Vítáme projednávání novely exekučního řádu

V navrhovaném znění ale prodraží a prodlouží exekuce dlužníkům, některé případy ukazují videa. PRAHA (6.11. 2019) - Exekutorská komora ČR vítá, že PSP ČR začne projednávat návrh novely exekučního řádu. Obsahuje řadu dobrých podnětů, zároveň ale chce zavést novinky, které by povinným i věřitelům způsobily potíže. Jedná se zejména o princip tzv. sněhuláka, který navždy přiková dlužníka k jednomu exekutorovi bez možnosti změny. Se sněhulákem nesouhlasí kromě EK ČR ani neziskové organizace, např. Člověk v tísni. Novela obsahuje i další ustanovení, která by proces exekucí prodloužila a prodražila dlužníkům. EK proto apeluje na poslance, aby návrh novely v navrhovaném znění neschválili.
06.11.2019

« více zde »

Stanovisko Exekutorské komory ČR k tiskové konferenci Insolcentra, s. r. o. - Mapa exekucí není oficiální výstup Exekutorské komory ČR

Exekutorská komora ČR se důrazně ohrazuje proti tvrzením společnosti InsolCentrum, s. r. o., podle nichž Centrální evidence exekucí a Mapa exekucí obsahují zkreslená a nadhodnocená data o exekucích v České republice.
30.10.2019

« více zde »

Prezident EK ČR se zúčastnil slavnostní akce Jednoty českých právníků

V pátek 25. října 2019 se prezident EK ČR JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. zúčastnil ve Vlasteneckém sále pražského Karolina významné slavnostní akce Jednoty českých právníků, kdy předseda Jednoty českých právníků a předseda Ústavního soudu ČR JUDr. Pavel Rychetský předal předním představitelům české právní teorie a praxe, jakož i zasloužilým funkcionářům JČP, nejvyšší vyznamenání JČP, medaile Antonína rytíře Randy.
28.10.2019

« více zde »

Prezident Exekutorské komory: Potřebujeme moderní a jednoduchý exekuční řád

Bez exekutorů soudy vymohly jen 5 procent pohledávek, teď je to násobně více PRAHA (25. října) – Exekutorská komora ČR spolu se Stálou konferencí českého práva v Praze uspořádala diskusní fórum na téma 30 let svobodných právnických profesí.
24.10.2019

« více zde »

Reakce na pořad Reportéři ČT 1 - Kozel zahradníkem

Exekutorská komora České republiky považuje za nezbytné reagovat na pořad ČT 1 „Reportéři ČT“ ze dne 7. 10. 2019, nazvaný „Kozel zahradníkem“.
09.10.2019

« více zde »

Stanovisko Exekutorské komory ČR k rozhodnutí soudu o povinnosti prezidenta Komory vrátit náklady exekuce a k relevantním mediálním informacím

Dne 19. 9. 2019 bylo v médiích uveřejněno několik článků informujících o rozhodnutí Městského soudu v Praze, coby soudu odvolacího, podle něhož je prezident Exekutorské komory ČR, JUDr. Vladimír Plášil, LL.M., povinen vrátit náklady ze zastavené exekuce, které již soud prvního stupně považoval za bezdůvodné obohacení na straně soudního exekutora.
19.09.2019

« více zde »

Exekutorská komora ČR varuje veřejnost před podvodnými telefonáty

PRAHA (18. září 2019) – Exekutorská komora ČR varuje veřejnost před podvodnými telefonáty, kdy se volající vydává za „Exekutorskou komoru s.r.o.,“, „Exekutorskou komoru Praha“ či „mimosoudní exekutorský úřad“ a vyzývají k úhradě fiktivní částky na konkrétní účty u společnosti Raiffeisenbank.
18.09.2019

« více zde »

Transparentní Exekutorská komora: Na svém webu zveřejňuje další statistiky k exekucím

PRAHA (9. září 2019) – Na speciální webové stránce Exekutorské komory ČR www.statistiky.ekcr.cz byla zveřejněna nová data. Vyplývá z nich mimo jiné to, že 20 soudních exekutorů s největším nápadem vedou více než 55 % soudních exekucí. Exekutorská komora s poukazem na tyto statistiky varuje před možným schválením vládního návrhu novely exekučního řádu.
09.09.2019

« více zde »

Novela exekučního řádu výrazně prodraží exekuce

PRAHA (3. září 2019) – Plánovaný způsob přidělování jednotlivých případů exekutorům stejně jako nová povinnost dlužníků hradit výdaje zaměstnavatelů spojené s prováděním srážek ze mzdy a další navrhované změny povedou k tomu, že se celý exekuční proces výrazně dlužníkům prodraží. „Stanovisko Exekutorské komory ČR je, že spíše než takovéto „legislativní kutilství“ by v zájmu občanů bylo zavedení místní příslušnosti soudních exekutorů,“ říká prezident exekutorské komory Vladimír Plášil.
03.09.2019

« více zde »

Reakce Exekutorské komory ČR k Nálezu Ústavního soudu ČR o přiměřenosti exekuce prodejem nemovitosti

PRAHA (22. srpna 2019) – Ústavní soud ČR se 22. srpna zabýval případem přiměřenosti exekuce prodejem nemovitosti. Neřešil však postup exekutora ani jeho případné pochybení, což z některých interpretací médií nepřímo plyne. Exekutorská komora ČR proto považuje za důležité objasnit, o čem soud rozhodoval a čím se zabýval.
22.08.2019

« více zde »

Transparentní Exekutorská komora: Na svém webu zveřejňuje další statistiky k exekucím

(PRAHA – 14. srpna 2019) – Na speciální webové stránce Exekutorské komory ČR www.statistiky.ekcr.cz jsou k dispozici další data. Na nejnovějším statistickém listu najdou zájemci údaje o exekucích s geografickým rozdělením na kraje a okresy.
14.08.2019

« více zde »

Reakce Exekutorské komory ČR na článek Kvůli dvacetitisícovému dluhu přišli o modlitebnu za miliony

PRAHA (13. srpna 2019) – Deník N přinesl článek s titulkem Kvůli dvacetitisícovému dluhu přišli o modlitebnu za miliony, v němž popisuje jednostranně kauzu společnosti MANBEL ALKEAR s.r.o a dražby jejího objektu - objektu muslimské modlitebny. Vzhledem k tomu, že je v textu zpochybněna práce soudní exekutorky Mgr. Martiny Havlové a hovoří se dokonce o podezření ze spolčení dotyčné s vydražitelem, považuje Exekutorská komora ČR za důležité uvést k případu další fakta, která v článku nezazněla.
13.08.2019

« více zde »

Zvyšování nezabavitelného minima

PRAHA (13. srpna 2019) – Premiér Babiš na twitteru oznámil, že hnutí ANO přemýšlí, jak zvýšit částku, která ze zákona zůstává lidem v exekucích. V současné době tuto částku tvoří dvě třetiny součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení v obci do 99 tisíc obyvatel pro jednoho člověka. Letos je to 6428,67 korun plus 1607,17 za každou vyživovanou osobu.
13.08.2019

« více zde »

Češi splácí nejlépe v Evropě. Dluhy neplatí tři procenta domácností

Článek, který vychází z čerstvých dat Eurostatu, přinesl portál Česká pozice. Podle něj už druhý rok v řadě náleží Čechům první příčka, co se týče řádného splácení dluhů. Loni pozadu se splácením hypoték, nákupů na splátky, ale i plateb za energie, jako je voda či teplo, jen tři procenta domácností. Předloni měla přitom potíže asi 3,2 procenta.
12.08.2019

« více zde »

O prstu, utržené paži a exekucích

Blog Pavla Párala na Euro.cz na na téma exekuce a zadlužení poukazuje na to, že příběh o nešťastných chudácích a zlých a zákeřných věřitelích nafukujících náklady na vymáhání dluhu je jen příliš černobílou pohádkou.
25.07.2019

« více zde »

Počet nově zahájených exekucí ve druhém čtvrtletí meziročně poklesl

PRAHA (24. července 2019) – Exekutorská komora ČR nesouhlasí s interpretací dat o změně trendu v počtu nově zahájených exekucí. Ve druhém čtvrtletí roku 2019 totiž došlo k meziročnímu poklesu v počtu nově zahájených exekucí o 8 945 ve srovnání se stejným obdobím roku 2018.
24.07.2019

« více zde »

Rozhovor s viceprezidentem EK ČR Mgr. Mlynarčíkem

Server Lidovky.cz přinesl rozhovor s viceprezidentem Exekutorské komory ČR Mgr. Mlynarčíkem. Mluví se v něm nejen o počtu exekucí, o odměnách exekutorů, ale také o novele exekučního řádu či o budoucnosti exekutorů.
23.07.2019

« více zde »

10 otázek pro ... Vladimíra Plášila

10 otázek pro ... Vladimíra Plášila. Pod tímto titulkem přinesl server Eprávo rozhovor s prezidentem EK ČR.
23.07.2019

« více zde »

Prezident Exekutorské komory ČR JUDr, Vladimír Plášil LL.M hostem ČRo Plus

Do září mají soudy na pokyn ministryně spravedlnosti prověřit 133 000 exekucí, které mohou být vedené neoprávněně kvůli neplatným rozhodčím doložkám.
22.07.2019

« více zde »

Prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. poskytl rozhovor televizi Legal tv.cz

Prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. poskytl rozhovor televizi Legal tv.cz. Ohlédl se v něm za osmnácti lety, co soudní exekutoři v Česku působí a uvedl, že díky soudním exekutorům se beze sporu zlepšila vymahatelnost práva.
18.07.2019

« více zde »

Prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. poskytl rozhovor televizi Eprávo.cz

Prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. poskytl rozhovor televizi Eprávo.cz. Hovořilo se o vládní novele exekučního řádu. Za hlavní bod novely, s níž není Exekutorská komora spokojena, označil princip "sněhuláka".
17.07.2019

« více zde »

Milion důvodů pro odmítnutí vládního návrhu na novelizaci civilních procesních předpisů

Pod názvem Milion důvodů pro odmítnutí vládního návrhu na novelizaci civilních procesních předpisů přinesly Lidovky.cz komentář prezidenta Exekutorské komory ČR JUDr. Vladimíra Plášila LL.M.
10.07.2019

« více zde »

Aktivita premiéra Babiše může mít pro exekuční řízení nechtěné důsledky

PRAHA (9. července 2019) - Dle informací některých médií se premiér Andrej Babiš obrátil na ministerstva a dalších pět velkých „státních" zaměstnavatelů, aby se z pozice zaměstnavatele zabývali tím, zda exekuce proti jejich zaměstnancům nejsou vedeny na základě neplatného rozhodčího nálezu.
09.07.2019

« více zde »

Reakce expertů k plošnému zastavení starších exekucí na Slovensku

Advokátní deník přinesl anketu expertů k plošnému zastavení starších exekucí na Slovensku.
08.07.2019

« více zde »

Čechům nechybí finanční gramotnost, ale disciplína. A politici se jim to bojí říct

Čechům nechybí finanční gramotnost, ale disciplína. A politici se jim to bojí říct. Pod tímto titulkem přinesl Reflex komentář právníka Petra Kolmana.
08.07.2019

« více zde »

Exekutorská komora spouští projekt „Otevřená data o exekucích“: Na novém webu bude zveřejňovat statistiky o exekucích

(PRAHA – 1. července 2019) – Komplexní statistiky a data o exekucích bude od 1. července 2019 poskytovat Exekutorská komora ČR prostřednictvím nově zřízené webové stránky www.statistiky.ekcr.cz. Komora tímto krokem jasně deklaruje transparentnost ohledně exekucí a zároveň si od něj slibuje precizní využívání dat při diskusi o celé problematice. Nový web spouští v rámci projektu „Otevřená data o exekucích“.
01.07.2019

« více zde »

Tisková zpráva Exekutorské komory ČR k novele exekučního řádu

(PRAHA – 21. června 2019) Exekutorská komora ČR má výhrady k chystané novele exekučního řádu. Varuje před zavedením tzv. „sněhuláka“ (koncentrace řízení) a také před novou povinností dlužníků hradit výdaje spojené s prováděním srážek ze mzdy. Tyto změny by celý exekuční proces prodloužily a prodražily dlužníkům.
21.06.2019

« více zde »

Oddlužení bude nově vždy řešeno i zpeněžením majetku dlužníka

Exekutorská komora České republiky k novele insolvenčního zákona: Oddlužení bude nově vždy řešeno i zpeněžením majetku dlužníka
04.06.2019

« více zde »

Exekutorská komora ČR varuje: U neplatných rozhodčích doložek dluh nezaniká!

(PRAHA - 23. května 2019) - V uplynulých týdnech se v médiích objevily informace týkající se tzv. neplatných rozhodčích doložek. Exekutorská komora považuje za nutné uvést některé z nich na pravou míru, aby se dlužníci nedostali kvůli nesprávné interpretaci určitých faktů do dalších problémů. Z vyjádření některých komerčních subjektů mohl vzniknout dojem, že „dluhy vzniklé z neplatných rozhodčích doložek“ není nutné hradit.
23.05.2019

« více zde »

Statistiky za rok 2018: V exekuci je o 41 000 lidí méně

(PRAHA - 13. května 2019) – V loňském roce byla v ČR vedena exekuční řízení vůči 821 337 osobám; v exekuci se tedy nacházelo o přibližně 41 000 lidí méně než předloni. Celkem bylo zahájeno 505 120 exekucí, což představuje meziroční pokles o více než 100 000 exekucí. Ke dni 31. 12. 2018 obsahovala Centrální evidence exekucí v souhrnu záznamy o 4 679 186 exekucích.
13.05.2019

« více zde »

Vyjádření Exekutorské komory České republiky k informacím ČSSZ o počtu srážek z důchodů

PRAHA (11. května 2019) - ČSSZ dne 10.5. 2019 zveřejnila počty srážek z důchodů a zároveň se v médiích objevily informace o možných řešeních tohoto problému. Exekutorská komora České republiky uvádí na pravou míru některé nepřesnosti, které v této souvislosti zazněly.
11.05.2019

« více zde »

12th World Day of the Judicial Officer

12th World Day of the Judicial Officer
26.04.2019

« více zde »

Tisková zpráva - Statistiky exekucí za rok 2018

PRAHA (7. března 2019) - Exekutorská komora České republiky seznámila na své tiskové konferenci veřejnost s daty exekucí za rok 2018. Počet nově zahájených exekucí v ČR byl v loňském roce 505 120, což je oproti roku 2017 pokles o 106 445.
07.03.2019

« více zde »

Prezident Exekutorské komory ČR JUDr. Vladimír Plášil LL.M: O zastavení exekuce i bez souhlasu věřitele by měl rozhodovat exekutor

Pod tímto titulkem přinesla rozhovor s prezidentem Exekutorské komory ČR JUDr. Vladimírem Plášilem LL.M. Česká justice.
05.03.2019

« více zde »

Fakta o datech pro Mapu exekucí

Exekutorská komora ČR poskytla Otevřené společnosti, o. p. s., data pro účely Mapy exekucí za rok 2016 za částku 4.935,- Kč představující pouze zlomek celkových nákladů, a to na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Druhou žádost o poskytnutí informací za rok 2017 dle uvedeného zákona vzal žadatel zpět, neboť se vedla vzájemná jednání o spolupráci, na jejichž základě předala Exekutorská komora Otevřené společnosti data za rok 2017 v upřímné důvěře v konstruktivní spolupráci bezplatně mimo režim zákona o svobodném přístupu k informacím.
01.03.2019

« více zde »

Reakce Exekutorské komory ČR na článek Hospodářských novin: „Mapě exekucí chybí čerstvá data, exekutorská komora zdržuje jejich předání, chce za ně 90 tisíc korun. Chystá vlastní web.“

Dne 26. 2. 2019 publikovaly Hospodářské noviny článek: „Mapě exekucí chybí čerstvá data, exekutorská komora zdržuje jejich předání, chce za ně 90 tisíc korun. Chystá vlastní web“. Vzhledem k tomu, že článek obsahuje řadu nepravdivých a neobjektivních informací vztahujících se ke způsobu předávání dat pro účely Mapy exekucí, považuje Exekutorská komora za nutné se vyjádřit k informacím prezentovaným veřejnosti takto zavádějícím způsobem.
26.02.2019

« více zde »

Exekutorská komora ČR varuje veřejnost před novými podvodnými maily

Exekutorská komora ČR varuje veřejnost před novými podvodnými e-mailovými zprávami, jejichž odesílatel se vydává za soudního exekutora Mgr. Jaroslava Homolu, Exekutorský úřad Brno-město. Mailové zprávy, které jsme aktuálně zaznamenali, byly adresátům zaslány z mailové adresy jaroslavhomola@exekucehomola.cz, kterou jmenovaný soudní exekutor nepoužívá a nikdy nepoužíval.
20.02.2019

« více zde »

Tisková zpráva - Novelizace občanského soudního řádu a exekučního řádu

PRAHA (12. února 2019) – Exekutorská komora České republiky dlouhodobě upozorňuje, že exekuční řád za dobu své existence od roku 2001 doznal již celkem čtyřiceti pěti novel, proto by stálo za zvážení, zda by namísto dalších změn nebylo lépe přijmout úplně nový exekuční řád.
12.02.2019

« více zde »

V Šanghaji proběhla světová exekutorská konference

V Šanghaji se uskutečnila ve dnech 20. - 23. ledna světová exekutorská konference, na níž byla přijata i Deklarace konference.
04.02.2019

« více zde »

Rozhovor předsedy Kontrolní komise EK ČR Mgr. Ing. Proška v Deníku N

Předseda Kontrolní komise EK ČR Mgr. Ing. Jiří Prošek poskytl rozhovor Deníku N, kde popisuje, jak vypadá český problém s dluhy z druhé strany.
04.02.2019

« více zde »

Stanovisko Exekutorské komory ČR k mediálním výstupům informujícím o rozhodnutí soudu o údajném neoprávněném obohacení prezidenta EKČR na nákladech exekuce

V nedávné době proběhlo médii množství článků, podle nichž prezident Exekutorské komory ČR JUDr. Vladimír Plášil, LL.M., prohrál soudní spor o vydání údajného bezdůvodného obohacení spočívajícího v nákladech exekuce, která byla zastavena. Aktivita byla vyvolána postupem advokáta Mgr. Petra Němce, který v soudním řízení zastupoval žalobkyni – povinnou v předmětném exekučním řízení. Články naneštěstí zcela nepřesně, neobjektivně a zavádějícím způsobem informují o jádru celého soudního sporu a důsledcích vydaného rozsudku.
01.02.2019

« více zde »

Reakce Exekutorské Komory ČR na rozhovor s JUDr. Robertem Pelikánem Ph:D

V rubrice Názory byl na portálu Aktuálně.cz zveřejněn 28. ledna rozhovor s exministrem spravedlnosti JUDr. Robertem Pelikánem Ph.D.
29.01.2019

« více zde »

Prezident Exekutorské komory ČR JUDr. Vladimír Plášil LL.M v debatě na iDNES

Pořad Rozstřel na portálu iDNES byl v pondělí 28. ledna věnován novele insolvenčního zákona. Jeho hosty byli - Prezident Exekutorské komory ČR JUDr. Vladimír
29.01.2019

« více zde »

Seminář na téma „Exekuční řád – potřebujeme jeho změnu?“

V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR proběhl 17. 1. 2019 seminář na téma „Exekuční řád – potřebujeme jeho změnu?“. Akce se uskutečnila pod záštitou místopředsedkyně Ústavně právního výboru Senátu Ing. Bc. Anny Hubáčkové a předsedy ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny Marka Bendy.
23.01.2019

« více zde »

Vyjádření Exekutorské komory ČR k nákladům exekuce souvisejících s vyklizením objektu bývalé plicní Kliniky v Praze

Soudní exekutor stanovuje náklady exekuce závazně až příkazem k úhradě nákladů exekuce dle ustanovení § 88 exekučního řádu. Podle informací, které má Exekutorská komora ČR k dispozici, však doposud ve věci vyklizení bývalé plicní kliniky příkaz k úhradě nákladů exekuce vydán nebyl. Náklady exekuce tedy soudní exekutor doposud závazně neurčil a nestanovil.
22.01.2019

« více zde »

Chystá se likvidace soudních exekutorů a definitivní vymýcení exekucí

Portál Info.cz zveřejnil pod titulkem Chystá se likvidace soudních exekutorů a definitivní vymýcení exekucí komentář prezidenta Exekutorské komory ČR JUDr. Vladimíra Plášila LL.M.
15.01.2019

« více zde »

Soudní exekutor nevymáhá pouze dluhy, pomůže i v řadě jiných případů

Pozornost společnosti v současnosti zaujal případ vyklizení budovy bývalé plicní kliniky na pražském Žižkově, kterou neoprávněně obývají aktivisté a která má být vyklizena na základě rozhodnutí českých soudů. Vyklizením byl pověřen soudní exekutor, který s prováděním úkonu začal včera (10. 1. 2019). Bohužel není ve všeobecné známosti, že činnost soudního exekutora není omezena pouze na vymáhání běžných dluhů. Jak vidno, exekutor může kromě vymáhání běžných dluhů či vyklízení nemovitých věcí pomoci například i s vymáháním výživného pro děti, odebíráním věcí či provedením konkrétních prací a výkonů.
11.01.2019

« více zde »

Soudní příkaz k vyklizení budovy bývalé plicní kliniky proveden

PRAHA - Dnes (10. ledna 2019) bylo započato s faktickým vyklizením pozemků a budovy bývalé plicní kliniky na pražském Žižkově. Aktivisté se mají z autonomního sociálního centra vystěhovat na základě rozhodnutí českých soudů.
10.01.2019

« více zde »

The Guardian – stanovisko Exekutorské komory České republiky k článku: „Czech democracy ‘under threat’ from rising debt crisis“

Dne 6. 1. 2018 publikoval list The Guardian článek „Czech democracy ‘under threat’ from rising debt crisis“(dostupný zde: https://www.theguardian.com/world/2019/jan/06/czech-democracy-threat-debt-crisis) pojednávající o údajné dluhové krizi, která v České republice ohrožuje demokracii. Článek je bohužel značně neobjektivní, tendenční a obsahuje množství velmi zavádějících informací. Vzhledem k tomu, že jej nekriticky přejala řada českých médií, považuje Exekutorská komora ČR za nezbytné uvést alespoň některé zjevné nesprávnosti na správnou míru.
08.01.2019

« více zde »

Prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. v Událostech ČT

Prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. vystoupil v Událostech na ČT 1. Vysvětloval stanovisko EK ČR k návrhu ministerstva spravedlnosti posunout hranici, od které se dlužníkům sráží příjem bez omezení.
16.12.2018

« více zde »

Návrh nařízení vlády o nezabavitelných částkách je cesta špatným směrem

V meziresortním připomínkovém řízení se nachází návrh novely nařízení vlády č. 595/2006 Sb., o způsobu výpočtu základní částky, která nesmí být sražena povinnému z měsíční mzdy při výkonu rozhodnutí. Toto nařízení určuje, kolik reálně zůstane v kapse zaměstnancům, kteří se oddlužují v insolvenčním řízení či se nacházejí v exekučním řízení. Současná právní úprava je z mnoha stran kritizována z důvodu, že výpočet srážek ze mzdy je složitý (a tedy nákladný) a nastavení nezabavitelných částek neodpovídá reálným ekonomickým parametrům a není nastaven pro dlužníky motivačně.
14.12.2018

« více zde »

Prezident Exekutorské komory ČR JUDr. Vladimír Plášil LL.M. byl v rozhlasové debatě Přes čáru

Prezident Exekutorské komory ČR JUDr. Vladimír Plášil LL.M. byl hostem debaty v Českém rozhlasu na stanici radio Wave.
11.12.2018

« více zde »

Setkání profesních komor

Profesní komory na svém setkání vyzvaly představitele státu i místních samospráv, aby s nimi úzce spolupracovali, aby lépe využívali odborný potenciál profesních komor a aby více podporovali profesní samosprávy v jejich činnosti, kterou vykonávají v zájmu občanů.
06.12.2018

« více zde »

Tisková zpráva – Diskusní fórum Exekutorské komory ČR

Exekutorská komora ČR uspořádala ve dnech 21. a 22. listopadu 2018 v Plzni Diskusní fórum, jehož tématem byly především aktuálně připravované změny exekučního řádu a insolvenčního zákona. Na fóru, kterého se zúčastnili především soudní exekutoři a soudci, zazněly například i příspěvky Mgr. Marka Bendy, předsedy Ústavně právního výboru PS ČR, JUDr. PhDr. Karla Šimky, LL.M., Ph.D., soudce Nejvyššího správního soudu a zástupce Ministerstva spravedlnosti.
30.11.2018

« více zde »

Exekutorská komora ČR opět varuje veřejnost před novou vlnou nebezpečných podvodných e-mailů a SMS zpráv

Exekutorská komora ČR varuje veřejnost před novými podvodnými e-mailovými a SMS zprávami, jejichž odesílatelé vyhrožují provedením exekuce.
30.11.2018

« více zde »

Prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil na www.faei.cz

Rozhovor prezidenta Exekutorské komory JUDr. Vladimíra Plášila pro www.faei.cz
12.11.2018

« více zde »

Prezident Exekutorské komory JUDr. Vladimír Plášil, LL.M. poskytl rozhovor portálu www.info.cz

Portál www.info.cz zveřejnil rozhovor s prezidentem Exekutorské komory JUDr. Vladimírem Plášilem, LL.M.
07.11.2018

« více zde »

Reakce Exekutorské komory ČR k článku RNDr. Jiřího Bureše, Ph. D

Exekutor má při výkonu exekuční činnosti postavení úřední osoby. Stát na exekutory přenesl část výkonu moci soudní, z hlediska funkcionálního vykonávají tedy soudní exekutoři státní moc. Tím se postavení soudního exekutora dramaticky liší od postavení dražebníka a jakékoliv srovnávání apriorně pokulhává
05.11.2018

« více zde »

Tisková zpráva prezidia EKČR k článku "Chudé Česko" publikovaného na portálu Aktuálně.cz

Dne 17. 9. 2018 byl na portálu http://zprávy.aktualne.cz publikován článek o chudobě v Česku a o možnostech jejího řešení. Vzhledem k tomu, že uvedený článek obsahuje řadu nepřesností a zavádějících závěrů ohledně ekonomické situace a ohrožení obyvatel České republiky chudobou, považuje Exekutorská komora ČR za nezbytné, na některé problematické části článku upozornit a uvést je na pravou míru.
20.09.2018

« více zde »

Tisková zpráva prezidia EKČR k článku o chystaných změnách exekučního řízení uveřejněnému na portálu Česká justice

Dne 30. 8. 2018 vyšel na portálu www.ceska-justice.cz článek o změnách exekučního řízení chystaných ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem. Exekutorská komora ČR dlouhodobě usiluje o úpravu exekučního řízení a jeho zjednodušení. Konkrétní návrhy na koncepční řešení bezvýsledných exekucí, místní příslušnosti soudních exekutorů či řešení záloh na náklady exekuce Komora předkládala již minulé vládě a předložila tyto návrhy i vládě současné. S nynějším návrhem změny exekučního řízení uvedeným v článku však doposud neměla možnost se seznámit. Exekutorská komora ČR je nicméně připravena o všech navrhovaných úpravách jednat s ministrem spravedlnosti i další odbornou veřejností.
31.08.2018

« více zde »

Tisková zpráva prezidia EKČR k rozhodnutí Ústavního soudu o zamítnutí návrhu skupiny senátorů na zrušení části exekučního tarifu

27.08.2018

« více zde »

Rozhovor s prezidentem UIHJ na webu Lidové Noviny

Rozhovor s prezidentem UIHJ na webu Lidové Noviny
27.08.2018

« více zde »

Největší mýty o exekucích a exekutorech

Role exekutorů v České republice je díky charakteru samotné profese často vnímána negativně. V drtivé většině případů ale za takovým vnímáním stojí řada mýtů, které ve společnosti běžně panují. Dokonce i některá média v honbě za senzací a dramatickým příběhem neváhají využít příležitost, aby obecně vnímanou negativní roli exekutorů ve společnosti podpořila. Proto jsme připravili odpovědi na některé z nejčastějších mýtů, se kterými se Exekutorská komora pravidelně setkává.
26.06.2018

« více zde »

Prohlášení prezidia Exekutorské komory ČR k výhružkám střelbou v obci Kobylí

Dnes v dopoledních hodinách došlo v obci Kobylí v okrese Břeclav k ohrožení vykonavatelů exekutorského úřadu při výkonu jejich činnosti. Při nařízeném vyklizování nemovitosti byli vykonavatelé i doprovázející policisté ohroženi střelnou zbraní povinných. Podle informací Exekutorské komory jsou povinní rizikově se chovající osoby, a proto před samotným výkonem exekuce byla ze strany vykonavatelů exekutorského úřadu vyžádána asistence Policie ČR. Z důvodu výhružek střelbou ze strany povinných byli vykonavatelé i policisté nuceni nemovitost opustit. Na místo proto následně dorazila zásahová jednotka, která již povinné zadržela.
14.06.2018

« více zde »

Exekutorská komora reaguje na článek v Aktuálně.cz: Šéf exekutorů neoprávněně zabavil peníze, odměnu nechce vrátit. Soud z případu vyloučil veřejnost

Exekutorská komora se vyhrazuje již proti zavádějícímu titulku celého článku. O celé věci nyní rozhoduje Obvodní soud na Praze 7 a uváděné tvrzení je předmětem samotného rozhodování soudu. Žádáme proto úpravu zcela neobjektivního titulku, který působí, jako by již v celé věci bylo soudem rozhodnuto.
05.06.2018

« více zde »

Trendy v počtech exekucí mají klesající tendenci, exekucí by mělo začít ubývat

Počet nově nařízených exekucí pokračuje v dlouhodobém klesajícím trendu. V porovnání s rokem 2011, kdy se počet nově nařízených exekucí vyšplhal na svůj vrchol, došlo v roce 2017 k celorepublikovém poklesu o 38 %. Meziročně se pak jedná o 10% pokles. Celkově bylo nařízeno 612 000 nových exekucí. Počet ukončených exekucí naopak dlouhodobě stabilně roste. V případě, že tento trend bude pokračovat, očekává Exekutorská komora postupné snižování počtu vedených exekucí v České republice.
16.05.2018

« více zde »

Exekutorská komora má nové vedení. Prezidentem bude Vladimír Plášil

Sněm soudních exekutorů dnes v Brně zvolil nové vedení Exekutorské komory ČR. Prezidentem se stal dosavadní viceprezident Vladimír Plášil, který ve funkci vystřídá Pavlu Fučíkovou. Novým viceprezidentem je Jan Mlynarčík. Dalšími členy prezidia jsou Martin Tunkl, který v této funkci naváže na předchozí funkční období, a nově také Vendula Flajšhansová a Jitka Wolfová.
22.03.2018

« více zde »

Bratři z dětského domova dostali nejhezčí vánoční dárek, život bez dluhů

Situace, kdy nezletilé děti končí v exekuci, jsou dlouhodobým problémem. Exekutorská komora v současné chvíli eviduje více než 8 200 případů exekucí vedených proti nezletilým. Na vině je především nedostatečná právní úprava v oblasti exekucí a často nezodpovědní zákonní zástupci nezletilých. Jedním z posledních případů je kauza bratrů z dětského domova ve Frýdku-Místku, na které v rámci dědictví připadly kromě majetku i staré dluhy. Díky spolupráci soudních exekutorů a dětského domova se však podařilo exekuci proti sourozencům zastavit. Případům nezletilých v exekuci se v minulosti věnoval i Ústavní soud.
19.12.2017

« více zde »

Další beseda Exekutorské komory pro středoškoláky, tentokrát s gymnazisty v Ostravě

Vzdělávací a osvětový projekt Exekutorské komory ČR pokračuje. Po přednáškách v Ústeckém kraji se Exekutorská komora vydala besedovat se studenty Wichterlova gymnázia v Ostravě. Smyslem besedy bylo studentům ekonomického semináře přiblížit problematiku finanční gramotnosti, zadlužování a vymáhání pohledávek.
18.12.2017

« více zde »

Vyjádření Exekutorské komory ČR k případu zabarikádovaného muže

Dne 2. listopadu se v jednom z bytů v pražských Kobylisích zabarikádoval před vykonavateli soudního exekutora muž, který hrozil střelbou. Muže, kterému byla nařízena exekuce vyklizením bytu, zadržela po několikahodinovém vyjednávání zásahová jednotka. Exekutorská komora se ohrazuje proti tvrzení, že exekuce byla nezákonná. To dokládají i usnesení odvolacího soudu, který ve věci rozhodoval.
12.12.2017

« více zde »

Exekutorská komora ČR opět besedovala se středoškoláky v Lovosicích o neuváženém zadlužování a finanční gramotnosti

V rámci dlouhodobé spolupráce Exekutorské komory ČR se Střední odbornou školou technickou a zahradnickou Lovosice (SOS Lovosice) se na přelomu listopadu a prosince 2017 uskutečnilo několik besed se studenty třetích ročníků učebních oborů a nástavbového studia. Hlavním účelem čtyř přednáškových bloků bylo zasvětit studenty do problematiky finanční gramotnosti, zadlužování a vymáhání pohledávek.
06.12.2017

« více zde »

Potřebujete poradit s exekucí? Obraťte se na odborníky!

Exekutorská komora si pro občany, kteří potřebují poradit s exekucí, připravila speciální předvánoční on-line poradny. Ty budou přístupné každý adventní čtvrtek ve dnech 30. listopadu a 7., 14. a 21. prosince na webových stránkách www.ekcr.cz. Občané mohou své dotazy pokládat vždy od 9 do 12 hodin. Exekutorská komora vyzývá občany, aby řešili nastalé problémy co nejdříve a aby se v případě potřeby na tuto poradnu obrátili.
29.11.2017

« více zde »

Půjčku na Vánoce si letos hodlá vzít 13 % lidí, pětina z nich čelila exekuci

Na výdaje spojené s Vánoci si letos hodlá půjčit 13 % Čechů v produktivním věku. Oproti loňským 19 % se jedná o výrazný pokles. Většina těchto občanů si ale na Vánoce půjčuje opakovaně. Pětina z nich dokonce v minulosti čelila exekuci. Vyplývá to z průzkumu Exekutorské komory ČR, který se uskutečnil v listopadu tohoto roku. Protože jsou Vánoce jedním z období, kdy se lidé zadlužují nejvíce, přichystala Exekutorská komora České republiky seriál adventních dluhových poraden pro veřejnost.
27.11.2017

« více zde »

Prohlášení prezidia EK ČR k výhružkám střelbou v Praze Kobylisích

Praha, 2. listopadu – Dnes v dopoledních hodinách se v jednom z bytů v pražských Kobylisích zabarikádoval před vykonavateli soudního exekutora muž, který hrozil střelbou. Muž, kterému byla nařízena exekuce vyklizením bytu v bytovém družstvu, začal vyhrožovat vykonavatelům, kteří v místě prováděli výkon soudního rozhodnutí. Muže po několikahodinovém vyjednávání zadržela zásahová jednotka. Prezidium Exekutorské komory České republiky vyjadřuje politování nad vzniklou situací a takové jednání odsuzuje.
02.11.2017

« více zde »

Exekutorská komora varuje před podvodnými e-maily

Exekutorská komora upozorňuje na podvodné e-maily, které jménem exekutorského úřadu v Plzni vyzývají adresáty k úhradě neexistujících dluhů. Přílohou e-mailu je soubor ve formátu ZIP, který může infikovat počítač příjemce. Příjemci takového oznámení by v žádném případě neměli otvírat přílohu e-mailu a zároveň by na něj neměli jakkoliv reagovat. Exekutorská komora ČR v této věci spolupracuje s příslušnými orgány a podá trestní oznámení.
31.10.2017

« více zde »

Ministr spravedlnosti chce porušit zákon kvůli sbírání hlasů před volbami. Exekuční šablony budou stát desítky milionů ročně a dlužníkům nepomohou

Exekutorská komora ČR upozorňuje na změny, které chce krátce před koncem volebního období zavést ministerstvo spravedlnosti. Ministerskou vyhláškou chce prosadit vzory některých písemností zasílaných v rámci exekučního řízení. K takovému postupu mu však zcela chybí zákonné zmocnění, výsledkem budou navíc jen dodatečné náklady pro systém vymáhání práva v ČR. Menší exekutorské úřady se tak po nedávném snížení exekučního tarifu opět přiblíží riziku ekonomického kolapsu.
10.10.2017

« více zde »

EK ČR opět pomáhala. Viceprezident JUDr. Plášil radil v online chatu

Viceprezident Exekutorské komory ČR odpovídal na dotazy veřejnosti v online chatu na serveru blesk.cz.
12.09.2017

« více zde »

EK ČR podala trestní oznámení

Minulé úterý došlo v Plzni k útoku na exekutorské vykonavatele při výkonu jejich zaměstnání. V souvislosti s tímto útokem se objevila řada internetových diskuzí, ve kterých někteří účastníci útočníky chválili nebo dokonce vybízeli k opakování útoků. EK ČR minulý týden vydala prohlášení o tom, že tyto verbální útoky monitoruje a zvažuje podání trestního oznámení na autory těch příspěvků, které naplňují podstatu trestného činu. EK ČR podala trestní oznámení na téměř dvě desítky diskutujících.
11.09.2017

« více zde »

Za schvalování trestných činů a podněcování k nim zvažuje EK ČR trestní oznámení

Ve světle včerejšího napadení vykonavatelů v Plzni se v řadě diskuzí pod články informujícími o útoku objevily komentáře z řad veřejnosti, které útok na vykonavatele schvalovaly nebo útočníkům vyjadřovaly sympatie. EK ČR připomíná skutečnost, kterou si často diskutéři a veřejnost obecně neuvědomuje, a sice že veřejné schvalování trestného činu nebo podněcování k němu je trestným činem. V tomto ohledu EK ČR rovněž zvažuje podání trestních oznámení na diskutující, kteří překročili míru únosnosti běžné kritiky a je zde podezření, že se svými vyjádřeními dopustili trestného činu.
06.09.2017

« více zde »

Prohlášení prezidia EK ČR ke střelbě v Plzni

Praha, 5. září 2017 – Dnes v dopoledních hodinách byl v Plzni postřelen vykonavatel soudního exekutora při výkonu činnosti. Na dva vykonavatele, kteří na místě prováděli výkon soudního rozhodnutí, začal střílet zatím neznámý pachatel. Postřelený byl převezen s lehkým zraněním do plzeňské nemocnice. Prezidium Exekutorské komory České republiky vyjadřuje politování nad vzniklou situací a tento opovrženíhodný čin odsuzuje.
05.09.2017

« více zde »

Počet nových exekucí dále narůstá. Bude je mít kdo vymáhat?

Trend neustálého navyšování počtu exekucí pokračuje i v roce 2017. Celkem bylo v prvním pololetí 2017 nařízeno 355 774 nových exekucí, což je o 7 % víc než v předchozím pololetí, a o 3 % víc než v 1. pololetí roku 2016. Nejvíce jich bylo nařízeno v Praze, kde došlo k 17 % nárůstu oproti konci minulého roku. Dále v Ústeckém kraji a kraji Středočeském. Nejméně již tradičně na Zlínsku a Vysočině. V Jihočeském kraji počet nově nařízených exekucí o 2 % klesl.
21.08.2017

« více zde »

EK ČR: Exekuční rozhodnutí je třeba sjednotit. Návrh ministerstva je však nákladný a nepraktický

Ministerstvo spravedlnosti ČR odeslalo do připomínkového řízení návrh novely vyhlášky č. 418/2001 Sb., o postupech při výkonu exekuční činnosti, jejímž cílem je sjednocení některých písemností soudního exekutora. Ty sice obsahují shodné náležitosti požadované právními předpisy, neshodují se však zpravidla u různých soudních exekutorů formální úpravou, strukturou a obsahem nepovinných údajů.
15.08.2017

« více zde »

EK ČR lituje další promarněné příležitosti zavést teritorialitu

Exekutorská komora ČR vyjadřuje zklamání nad tím, že ústavněprávní výbor PSP ČR v minulém týdnu neschválil návrh na zavedení místní příslušnosti soudních exekutorů. Princip teritoriality, který by podle Exekutorské komory ČR výrazně pomohl stabilitě systému vymáhání práva v ČR, tak stále čeká na své posvěcení ze strany politiků. Ústavně právní výbor zároveň schválil pozastavování řidičských průkazů při vymáhání výživného na dítě až do věku 26 let. Tuto změnu Exekutorská komora vítá.
20.06.2017

« více zde »

Exekutorské úřady se na den mění v bezplatné poradny

Ve čtvrtek 22. 6. 2017 se otevřou vybrané exekutorské úřady napříč Českou republikou veřejnosti. V tento den bude mít veřejnost možnost navštívit 11 úřadů a 2 poradny. Zájemcům tu pracovníci úřadů poradí v otázkách exekucí a dluhů. Den exekučních poraden pořádaný Exekutorskou komorou ČR má zpřístupnit právní pomoc sociálně slabším, zvýšit informovanost veřejnosti a předcházet nedorozuměním při vymáhání dluhů.
19.06.2017

« více zde »

EK ČR vítá návrh skupiny senátorů na zrušení části vyhlášky Ministerstva spravedlnosti, kterou se snižuje exekutorský tarif

Exekutorská komora vítá iniciativu skupiny senátorů vedenou Jiřím Oberfalzerem. Ta podala návrh na zrušení části novely vyhlášky Ministerstva spravedlnosti (č. 441/2016 Sb., kterou byla změněna vyhláška č. 330/2001 Sb.), jíž se nesystémově snižuje exekutorský tarif.
13.06.2017

« více zde »

Vyjádření Exekutorské komory ČR k případu bývalého exekutora Mgr. Bělasty

Aktuální, byť nepravomocný rozsudek je výsledkem práce kontrolní činnosti samotné Exekutorské komory. Tímto případem bývalého kolegy se Exekutorská komora zabývala v rámci mimořádné kontroly, ze které vzešlo, že pan Bělasta neoprávněně nakládal s vymoženými prostředky svých klientů – věřitelů.
07.06.2017

« více zde »

Vyjádření prezidia Exekutorské komory k reportáži v pořadu Reportéři ČT ze dne 3. 4. 2017

Prezidium Exekutorské komory ČR zaujalo stanovisko k reportáži pořadu Reportéři ČT spojenému s prezidentkou EK ČR Pavlou Fučíkovou.
05.04.2017

« více zde »

Snížení počtu exekutorů ohrožuje vymahatelnost práva

Exekutorská komora ČR zásadně nesouhlasí s prohlášením ministra spravedlnosti, že pokles exekutorských úřadů až o polovinu by neznamenal žádný problém. Taková situace by naopak vedla k ohrožení vymahatelnosti práva v České republice, kde i v loňském roce rostl počet neuzavřených exekučních řízení.
04.04.2017

« více zde »

Tisková zpráva - Čtyři a více exekucí má již 413 tisíc občanů České republiky. V roce 2016 klesl počet nově nařízených exekucí, narostl však celkový počet běžících případů

Počet nově zahájených exekucí se v roce 2016 oproti předchozímu roku snížil o 10 procent. Celkový počet běžících exekučních řízení však meziročně vzrostl o 5 procent. U fyzických osob probíhalo v roce 2016 celkem 4,5 milionu exekucí proti 834 tisícům dlužníků, u právnických osob potom 228 tisíc exekucí proti 68 tisícům dlužníků. Celková vymáhaná částka v roce 2016 byla 325 miliard korun, zatímco v roce 2015 to bylo 302 miliardy korun.
29.03.2017

« více zde »

Reakce Exekutorské komory ČR vůči spekulacím o přenechávání části odměny věřitelů

Exekutorská komora se ohrazuje proti spekulacím některých médií, že soudní exekutoři korumpují věřitele. Tyto spekulace vznikly na základě, podle názoru Exekutorské komory, nešťastného vyjádření neziskových organizací Transparency International a Člověk v tísni na jejich tiskové konferenci.
23.03.2017

« více zde »

Projev prezidenta Slovenské komory exekutorů Miroslava Pallera o zavedení teritoriality na Slovensku, který dnes přednesl na semináři v Poslanecké sněmovně

10.03.2017

« více zde »

Vystoupení prezidentky Exekutorské komory ČR na dnešním semináři v Poslanecké sněmovně na téma místní příslušnosti soudních exekutorů

10.03.2017

« více zde »

Stanovisko k vystoupení prezidentky Exekutorské komory ČR v pořadu DVTV

V úterý 28.2.2017 proběhl v pořadu DVTV rozhovor s prezidentkou Exekutorské komory ČR Pavlou Fučíkovou, který se věnoval i tématu odměňování exekutorů. Záznam rozhovoru na DVTV je uvozen provokativním titulkem „Exekutor by měl brát jako manažer ČEZ, ti mají až 350 tisíc, jsme v první linii, říká Fučíková“.
06.03.2017

« více zde »

Prezidentka Exekutorské komory ČR přijala rezignaci předsedy Kontrolní komise

JUDr. Milan Makarius předal dne 16. 2. 2017 prezidentce Exekutorské komory ČR Pavle Fučíkové rezignaci na funkci předsedy Kontrolní komise Exekutorské komory ČR v návaznosti na pozastavení jeho výkonu funkce soudního exekutora rozhodnutím ministra spravedlnosti.
03.03.2017

« více zde »

Projev prezidentky Exekutorské komory ČR Pavly Fučíkové, se kterým vystoupila na konferenci Česko v době dluhů

Jak dostat Čechy z dluhové pasti? To je otázka za všechny peníze. Toho, kdo na ni najde odpověď a potřebné řešení, bychom měli ocenit třeba něčím jako „finančním Oskarem“. Možná je to i na Nobelovu cenu.
01.03.2017

« více zde »

Vyjádření Exekutorské komory ČR k neštěstí v Napajedlích

24.02.2017

« více zde »

Přednášky a diskuse na téma základy exekučního řízení se studenty brněnského gymnázia

V týdnu od 13. do 16. 2. 2017 měli studenti třetích ročníků brněnského gymnázia Slovanské náměstí možnost seznámit se s exekuční problematikou.
23.02.2017

« více zde »

Reakce Exekutorské komory ČR k výpočtům nákladů na vymáhání ze strany Ministerstva spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti na bilanční tiskové konferenci 13. 2. 2017 zveřejnilo náklady na vymáhání pohledávek ve vybraných časových termínech posledních let. Exekutorská komora ČR tyto ministerstvem prezentované údaje prověřovala a zjistila ve výpočtech nesrovnalosti a proto uvádí následující detailní výpočet.
20.02.2017

« více zde »

Prezidentka Exekutorské komory Pavla Fučíková: Slovenská úprava exekucí je pro nás inspirací

Pozitivní výsledky zavedení přidělování exekucí náhodným výběrem na Slovensku by podle prezidentky Exekutorské komory České republiky (EKČR) Pavly Fučíkově byly významným argumentem ve prospěch zavedení tohoto principu i v Česku.
08.02.2017

« více zde »

Stoupající nezájem o profesi exekutora přináší problémy se znovuobsazením uvolněných úřadů

Problémy s obsazováním exekutorských úřadů po celé České republice pokračují. Aktuálně bylo zrušeno výběrové řízení na uvolněný Exekutorský úřad Sokolov. Důvodem je nepřihlášení žádného zájemce. Podle Exekutorské komory České republiky je na vině přístup Ministerstva spravedlnosti, které komplikuje řádný chod exekutorských úřadů a snižuje tím výkon vymahatelnosti práva v České republice. Příkladem je naposledy přijatá ministerská vyhláška o snížení tarifu pro exekutory nebo stále neexistující místní příslušnost exekutorů.
07.02.2017

« více zde »

Reakce Exekutorské komory ČR na výroky ministra spravedlnosti v rádiu Impuls

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán vystoupil v pondělí 23. 1. na rádiu Impuls v pořadu Kauza dne. V rozhovoru i nadále pokračoval ve své populistické rétorice, v rámci které dlouhodobě kritizuje soudní exekutory.
26.01.2017

« více zde »

Osvětová činnost Exekutorské komory ČR pokračuje

Exekutorská komora ČR navazuje spolupráci se středními školami a připravuje přednášky a besedy pro studenty. Tentokrát proběhla dne 19. ledna 2017 beseda se studenty 3. a 4. ročníku Gymnázia Moravský Krumlov.
24.01.2017

« více zde »

Slováci usekli hlavu exekuční sani - komentář člena prezidia EK ČR Mgr. Petra Polanského pro Lidové noviny

Slovensko dočkalo místní příslušnosti exekutorů. Ti díky tomu budou nezávislí na velkých věřitelích a vícečetné exekuce výrazně zlevní. Ministryně spravedlnosti Žitňanská se rozhodla zavést zásadní změnu, jež zamezí prorůstání vymahačských mafií do státní správy. Češi na toto opatření stále čekají.
23.01.2017

« více zde »

Exekutorská komora již zodpověděla 10 000 dotazů. Jen vloni využilo bezplatné poradny 1600 lidí

Bezplatné právní poradny Exekutorské komory ČR, které fungují již osm let, zvyšují svou aktivitu, jen za loňský rok se na ně obrátilo 1587 tazatelů. Rostoucí oblíbenost lze vysledovat především u on-line poradny, která běží od roku 2014, loni tato poradna pomohla takřka osmi stovkám tazatelů. Nejnavštěvovanější kamennou pobočkou mezi bezplatnými poradnami byla Praha, ta v loňském roce obsloužila 437 zájemců o radu. K nejčastějším otázkám návštěvníků poraden patřily například dotazy na splátkové kalendáře, odklady exekuce či výpočet srážek ze mzdy.
18.01.2017

« více zde »

Reakce Exekutorské komory ČR k údajné slabé kontrole soudních exekutorů

Exekutorská komora ČR se domnívá, že kritika nedostatečné kontroly soudních exekutorů ze strany ministra spravedlnosti představuje jen laciný populismus, kdy ministr vytváří fiktivního nepřítele v podobě zlovolných exekutorů, kteří systematicky porušují pravidla, proti kterému se pak vymezuje, aby získal politické body.
14.01.2017

« více zde »

Ministr Pelikán podepsal nebezpečné snížení exekučního tarifu navzdory odborným připomínkám i stanoviskům

Exekutorská komora ČR zásadně nesouhlasí s novou vyhláškou Ministerstva spravedlnosti, jež významně snižuje odměnu soudních exekutorů. Ministr spravedlnosti podepsal vyhlášku navzdory odborným připomínkám nejen Exekutorské komory, ostatních ministerstev, Nejvyššího soudu, Nejvyššího správního soudu a dalších orgánů, ale dokonce i navzdory kritice ze strany Pracovní komise Legislativní rady vlády pro hodnocení dopadů regulace (RIA). EK ČR se obává, že tímto krokem dojde k výraznému zhoršení ekonomické situace exekutorů, která může vyústit až k znatelnému propadu ve vymahatelnosti práva v ČR. EK ČR se bude bránit nesystémovým zásahům do exekučního vymáhání všemi dostupnými prostředky. Podle právního názoru komory je nová vyhláška protiústavní, a proto bude iniciovat v této věci stížnost Ústavnímu soudu.
21.12.2016

« více zde »

Exekutorská komora ČR usiluje o zlepšení finanční gramotnosti, proto besedovala se středoškoláky v Lovosicích

Ve spolupráci s Exekutorskou komorou ČR proběhly ve dnech 28. a 29. listopadu 2016 besedy se studenty třetích ročníků učebních oborů a nástavbového studia Střední odborné školy technické a zahradnické Lovosice. Besedy se konaly za účelem rozšíření školní výuky v oblasti rozvoje finanční gramotnosti, s níž problematika zadlužování, vymáhání pohledávek a exekučního řízení bezprostředně souvisí.
09.12.2016

« více zde »

Setkání profesních komor

1. prosince proběhlo v sídle Notářské komory ČR tradiční každoroční setkání zástupců profesních komor, zřízených zákonem, tedy České advokátní komory, České komory architektů, Komory auditorů ČR, Komory daňových poradců ČR, České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, České komory patentových zástupců ČR, České lékárnické komory, České stomatologické komory, Exekutorské komory ČR, Komory veterinárních lékařů ČR, Notářské komory ČR a České lékařské komory.
06.12.2016

« více zde »

Každý šestý Čech se letos hodlá na Vánoce zadlužit, z toho více než čtvrtina je nebo byla v exekuci

Na výdaje spojené s Vánoci (ať už se jedná o dárky, či potraviny) si letos půjčí 17 % Čechů v produktivním věku, tedy celkem 1,2 milionu osob. Z nich však 316 tisíc (27 %) čelí nebo v minulosti čelilo exekučnímu řízení – tedy téměř o pětinu lidí více než vloni, což je alarmující údaj.
02.12.2016

« více zde »

Přednáška o exekucích pro Fakultou zdravotnických studií Univerzity Pardubice

Přednáška na téma Dopady a důsledky exekucí v občanském životě na půdě Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice
24.11.2016

« více zde »

Jednostranné snížení tarifu bez novely Exekučního řádu může vést ke korupci

Prezidium Exekutorské komory neskrývá svoje rozčarování nad tím, že Ministerstvo spravedlnosti nevypořádalo důkladně zpracované odborné připomínky komory k navrhované novele vyhlášky o výši exekučního tarifu a postoupilo ji k projednání pracovním komisím Legislativní rady vlády.
23.11.2016

« více zde »

Bezplatné právní poradny získaly nominaci pro ocenění Pro Bono & CSR 2016

Prezidentka Exekutorské komora ČR Mgr. Pavla Fučíková se zúčastnila slavnostního vyhlášení výsledků právnického ocenění Pro Bono & CSR 2016, které každoročně uděluje vydavatelství Economia.
10.11.2016

« více zde »

15. výročí založení Exekutorské komory ČR

21.10.2016

« více zde »

Exekutorovi náleží úhrada vzniklých nákladů i v případě následného řešení dluhu insolvencí

Exekutorská komora ČR přivítala dnešní verdikt Ústavního soudu, který rozhodl o tom, že soudní exekutor může z částky vymožené v rámci exekuce odečíst doposud vzniklé náklady exekuce a do insolvenčního řízení odevzdá jen čistý výtěžek exekuce.
27.09.2016

« více zde »

Odchody exekutorů pokračují, minulý týden rezignoval již 11. exekutor v tomto roce

Za prvních 8 měsíců letošního roku Exekutorská komora ČR eviduje již 11 soudních exekutorů, kteří se rozhodli ukončit svou činnost.
15.09.2016

« více zde »

Prohlášení prezídia Exekutorské komory České republiky k dotazům Davida Havlíka, reportéra pořadu České televize Reportéři ČT

Prezídium Exekutorské komory České republiky vyjadřuje svou podporu a důvěru prezidentce komory Pavle Fučíkové v souvislosti s připravovanou reportáží České televize pro pořad Reportéři ČT.
09.09.2016

« více zde »

Exekutorská komora je ve věci tarifu připravena iniciovat ústavní stížnost

Dnes končí lhůta pro předložení připomínek k návrhu změn tarifní vyhlášky Ministerstva spravedlnosti, která nově určuje odměny soudních exekutorů. Exekutorská komora v rámci připomínkového řízení zejména rozporuje nevhodný přístup, kdy ministerstvo přistoupilo k úpravě odměňování exekutorů, aniž by jej řešilo v kontextu s dalšími právními předpisy, především s připravovanou novelou exekučního a občanského soudního řádu.
04.08.2016

« více zde »

Prohlášení Pavly Fučíkové, prezidentky Exekutorské komory České republiky

Jsem zděšená střelbou na svého kolegu, vykonavatele soudního exekutora v Ostravě
20.07.2016

« více zde »

Analýza Ministerstva spravedlnosti obhajující nesystémové snížení exekučního tarifu nemá nic společného s realitou skutečných exekutorských úřadů

Analýza Ministerstva spravedlnosti ČR, na základě které navrhuje nesystémové snížení exekučního tarifu, neposkytuje přesný, objektivní a použitelný obsah, na základě kterého by její výsledky mohly být považovány za směrodatné pro jakoukoli úpravu tarifu. Vyplývá to z expertního stanoviska nezávislé konzultanské a auditorské společnosti Grant Thornton, který si nechala zpracovat Exekutorská komora ČR s cílem objektivně posoudit relevantnost a přesnost závěrů analýzy ministerstva. Podle odborníků tato analýza nemůže legitimizovat zásahy Ministerstva spravedlnosti v oboru soudních exekucí.
14.07.2016

« více zde »

Zaměstnanci exekutorských úřadů protestují proti záměru snížit exekuční tarif

Dovolujeme si Vás informovat, že zaměstnanci exekutorských úřadů organizují (zastoupeni petičním výborem) podpisovou akci, která reaguje na plán ministerstva spravedlnosti drasticky snížit exekuční tarif, čímž by došlo k jejich propouštění a snižování mezd.
01.07.2016

« více zde »

Výpis z Centrální evidence exekucí bude možné získat na pobočkách České pošty Lidé získají informace o konkrétních exekucích snadněji

Od 1. července 2016 budou mít občané možnost získat výpis z Centrální evidence exekucí ČR (CEE) na 981 pobočkách České pošty (ČP), které disponují Czech POINTy. Na každé takové pobočce bude příslušné místo označeno nápisem „výpis z Centrální evidence exekucí ČR.“ Podstatně se tak zvýší dostupnost informací o konkrétních exekučních řízení a lidé budou mít možnost věrohodně zjistit nejenom, jak jsou na tom se svými exekucemi, ale také si ověřit solventnost osob, se kterými přicházejí do styku např. v rámci obchodních vztahů.
30.06.2016

« více zde »

Exekutorská komora dnes spolupořádala sympozium na téma: Odměna exekutora

Dnes se konalo odborné sympozium věnované tématu: Odměna exekutora a náhrada nákladů, zaměřené rovněž na současné problémy exekutorského tarifu a záměry ministerstva spravedlnosti. Tuto akci spolupořádala Exekutorská komora ČR se společností Havlíček Brain Team v rámci projektu Pražský právnický podzim. Sympozia se zúčastnilo velké množství soudních exekutorů včetně vedení EK ČR, které bylo zastoupené prezidentkou komory Mgr. Pavlou Fučíkovou, viceprezidentem EK ČR JUDr. Vladimírem Plášilem a členem prezidia Mgr. Petrem Polanským.
21.06.2016

« více zde »

Návrh Jeronýma Tejce ve věci změny pravidel pro vstupu exekutora do objektu tzv. třetí osoby by znemožnil věřitelům dostat se ke svým penězům

V neděli 19. 6. 2016 uvedla ČT v Událostech reportáž zabývající se návrhem poslance Jeronýma Tejce, podle kterého by soudní exekutor mohl do objektu tzv. třetí osoby jen za její přítomnosti nebo po souhlasu příslušného soudu.
21.06.2016

« více zde »

Tisková zpráva - Exekutorská komora se účastnila jednání profesních komor s premiérem

Exekutorská komora ČR zastoupená viceprezidentem JUDr. Vladimírem Plášilem, LL.M. a členem prezidia Mgr. Janem Mlynarčíkem se zúčastnila koncem května setkání zástupců profesních komor s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a ministrem pro lidská práva a předsedou Legislativní rady vlády Jiřím Dienstbierem. Předmětem tohoto setkání bylo zhodnocení spolupráce profesních komor se státními organizacemi za uplynulý rok a vyhodnocení zkušeností s účastí profesních samospráv v tzv. meziresortním připomínkovém řízení. Na setkání profesních komor s vládou zazněla ze strany EK ČR výrazná kritika Ministerstva spravedlnosti při jeho prosazovaní snížení exekutorského tarifu.
10.06.2016

« více zde »

Tisková zpráva - Padesátka soudních exekutorů se zapojila do Dne otevřených dveří

Dne otevřených dveří, který se pořádal 9. června u příležitosti Mezinárodního dne soudních exekutorů a letos se konal vůbec poprvé, se účastnilo 50 exekutorských úřadů po celé České republice. Exekutorské úřady poskytovaly návštěvníkům poradenství v oblasti exekučního řízení.
10.06.2016

« více zde »

Pozvánka na Den otevřených dveří exekutorských úřadů

Exekutorská komora ČR si Vás dovoluje pozvat na Den otevřených dveří exekutorských úřadů, který se uskuteční ve čtvrtek 9. 6. 2016. Otevření exekutorských úřadů veřejnosti se uskuteční v rámci Světového dne exekutorů, který každoročně vyhlašuje Mezinárodní unie soudních exekutorů.
06.06.2016

« více zde »

Reakce EK ČR ke zveřejnění analýzy ministerstva spravedlnosti ke snížení tarifu

Ministerstvo spravedlnosti (MSp) na svém webu zveřejnilo analýzu, na základě které našlo údajný prostor pro dramatické snížení exekučního tarifu. Z této analýzy vycházela prezentace ministra spravedlnosti na mimořádném sněmu Exekutorské komory 12. května, ve které představil plánované snížení exekučního tarifu. EK ČR považuje modelové situace a výstupy analýzy za chybné.
03.06.2016

« více zde »

Tisková zpráva - Mimořádný sněm Exekutorské komory ČR odmítl návrh ministra spravedlnosti Roberta Pelikána na snížení exekučního tarifu jako likvidační hazard

Na dnešním mimořádném sněmu Exekutorské komory vystoupil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Potvrdil, že soudní exekutory považuje za nezbytnou součást systému vymáhání práva, ale zároveň představil exekutorům svůj návrh na snížení exekučního tarifu o jednu třetinu a minimální odměny z 3000 na 2000 korun.
13.05.2016

« více zde »

Soudní exekutoři budou bojkotovat neférové státní zakázky na exekuční činnost Stát, včetně Ministerstva spravedlnosti, nehradí exekutorům oprávněné náklady u služeb, které mu poskytuje (22.4.2016)

Exekutorská komora ČR vyzvala všechny soudní exekutory, aby se neúčastnili neférových výběrových řízeních na exekuční činnost u státních institucí, které odmítají za tyto služby zaplatit. Tuto praxi uplatňuje mimo jiné Ministerstvo spravedlnosti, do jehož resortu soudní exekutoři náleží. To vydalo svým podřízeným organizacím závaznou ministerskou instrukci, která nařizuje, aby smlouvy se soudními exekutory obsahovaly ustanovení o tom, že exekutor nebude mj. požadovat po oprávněném zálohy na náklady exekuce, úhradu výdajů v případě nemajetnosti dlužníka ani odměnu za provedenou práci. Soudní exekutor v případě nemajetnosti dlužníka, tedy stavu, který nemůže jakkoliv ovlivnit, nedostane od státních organizací zaplaceny ani prokazatelné náklady řízení.
22.04.2016

« více zde »

Exekutorská komora varuje: Dramatické snížení exekučního tarifu povede k rozpadu systému vymáhání práva Státu hrozí náhrada škody ve výši 100 miliard korun (13.4.2016)

Exekutorský stav je vážně znepokojen a důrazně protestuje proti plánu Ministerstva spravedlnosti snížit odměňování soudním exekutorům. To by podle zprávy ministerstva mohlo klesnout až o dvě třetiny. Již několik měsíců Exekutorská komora upozorňuje ministerstvo, odborníky i veřejnost na fakta, která jednoznačně prokazují, že zde není žádný prostor pro snížení exekučního tarifu. V případě dalšího snížení odměn exekutorům hrozí, že úřady svůj provoz dále neutáhnou a skončí, což povede k propuštění více než 3000 zaměstnanců. Dramaticky se sníží vymahatelnost práva v České republice, čímž se věřitelé opět nedomohou svých peněz. Jen exekutoři aktuálně vymáhají jistinu ve výši 350 miliard korun. Ovšem konečné důsledky takové radikální změny budou mnohem širší a negativně je pocítí jak občané, tak státní pokladna. Státu totiž v případě, že exekutoři budou nuceni svou činnost ukončit, reálně hrozí náhrada škody ve výši až 100 miliard korun.
13.04.2016

« více zde »

Záměr ministerstva spravedlnosti na radikální snížení exekutorského tarifu ohrozí vymáhání práva v České republice (8. 4. 2016)

Soudní exekutoři jsou vážně znepokojeni včerejší zprávou ministra spravedlnosti, že hodlá radikálně snížit odměny a náhrady náležející soudním exekutorům. Již několik měsíců Exekutorská komora upozorňuje ministerstvo, odborníky i veřejnost na dramatický pokles vymahatelnosti u zahájených exekucí a výrazný a nijak nekompenzovaný nárůst nákladů. Fakta však jednoznačně prokazují, že tu není žádný prostor pro snížení exekutorského tarifu. Pokud by skutečně došlo ke snížení exekutorského tarifu hrozí, že exekutorské úřady nebudou schopny financovat svůj provoz, dostanou se do platební neschopnosti a s výkonem exekuční činnosti skončí. Nová ani běžící exekuční řízení nebude tedy mít kdo provádět, což bude znamenat konec vymahatelnosti pohledávek v České republice. Situace se vrátí před rok 2001, kdy rozhodnutí soudu bylo pouze prázdným kusem papírů, neboť vymahatelnost se pohybovala jen kolem 2 %. Toto dokonce hrozí i při zachování současné výše exekutorského tarifu, pokud nebude řešena úhrada nákladů u bezvýsledných exekucí například formou povinných záloh placených věřiteli.
08.04.2016

« více zde »

O povolání exekutora není zájem, zůstávají neobsazené úřady Příčinou je nejistota a dramaticky se zvyšující náklady (5.4.2016)

Exekutorská komora ČR v poslední době eviduje výrazně menší zájem o funkci soudního exekutora, za kterým stojí zejména neustále se zvyšující náklady exekutorů a současné úvahy Ministerstva spravedlnosti o snížení exekutorského tarifu. Ve výběrových řízeních na uvolněné úřady tak usiluje o pozici exekutora stále menší počet kandidátů, a i proto se dlouhodobě nedaří některé exekutorské úřady obsazovat. V současné době je neobsazených 20 úřadů a na 4 probíhá výběrové řízení. Několik posledních zdražení poštovného znamená pro průměrný exekutorský úřad bezmála o 300 tisíc Kč ročně navíc.
05.04.2016

« více zde »

Spor mezi exekutory nenarušil exekuční činnost úřadu, ale vzbuzuje vážná znepokojení. (18. 3. 2016)

Prezidium Exekutorské komory se dnes seznámilo s předběžnými závěry mimořádné kontroly, kterou včera provedla Kontrolní komise EKČR společně s odborem dohledu Ministerstva spravedlnosti v Exekutorském úřadu Přerov. Kontrola EKČR prokázala, že nedošlo k pochybení v exekuční činnosti exekutorského úřadu vůči klientům. Jde o interní spor mezi soudním exekutorem Tomášem Vránou a jeho zaměstnanci v souvislosti s ukončením jeho aktivního působení v úřadu. Určitá pochybení na místě nicméně zjištěna byla, například postup v rozporu s Etickým kodexem Exekutorské komory. Exekutorská komora v rámci svých kompetencí v současnosti zálohuje veškeré spisy, tak aby byla v případě potřeby zajištěna kontinuita exekučních řízení.
17.03.2016

« více zde »

Exekutorská komora je znepokojena zprávami o situaci v Exekutorském úřadu Přerov a nařídila jeho mimořádnou kontrolu

Exekutorská komora ČR nařídila mimořádnou kontrolu Exekutorského úřadu Přerov. Důvodem je vývoj situace, která vznikla v souvislosti s přechodem úřadu od současného soudního exekutora Tomáše Vrány na nově jmenovaného soudního exekutora Lukáše Jíchu.
16.03.2016

« více zde »

Exekutorská komora zveřejnila seznam opatření na podporu odpovědného vymáhání. Soudní exekutoři chtějí hrát aktivnější roli v oblasti odpovědného zadlužování a vymáhání (25.2.2016)

Prezidium Exekutorské komory ČR zveřejnilo seznam společensky odpovědných témat v oblasti dluhů a jejich vymáhání, kterým se chce během svého funkčního období věnovat. Tímto krokem chce upozornit na některé problémy, které se v souvislosti s vymáháním pohledávek vyskytují a nabídnout konkrétní návrhy řešení, které by situaci zlepšily. Mezi návrhy komory se objevují kromě vzdělávacích aktivit i taková opatření jako je zavedení místní příslušnosti exekutorů, chráněného splátkového řízení vedeného soudním exekutorem, chráněného konta pro dlužníky nebo zpoplatnění exekučních návrhů pro věřitele. Exekutorská komora má rovněž v plánu revidovat a doplnit etický kodex a zlepšit systém dohledu nad soudními exekutory.
25.02.2016

« více zde »

Výsledek výběrového řízení na uvolněný Exekutorský úřad Přerov (25.2.2016)

Prezidium Exekutorské komory České republiky navrhne ministrovi spravedlnosti, aby jmenoval nového soudního exekutora do Exekutorského úřadu Přerov. Učiní tak na základě výsledků výběrového řízení, které bylo vedeno před výběrovou komisí, jejímiž členy jsou soudní exekutoři, soudci a zaměstnanci Ministerstva spravedlnosti. Současnému soudnímu exekutorovi JUDr. Tomáši Vránovi zanikne výkon Exekutorského úřadu Přerov k 31. březnu 2016.
25.02.2016

« více zde »

V Moravskoslezském kraji čelí lidé 554 tisícům exekucí, loni jich bylo nově nařízeno 85 tisíc (9.2.2015)

Exekutorská komora otevřela v Ostravě bezplatnou právní poradnu pro občany, kteří potřebují pomoc v oblasti exekučního řízení a výkonu rozhodnutí. Vznik poradny si vyžádala situace v Moravskoslezském kraji, který je s 554 tisíci aktuálně vedenými exekucemi dlouhodobě jednou z nejvíce postižených oblastí v České republice. Jen vloni bylo v kraji zahájeno 85 tisíc nových exekučních řízení, což je třetí největší číslo po Praze (130 tisíc) a Ústeckém kraji (105 tisíc). Většina nových exekucí je přitom uvalována na osoby, které již nějakou exekuci mají.
09.02.2016

« více zde »

V pořadu Ano, šéfe! nezasahovali soudní exekutoři. Jednalo se zřejmě o zástupce „vymahačské agentury“ (1. 2. 2016)

V 10. díle 6. řady pořadu Ano, šéfe! (záznam zde: http://play.iprima.cz/ano-sefe-6), odvysílaném na TV Prima dne 28. 1. 2016, se odehrává dramatická scéna s osobami, které násilně vnikají do objektu Boudy v Obřím dole a chovají se značně neurvale. Podle dosavadních zjištění Exekutorské komory ČR se nejednalo o úkony soudního exekutora a na místě nezasahovali ani zaměstnanci žádného z nich. Vše nasvědčuje tomu, že se jednalo o zástupce vymahačské agentury, kteří nemají oprávnění provádět nucený výkon exekučních titulů. Tyto osoby tak nemohou být označovány za soudní exekutory ani s nimi být jakkoliv spojovány, jak nesprávně uvedla některá média.
01.02.2016

« více zde »

Exekutorská komora varuje před zdánlivě výhodnými službami serveru Exekuceonline.cz, Exekuční vymáhání se díky němu může věřiteli prodražit (15. 1. 2016)

15. 1. 2016 Exekutorská komora varuje před využíváním služeb portálu Exekuceonline.cz, který zneužívá neznalosti věřitelů ohledně systému exekucí a nabízí zprostředkování zahájení exekučního řízení. Vytváří klamavý dojem, že osvobodí věřitele od plateb, které v realitě nejsou v naprosté většině vůči věřitelům vůbec uplatňovány. Server slibuje vyhnout se zbytečnému papírování a byrokracii, přičemž proces exekuce je zákonem daný a nelze jej obejít, ať už řeší věřitel pohledávku napřímo s exekutorem, nebo s jakýmkoli prostředníkem. Postup exekutora se řídí zákonem a prováděcími předpisy a nelze se domnívat, že by se exekutoři spolupracující se serverem mohli chovat jinak. V konečném důsledku zaplatí věřitel v případě úspěšné exekuce zcela zbytečně tomuto zprostředkovateli 10 % z vymožené částky, která by jinak neplatil.
15.01.2016

« více zde »

Exekutor umírající ženu z bytu nevystěhoval (7.12.2015)

Exekutor umírající ženu z bytu nevystěhoval Exekutorská komora ČR se ohrazuje proti zkreslujícímu článku deníku Právo
07.12.2015

« více zde »

1,3 milionu Čechů si hodlá letos půjčit na Vánoce, z toho pětina je nebo byla v exekuci (3. 12. 2015)

Na výdaje spojené s Vánoci (ať už se jedná o dárky či občerstvení) si letos půjčí 19 % Čechů, tedy celkem 1,3 milionu osob. Z nich však 265 tisíc (20 %) čelí nebo v minulosti čelilo exekučnímu řízení, což je alarmující údaj. A dokonce 119 tisíc lidí (9 %), kteří si chtějí půjčit na letošní Vánoce, je v exekuci v současné době. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu Exekutorské komory ČR, který se uskutečnil v listopadu tohoto roku.
03.12.2015

« více zde »

Exekutoři chtějí ulevit soudům a zlevnit vymáhání malých částek Exekutorská komora ČR navrhuje nový způsob vymáhání bagatelních pohledávek (24.11.2015)

Velká část soudně vymáhaných pohledávek v ČR je v pásmu tzv. bagatelních pohledávek, tedy do 10 000 Kč jistiny. Jen soudní exekutoři aktuálně řeší 2,7 milionu takových pohledávek. Tím za současné právní úpravy dochází k neúměrnému zatížení soudní soustavy. Exekutorská komora ČR proto přichází s návrhem řešení, které by spočívalo v zavedení „kvalifikovaných předžalobních výzev“ rozesílaných soudními exekutory. Ulevilo by se tak nejen soudům, ale vymáhání malých částek by se zrychlilo a zlevnilo jak pro dlužníky, tak pro stát. Návrh Exekutorská komora ČR předložila Ministerstvu spravedlnosti, se kterým jej bude dále diskutovat, stejně tak jako s ostatními zainteresovanými stranami, jako jsou soudci, zástupci věřitelů a dlužníků.
24.11.2015

« více zde »

Exekutorská komora varuje před podvodnými e-maily vyzývajícími k úhradě dluhu (19. 10. 2015)

V Česku se objevily tisíce spamových zpráv zneužívající e-mailovou adresu Exekutorské komory ČR komora@ekcr.cz. E-maily s předmětem “Exekucni prikaz” byly rozeslány v sobotu 17. října 2015 a vyzývají adresáty k úhradě neexistujících dluhů a obsahují pokyny k úhradě dluhů zkopírované z webových stránek některých soudních exekutorů. Zpráva přitom např. ani neuvádí, jaká je dlužná částka, spisovou značku exekučního řízení či označení exekučního titulu. Příjemci uvedených e-mailů by na ně v žádném případě neměli jakkoliv reagovat, zejména by na základě těchto falešných oznámení neměli zasílat finanční prostředky. Exekutorská komora ČR v této věci spolupracuje s příslušnými orgány a podá trestní oznámení.
19.10.2015

« více zde »

Dramaticky roste počet dlužníků s více exekucemi. Čtyři a více exekucí již má 380 tisíc lidí (8.10.2015)

Ačkoliv celkový počet občanů v exekuci nadále klesá, strmě roste počet těch, kteří mají čtyři a více exekucí. Podle údajů Exekutorské komory ČR se za poslední dva roky počet exekuovaných fyzických osob snížil o 27 %, a to z 1 milionu v říjnu 2013 na 731 tisíc osob v říjnu 2015. Současně však o 29 % (ze 3,3 milionu na 4,3 milionu řízení) vzrostl počet exekucí vedených na tyto osoby. Exekuce se tak koncentrují do stále užší části společnosti a jedna exekuovaná fyzická osoba tak má nyní v průměru 5,8 exekuce (před dvěma lety to bylo 3,3 exekuce). Vymožení pohledávky u lidí, kteří čelí zároveň několika exekucím, je v rozumném čase prakticky nemožné. Exekutoři, kteří jsou placeni jen z vymožených pohledávek, tak podle údajů Exekutorské komory ČR nedostávají zaplaceno minimálně za 60 % případů. Růst mnohočetných exekucí je společně s rostoucími náklady jednou z hlavních příčin výrazně se horšící ekonomické situace soudních exekutorů. Ta může vyústit až v zásadní pokles vymahatelnosti pohledávek.
08.10.2015

« více zde »

Jsou soudní exekutoři opravdu tak špatní, jak se říká? Vydělávají málo, nebo hodně? Je nutná další dílčí regulace? Praha (22. 9. 2015)

V návaznosti na některé neúplné či zavádějící informace, které se objevily v poslední době v médiích, Exekutorská komora České republiky zveřejňuje fakta o soudních exekutorech a jejich činnosti.
22.09.2015

« více zde »

Vracení exekutorských odměn věřitelům je nelegální činnost a ekonomický nesmysl Praha, (31. 8. 2015)

1. Podle etického kodexu Exekutorské komory ČR nesmí soudní exekutor vracet věřiteli ani malou část své odměny (či ji snižovat). Takové jednání je považováno za závažné porušení soutěže mezi exekutory.2. Aktuální případ soudního exekutora JUDr. J. P. navíc ukazuje, že vracení odměn je ekonomicky velmi rizikové a může vést až k insolvenci. Výše odměny exekutorů nedává pro takovou činnost žádný prostor – byla nastavena v roce 2001 a od té doby nebyla nikdy změněna (navzdory výraznému růstu agendy, nákladů a nedobytnosti pohledávek). 3. Závěry reportáže v Událostech České televize proto považuje Exekutorská komora ČR za nelogické. Na základě nelegálního a ekonomicky nesmyslného jednání jednotlivce nelze dokazovat, že odměny exekutorů jsou příliš vysoké. 4. Exekutorská komora ČR hledá cestu ke společensky zodpovědnému vymáhání pohledávek prostřednictvím debaty se všemi zainteresovanými stranami. Současná situace, kdy výrazně roste počet nedobytných exekucí, je dlouhodobě neudržitelná.
31.08.2015

« více zde »

Exekutorská komora ČR hledá cesty k společensky zodpovědnému způsobu vymáhání pohledávek (24. 8. 2015)

Exekutorská komora ČR se stala partnerem letošního už čtvrtého ročníku Pražského právnického podzimu. Jeho prostřednictvím chce upozornit na problémy a nevyváženost systému vymáhání pohledávek. Soudní exekutoři chtějí hrát v tomto kontextu aktivní roli a společně se zástupci soudců, advokátů, insolvenčních správců, státních zástupců a dalších odborníků hledat praktická řešení směřující k zodpovědnému přístupu k vymáhání. Exekutorská komora se domnívá, že současný model není dlouhodobě udržitelný a je třeba jej řešit koncepčně – částečná či jednostranná řešení, která neberou v potaz práva druhé strany, nevedou nikdy k úspěchu.
24.08.2015

« více zde »

Prof. Smejkal: Studie dopadů teritoriality exekutorů není vypovídající (07.08.2015)

Z nezávislého odborného vyjádření prof. Vladimíra Smejkala vyplývá, že studie dopadů tzv. teritoriality (místní příslušnosti) soudních exekutorů zadaná Ministerstvem spravedlnosti vychází z nedostatečných dat, a není proto sama o sobě vypovídající. Předmětný materiál dle něj nemůže sloužit jako podklad pro jakékoliv rozhodnutí ohledně místní příslušnosti. Odborné vyjádření prof. Smejkala bylo zpracováno na žádost Exekutorské komory ČR (EK ČR).
07.08.2015

« více zde »

Exekutorská komora ČR navrhuje zavedení nepravé teritoriality. Nabízí tak alternativu k navrhované senátní novele exekučního řádu (10.7.2015)

Vláda minulý týden schválila senátní návrh novely exekučního řádu, který podporuje místní příslušnost exekutorů.Jednotlivé případy by tak exekutorům přidělovaly soudy podle přesně daných pravidel místo toho, aby si svého exekutora mohli svobodně vybrat věřitelé, jak je tomu doposud. Exekutorská komora místo toho navrhuje model tzv. nepravé teritoriality.
10.07.2015

« více zde »

Změny exekučního řádu se nepříznivě dotknou věřitelů ale i dlužníků, upozorňuje Exekutorská komora ČR (24.6.2015)

Praha (EKČR), 24. června 2015 – V krátké době došlo ke dvou novelizacím exekučního řádu. V první řadě se jedná o zákon č.139/2015, který vstupuje v účinnost již 1. července. Hned po něm následuje další návrh novely, sněmovní tisk č. 181, který v minulých dnech podepsal prezident republiky. Účinnost této novely se předpokládá začátkem srpna nebo září, záleží na datu uveřejnění ve Sbírce zákonů. Exekutorská komora hledí na změny v exekučním řádu s určitou skepsí, neboť od zákonných úprav očekávala větší smysluplnost a koncepčnost jak směrem k dlužníkům, tak věřitelům.
24.06.2015

« více zde »

Exekutorská komora ČR pořádala další akci za účelem posílení finanční gramotnosti (22.6.2015)

Posílení finanční gramotnosti žáků středních škol je důležitou součástí osvětového programu nového vedení Exekutorské komory ČR. Vedle akcí pořádaných pro seniory nebo třeba dětské domovy se Komora zaměřila také na žáky středních škol.
22.06.2015

« více zde »

Na novele exekučního řádu vydělá pouze stát, zaplatí to věřitelé a dlužníci (28.04.2015)

Praha, 28. dubna 2015 (EK ČR) – Vymahatelnost peněžitých pohledávek klesá, zatímco exekucí přibývá. Zásadní je přístup zákonodárců při stanovování exekučních způsobů vymáhání. Aktuální legislativní návrhy však dle Exekutorské komory ČR povedou ke zhoršení přístupu dlužníků a věřitelů k právu, k nižší úspěšnosti a prodloužení exekucí. Vážným rizikem jsou úniky majetku mimo dosah vykonávacího řízení.
28.04.2015

« více zde »

Známe nejlepší Podnikové právníky 2015 (17.4.2015)

Unie podnikových právníků ČR vyhlásila vítěze soutěže Podnikový právník 2015.
17.04.2015

« více zde »

Exekutorskou komoru ČR povede nová prezidentka (01.04.2015)

Praha, 1. dubna 2015 (EK ČR) – Exekutorskou komoru ČR povede nové prezidium v čele s prezidentkou Mgr. Pavlou Fučíkovou. Rozhodli o tom soudní exekutoři na svém 31. sněmu. Funkce viceprezidenta se chopí JUDr. Vladimír Plášil. Členy prezidia byli zvoleni Mgr. Petr Polanský, Mgr. Martin Tunkl a Mgr. Jan Mlynarčík. Volebního sněmu v Brně se minulý týden zúčastnilo 124 ze 159 soudních exekutorů s tím, že kandidovalo 10 uchazečů.
01.04.2015

« více zde »

Počet exekucí v loňském roce vzrostl (01.04.2015)

Praha, 1. dubna 2015 (EK ČR) – V loňském roce bylo zahájeno 828.000 exekucí na peněžitá i nepeněžitá plnění. Tento údaj je takřka totožný s rokem 2012. Oproti roku 2013, kdy soudy nařídily 714.000 exekucí, jde o bezmála 16procentní nárůst.
01.04.2015

« více zde »

Další falešné exekuce, tentokrát v Litomyšli 30.03.2015

Praha, 30. března 2015 (EK ČR) – V Česku se objevily další falešné exekuční výzvy. Zasáhly Litomyšl a podobají se vlně, která v únoru zaplavila Svitavy. Adresáti by neměli provádět žádné úhrady na účty uvedené ve výzvě.
30.03.2015

« více zde »

Exekutorská komora ČR má nové vedení (26.03.2015)

Praha, 26. března 2015 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR má nové prezidium. Zvolili ho soudní exekutoři na svém 31. sněmu, který se dnes koná v Brně.
26.03.2015

« více zde »

Místní příslušnost nepovede ke snížení vymahatelnosti (12.03.2015)

Praha, 12. března 2015 (EK ČR) – Zavedení místní příslušnosti soudních exekutorů nepovede ke snížení vymahatelnosti práva. Úspěšnost provedení exekuce, kterou zahájil soud, závisí na jiných faktorech. Princip místní příslušnosti podporují kromě Exekutorské komory ČR i Soudcovská unie, Notářská komora ČR, Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR, organizace Člověk v tísni nebo ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier.
12.03.2015

« více zde »

Ve Svitavách se objevily falešné exekuční výzvy (02.02.2015)

Praha, 2. února 2015 (EK ČR) – Ve Svitavách se v těchto dnech objevily falešné exekuční výzvy. Pachatel neoprávněně vyzývá adresáty k úhradě poplatků za komunální odpad za období roku 2010. Jinak vyhrožuje „provedením fyzické exekuce“. Exekutorská komora ČR podává trestní oznámení a obrátí se i na Finanční analytický útvar Ministerstva financí, aby zablokoval bankovní účet, který podvodník používá.
02.02.2015

« více zde »

Zdražení služeb České pošty dopadne i na oblast exekucí (02.02.2015)

Praha, 2. února 2015 (EK ČR) – Zdražení služeb, které od února zavedla Česká pošta, bude mít dopad i na exekuce. Řízení se prodraží, což bude znamenat další zátěž pro dlužníky.
02.02.2015

« více zde »

Ministerský návrh změn v kárném řízení je nekoncepční, Exekutorskou komoru ČR podporují soudci, státní zástupci i profesní komory (30.01.2015)

Exekutorská komora ČR považuje návrh ministerstva spravedlnosti v oblasti kárného řízení za nekoncepční. V jejím negativním stanovisku ji podporují Unie státních zástupců ČR, Soudcovská unie ČR a všech dvanáct profesních komor zřízených zákonem.
30.01.2015

« více zde »

EK ČR-Reakce na pořad Máte slovo vysílaný na programu ČT 1 dne 22. ledna 2015 (23.01.2015)

Praha, 23. ledna 2015 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR se vymezuje proti informacím, které zazněly v pořadu Máte slovo na programu ČT 1 dne 22. ledna 2015.
23.01.2015

« více zde »

Exekutorská komora ČR sbírá statistická data o počtu exekucí (13.01.2015)

Praha, 13. ledna 2015 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR právě provádí sběr statistických údajů o počtu exekucí v roce 2014. Výstupy týkající se pravomocných řízení budou jako každoročně známy a zveřejněny v průběhu měsíce března.
13.01.2015

« více zde »

Postih penzijního připojištění je primárním a neinvazivním způsobem provedení výkonu rozhodnutí nebo exekuce (08.01.2015)

Praha, 8. ledna 2015 (EK ČR) – Postih penzijního připojištění je jedním z primárních způsobů provedení exekuce. Jedná se o poměrně často využívaný a neinvazivní postup, kdy je minimálně zasahováno do sféry dlužníka. Exekutorská komora ČR neeviduje žádné stížnosti účastníků, jež by se týkaly postihu penzijního připojištění. Návrh, jehož cílem je mimo jiné vyjmutí penzijního připojištění z výkonu rozhodnutí a exekuce a k němuž vláda včera zaujala neutrální stanovisko, pokládá Exekutorská komora ČR za nekvalitní a nepropracovaný.
08.01.2015

« více zde »

Soudní exekutoři nemají žádnou motivaci pro to, aby realizovali zbytečné nebo nepřiměřené prodeje nemovitostí kvůli nízkým dlužným částkám aneb Komentář k návrhu o „drobných výkonech rozhodnutí“ (07.01.2015)

Praha, 7. ledna 2015 (EK ČR) – Aplikace návrhu o „drobných výkonech rozhodnutí“ a „drobných exekucích“, jímž se má zabývat vláda, by byla velmi problematická. Materiál navíc obsahuje řadu chyb a zavádí nejasné pojmy. Exekutorská komora ČR jej proto vnímá jako nekvalitní. V návaznosti na to je připravena vysvětlit stávající pravidla pro průběh řízení a institut přiměřenosti.
07.01.2015

« více zde »

V novém roce se mění výše nezabavitelných částek (06.01.2015)

Praha, 6. ledna 2015 (EK ČR) – V novém roce se opět mění výše nezabavitelných částek při provádění srážek ze mzdy. Vláda zvýšila srážku, kterou je možné provést ve prospěch věřitele. Znamená to úpravu pravidel, jimiž se řídí mzdové účetní při výpočtu a odvodu správných výší srážek u zaměstnanců, jimž vyplácejí mzdu.
06.01.2015

« více zde »

Do dražby půjdou pozemky uprchlého odsouzeného R. K. v Ostravě (02.12.2014)

Praha, 2. prosince 2014 (EK ČR) – Soudní exekutor plánuje dražbu pozemků ve vlastnictví R. K. v Ostravě. Ustanovený znalec již dokončil znalecký posudek, na jehož základě bylo vydáno usnesení o ceně. Usnesení však musí nabýt právní moci k tomu, aby mohla být vydána dražební vyhláška. Samotné dražební jednání se pak koná nejméně 30 dnů od vydání této vyhlášky, která je řádně zveřejněna i na Portálu dražeb (www.portaldrazeb.cz). Nejnižší podání bude v případě pozemků v Ostravě činit dvě třetiny ceny odhadní, jak stanovuje zákon.
02.01.2015

« více zde »

K nálezu Ústavního soudu – I. ÚS 1041/14 (12.12.2014)

Praha, 12. prosince 2014 (EK ČR) – Ústavní soud dnes vyhlásil nález ve věci doručování platebního rozkazu nezletilému dlužníkovi. Týká se nalézacího řízení, kdy dopravní podnik, resp. společnost, která pohledávku odkoupila, podala žalobu na 16letou dívku. Ústavní soud zrušil předchozí rozhodnutí Městského soudu v Praze a Obvodního soudu pro Prahu 5 s tím, že v zásadě pochybily a že platební rozkaz měl být doručen nejen zákonným zástupcům (a zejména tomu z rodičů, s nímž nezletilá sdílí domácnost), ale i 16leté dívce. Ta totiž podle Ústavního soudu měla mít právo zúčastnit se jednání. I vzhledem k tomu, že dosud nebyla plnoletá, měla mít právo na participaci v řízení. Ústavní soud proto zrušil platební rozkazy, které proti dívce vydal Obvodní soud pro Prahu 5. Samotnou otázkou pokuty, toho, zda byla dopravním podnikem udělena oprávněně či zda nezletilá je odpovědná za dluhy, či nikoliv, se soud nezabýval.
12.12.2014

« více zde »

Série přednášek o exekucích proběhla v Praze, Brně a Lovosicích (12.12.2014)

Praha, 12. prosince 2014 (EK ČR) – Sérii školení pro střední školy a gymnázia zorganizovala Exekutorská komora ČR. Přednášky o dluhové prevenci a exekucích připravila pro studenty z Prahy, Lovosic a Brna.
12.12.2014

« více zde »

Komorní listy se staly recenzovaným časopisem (08.12.2014)

Praha, 8. prosince 2014 (EK ČR) – Komorní listy byly zapsány do Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v České republice. Na svém posledním zasedání tak rozhodla Rada pro výzkum, vývoj a inovace Úřadu vlády ČR.
09.12.2014

« více zde »

Vyjádření k reportáži televize Nova (07.12.2014)

Exekutorská komora ČR provedla několik kontrol konkrétního úřadu, přičemž na základě jedné z nich v minulosti získala určité poznatky, které vzhledem ke svým pravomocím pouhého dohledového orgánu bez kárné pravomoci nebyla schopná sama ověřit. Z preventivních důvodů proto Exekutorská komora ČR předala tyto poznatky policii a podala kárnou žalobu.
07.12.2014

« více zde »

Prohlášení prezidentů profesních komor (03.12.2014)

Prezidenti profesních komor odmítají veškeré politické snahy o omezování autonomie profesních samospráv, o vměšování se do jejich vnitřní činnosti a oslabování jejich kompetencí. Prezidenti profesních komor naopak tímto vyzývají politickou reprezentaci ČR, aby se snažila vytvořit lepší právní prostředí pro fungování profesních samospráv. Prvním vstřícným krokem ze strany státu by mohlo být začlenění profesních komor zřizovaných zákonem mezi povinná připomínková místa v rámci meziresortního připomínkového řízení.
03.12.2014

« více zde »

Exekutorská komora ČR varuje před podvodnými e-maily (01.12.2014)

Praha, 1. prosince (EK ČR) – Exekutorská komora ČR varuje před podvodnými e-maily. Spamové zprávy vyzývají adresáty k úhradě neexistujících dluhů. Příjemci falešného oznámení by v žádném případě neměli zasílat finanční prostředky na požadovaný účet, jenž byl již v minulosti pravděpodobně zneužit k páchání trestné činnosti.
01.12.2014

« více zde »

Neplatné rozhodčí doložky mohou dostat do exekuce samotné úvěrové společnosti, původním dlužníkům pomáhají soudní exekutoři (26.11.2014)

Praha, 26. listopadu 2014 (EK ČR) – Společnosti, které zahájily exekuce na základě sporných rozhodčích doložek, se samy mohou ocitnout v exekuci. Exekuční řízení je nyní vedeno proti jedné z těchto firem, která vymáhala dluh po 48letém muži z Jindřichohradecka. Zahájil ho v pondělí 24. listopadu 2014 Městský soud v Brně a provedením exekuce pověřil soudního exekutora Mgr. Vojtěcha Jaroše z Exekutorského úřadu Znojmo.
26.11.2014

« více zde »

Místní příslušnost soudních exekutorů funguje v celé Evropské unii 18.11.2014

Praha, 18. listopadu 2014 (EK ČR) – Soudní exekutoři jednotlivých členských zemí Evropské unie fungují na bázi místní příslušnosti. Výjimkou je jen Česko, Slovensko, Albánie a Nizozemí. Exekutorská komora ČR provedla rešerši, ze které vyplývá převaha územního principu, dle něhož probíhají exekuční řízení. Aktualizovala data, která poprvé zveřejnila již v roce 2010.
18.11.2014

« více zde »

V exekuci je rozložení společného jmění manželů beze zbytku respektováno - k modifikaci společného jmění manželů (07.11.2014)

Praha, 7. listopadu 2014 (EK ČR) – Ve Sněmovně čeká na své první čtení návrh týkající společného jmění manželů. Rozsah společného jmění manželů je v exekučním řízení podle stávající právní úpravy absolutně respektován. V exekuci se k modifikaci společného jmění manželů přihlíží a návrh zákona, jehož projednávání bylo přerušeno, v tomto ohledu ničeho nemění. Jeho záměrem je upravit možnosti obrany nedlužícího manžela a technicky zasáhnout do režimu registrace zápisů o modifikaci společného jmění manželů do Seznamu listin o manželském majetkovém režimu ve spojitosti s exekučním řízením.
07.11.2014

« více zde »

Ke kárné odpovědnosti soudních exekutorů (30.10.2014)

Praha, 30. října 2014 (EK ČR) – K zásadnímu zostření kárného postihu soudních exekutorů došlo v loňském roce. Počet kárných žalob podaných na soudní exekutory klesá, soudní exekutoři jsou pod dohledem čtyř kontrolních orgánů a statistické ukazatele jejich kárné odpovědnosti jsou příznivější než v případě jiných právnických profesí.
30.10.2014

« více zde »

Slovensko se inspirovalo Centrální evidencí exekucí a zavádí vlastní rejstřík (30.10.2014)

Praha, 30. října 2014 (EK ČR) – Na Slovensku vznikne registr exekucí. Vzor má v Centrální evidenci exekucí, kterou provozuje Exekutorská komora ČR již od roku 2009.
30.10.2014

« více zde »

V Praze se potřetí konalo Setkání právniček 10.10.2014

Praha, 10. října 2014 (EK ČR) – V Praze se dnes konalo Setkání právniček. Již třetí ročník této akce nabídl několik přednášek. Zúčastnilo se ho více než 60 soudkyň, notářek, státních zástupkyň, soudních exekutorek, podnikových právniček a advokátek.
10.10.2014

« více zde »

Pokles počtu exekucí hlásí všechny kraje 06.10.2014

Praha, 6. října 2014 (EK ČR) – Počty exekucí klesají napříč republikou. Úbytek exekučních řízení zaznamenávají všechny regiony. Nejméně exekucí soudy loni nařídily ve Zlínském kraji a v Kraji Vysočina. Nejzadluženějšími kraji jsou Moravskoslezský kraj, Praha a Ústecký kraj. Údaje souvisejí s celkovou ekonomickou a sociální situací v regionech, s nezaměstnaností, platební morálkou lidí a respektem k právu.
06.10.2014

« více zde »

Senioři z Plzeňska absolvovali přednášku o exekucích (3.10.2014)

Senioři z Plzeňska se dozvěděli, jak na „Život bez dluhů". Takový byl název přednášky, která ve středu odpoledne proběhla v Přešticích. Vedl ji Mgr. Jan Šticha, soudní exekutor Exekutorského úřadu Domažlice.
03.10.2014

« více zde »

Právnické profesní komory i neziskové organizace jsou pro zavedení místní příslušnosti soudních exekutorů (29.09.2014)

Právnické profesní komory i neziskové organizace jsou pro zavedení místní příslušnosti soudních exekutorů. Podporu zřízení tohoto institutu vyjádřila nejen Exekutorská komora ČR, ale i Soudcovská unie, Notářská komora ČR, organizace Člověk v tísni, Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR nebo ministr pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier.
29.09.2014

« více zde »

Jak na Život bez dluhů, poradí v Přešticích soudní exekutor (26.09.2014)

Praha, 26. září 2014 (EK ČR) – Jak se vyhnout nepoctivcům, kteří vás chtějí obrat o peníze? A jak jednat s tím, kdo vám dluží? Obyvatelům Přeštic u Plzně poradí Mgr. Jan Šticha, soudní exekutor Exekutorského úřadu Domažlice. Přednášku s názvem Život bez dluhů, která se koná 1. října od 17 hodin, pořádá Kulturní a komunitní centrum Přeštice ve spolupráci s Městskou policií Přeštice.
26.09.2014

« více zde »

Delegaci z Vietnamu přivítala Exekutorská komora ČR (24.09.2014)

Praha, 24. září 2014 (EK ČR) – Delegaci z vietnamského ministerstva spravedlnosti přivítala Exekutorská komora ČR. Vedl ji vietnamský ministr Ha Hung Cuong. Zajímal se především o provádění exekucí v Česku a zkušenosti tuzemských soudních exekutorů.
24.09.2014

« více zde »

Vilu uprchlého R. K. už prohlédl soudním exekutorem pověřený znalec (23.09.2014)

Praha, 23. září 2014 (EK ČR) – Schyluje se k exekuční dražbě vily uprchlého R. K. Znalec, kterého pověřil soudní exekutor, už provedl odbornou prohlídku nemovitosti v Černošicích. Začíná se tak pracovat na znaleckém posudku. Výsledkem bude mimo jiné stanovení ceny vily.
23.09.2014

« více zde »

Soud potrestal dlužníka, který vyhrožoval soudnímu exekutorovi (17.9.2014)

Praha, 17. září 2014 (EK ČR) – Případem brutálního vyhrožování soudnímu exekutorovi se zabýval Městský soud v Praze. Dlužníkovi potvrdil přísný trest odnětí svobody v trvání šesti měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců.
17.09.2014

« více zde »

Nejvyšší soud zrušil usnesení Krajského soudu v Brně: soudní exekutor nemohl vědět o plné moci dlužníkova advokáta (16.9.2014)

Praha, 16. září 2014 (EK ČR) – Případ exekuce, kterou nařídil Okresní soud ve Zlíně v roce 2002, má další vývoj. Nejvyšší soud se ztotožnil s názorem navrhovatele, že postup soudního exekutora byl bezvadný, a zrušil usnesení odvolacího Krajského soudu v Brně, jemuž vrátil věc k dalšímu řízení. Pochybil okresní soud a advokát zastupující dlužníka.
16.09.2014

« více zde »

Exekutorská komora ČR varuje před falešnými exekucemi (25.08.2014, 10:20)

Praha, 25. srpna 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR varuje veřejnost před novou vlnou podvodných e-mailových zpráv, kterou jsme zaznamenali dnes po deváté hodině dopoledne. S podnětem se na Exekutorskou komoru ČR coby dohledový orgán nad činností soudních exekutorů obrátily stovky lidí.
25.08.2014

« více zde »

Významný posun v exekuci uprchlého podnikatele R. K. – bude oceněna nemovitost v Černošicích (19.08.2014)

Praha, 19. srpna 2014 (EK ČR) – V exekucích vedených proti uprchlému podnikateli R. K. došlo k významnému posunu. Soudní exekutor ustanovil znalce k vypracování znaleckého posudku k ocenění nemovitosti v Černošicích.
19.08.2014

« více zde »

Pozor na nepoctivé řemeslníky! Prověřte si je v Centrální evidenci exekucí (05.08.2014)

Praha, 5. srpna 2014 (EK ČR) – Zaplatila řemeslníkům zálohu a už je nikdy neviděla. Tak dopadla paní M. P. z Prahy. Jak se bránit v situacích, kdy živnostník inkasuje zálohu, ale práce neprovede?
05.08.2014

« více zde »

Exekutorská komora ČR dnes podává trestní oznámení v kauze falešných exekučních výzev, která zasáhla i Slovensko (21.07.2014)

Praha, 21. července 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR dnes podává hromadné trestní oznámení v kauze falešných exekučních výzev. Doručeno bude Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 4 a na vědomí Národnímu centru kybernetické bezpečnosti. Pachateli hrozí až 12 let vězení.
21.07.2014

« více zde »

Exekutorská komora ČR připravuje právní obranu proti falešným exekučním výzvám (17.07.2014)

Praha, 17. července 2014 (EK ČR) – Hromadné trestní oznámení připravuje Exekutorská komora ČR v kauze falešných exekučních výzev. Jedná se o masový spamový útok, kvůli němuž se na exekutorské úřady obracejí desetitisíce tazatelů.
17.07.2014

« více zde »

Na Exekutorskou komoru ČR se obrátilo již více než 17.000 lidí, kterým přišla falešná exekuční výzva (16.07.2014, 10:47)

Praha, 16. července 2014 (EK ČR) – Od včerejšího odpoledne obdržela Exekutorská komora ČR více než 17.000 podnětů týkajících se falešných exekučních výzev, které zaplavily Českou republiku. Další desetitisíce e-mailových a telefonických dotazů vyřizují jednotlivé exekutorské úřady.
16.07.2014

« více zde »

Virus obsažený ve falešných exekučních výzvách krade hesla k internetovému bankovnictví (15.07.2014, 18:30)

Exekutorská komora ČR řeší od dnešního odpoledne tisíce podnětů od lidí, kteří se stali obětí podvodných exekučních výzev. Podle dalších zjištění je cílem spamového útoku odposlouchávání hesel uživatelů k internetovému bankovnictví. Adresáti by proto v žádném případě neměli otevírat přílohu falešných exekučních výzev a na uvedená čísla bankovních účtů by neměli zasílat žádné finanční prostředky.
15.07.2014

« více zde »

Exekutorská komora ČR varuje před falešnými exekucemi (15.07.2014, 15:14)

Praha, 15. července 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR varuje veřejnost před falešnými exekucemi. Masovou vlnu podvodných e-mailů jsme zaregistrovali dnes odpoledne. S podnětem se na Exekutorskou komoru ČR coby dohledový orgán nad činností soudních exekutorů obrátily tisíce lidí.
15.07.2014

« více zde »

Exekutorská komora ČR varuje veřejnost před falešnými výzvami k zaplacení exekuce (15.07.2014, 13:42)

Exekutorská komora ČR varuje veřejnost před falešnými výzvami k zaplacení exekuce. V průběhu dnešního dne jsme obdrželi tisíce stížností týkajících se podvodných e-mailů, které vyzývají k úhradě pohledávek.
15.07.2014

« více zde »

Ministryně spravedlnosti jmenovala nové soudní exekutory (15.7.2014)

Ministryně spravedlnosti Helena Válková jmenovala dva nové soudní exekutory. Do uvolněného Exekutorského úřadu Pardubice po soudním exekutorovi JUDr. Arnoštu Hofmanovi, kterému zanikne výkon úřadu k 31. 8. 2014, byl jmenován Mgr. Tomáš Voborník. Na Exekutorský úřad Rychnov nad Kněžnou nastupuje Mgr. Bohumil Brychta.
15.07.2014

« více zde »

V noci někdo podpálil exekutorský úřad v Plzni (27.06.2014)

Praha, 27. června 2014 (EK ČR) – V noci došlo k rozsáhlému požáru budovy Exekutorského úřadu Plzeň-město v Radyňské ulici. Podle předběžných zjištění jde o žhářský útok. Pokud vyšetřování hasičů toto potvrdí, jsou dány podmínky pro odsouzení dosud neznámého pachatele za trestný čin.
27.06.2014

« více zde »

Členská práva v bytových družstvech se podle novely draží za skutečnou tržní cenu, nikoliv za vypořádací podíl - vyjádření k nálezu Ústavního soudu IV. ÚS 4489/12 (12.06.2014)

Praha, 12. června 2014 (EK ČR) – Postup soudního exekutora, kterým se Ústavní soud zabývá v nálezu IV. ÚS 4489/12 a který se odehrál v roce 2004, není podle současné legislativy možný. Novela zákona zavedla v loňském roce nová pravidla pro zpeněžení družstevního podílu. Od r. 2009 zákon detailněji definuje i institut přiměřenosti v exekučním řízení.
12.06.2014

« více zde »

Dnes je VII. Světový den soudních exekutorů (12.06.2014)

Praha, 12. června 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR se připojila k VII. Světovému dni soudních exekutorů. Vyhlásila ho Mezinárodní unie soudních exekutorů (UIHJ). Tématem akce, která letos připadá na dnešek, je ochrana lidských práv v souvislosti s exekuční činností.
12.06.2014

« více zde »

Věřitelé by měli platit zálohy na provedení exekuce – sníží se počet exekucí (11.06.2014)

Praha, 11. června 2014 (EK ČR) – Soudní exekutoři prosazují obligatorní zálohy na provedení exekuce. Tím, že by se věřitelé finančně podíleli na nákladech řízení, nebyly by nařizovány zbytečné exekuce. Zároveň by klesly počty exekucí. Soudní exekutoři podpořili toto usnesení minulý měsíc na sněmu v Brně.
11.06.2014

« více zde »

Exekutorská komora ČR je přísně apolitická (3.6.2014)

Exekutorská komora ČR je přísně apolitická. Vylučujeme, že bychom jakkoliv zasahovali do personálních otázek Ministerstva spravedlnosti.
03.06.2014

« více zde »

V Černošicích došlo k napadení vykonavatele (28.05.2014)

Praha, 28. května 2014 (EK ČR) – V Černošicích dnes došlo k napadení vykonavatele. Pokus o soupis movitých věcí skončil útokem manželky dlužníka na zaměstnance soudního exekutora. Najela do něj automobilem Mercedes-Benz GL 350, který byl posléze zajištěn. Napadený je v současné době v péči lékařů. Exekutorský úřad Praha 5 podává na útočníka trestní oznámení, a to pro ublížení na zdraví a maření úředního výkonu.
28.05.2014

« více zde »

Zaujetí stanoviska k otázce místní příslušnosti soudních exekutorů (28.5.2014)

28.05.2014

« více zde »

Exekutorská komora podporuje místní příslušnost (27.05.2014)

Praha, 27. května 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR podporuje místní příslušnost. Rozhodli o tom na dnešním sněmu v Brně soudní exekutoři. Pro hlasovalo 85 z celkového počtu přítomných 102.
27.05.2014

« více zde »

Cestovní náhrady v rámci exekuce postihnout nelze (26.05.2014)

Praha, 26. května 2014 (EK ČR) – Cestovní náhrady nespadají do exekuce. Exekutorská komora ČR je ráda, že Nejvyšší soud projevil svůj sjednocující právní názor, díky čemuž se odstraňuje stav nejistoty, který zde panoval.
26.05.2014

« více zde »

Exekutorská komora ČR varuje: Na Znojemsku se objevil falešný exekutor (23.5.2014)

Na Znojemsku se objevil falešný exekutor. Zfalšoval dokumenty o exekuci a zaslal je dlužnici s tím, že u ní proběhne návštěva „inspektora“. Soudní exekutorka, jejíž jméno bylo zneužito, již podala trestní oznámení. Exekutorská komora ČR tímto vyzývá veřejnost k obezřetnosti.
23.05.2014

« více zde »

Začala demolice Hobexu v Berouně (20.05.2014)

Praha, 20. května 2014 (EK ČR) – V Berouně začala pod vedením soudního exekutora likvidace areálu Hobex. Obyvatelé místní části Závodí vítají exekuční odstranění budov. Komplex je totiž značně zchátralý, několikrát v něm došlo k požáru, zdržují se v něm lidé bez domova a narkomani. Demoliční práce mají trvat asi měsíc.
20.05.2014

« více zde »

Zastaví sněmovna běsnění exekutorů? (20.05.2014)

Exekutorská komora ČR dementuje nonsensy, které byly uvedeny v článku s názvem Zastaví sněmovna běsnění exekutorů?, jenž byl dne 17. května 2014 zveřejněn v Haló novinách autorem Vojtěchem Adamem, poslancem za KSČM.
20.05.2014

« více zde »

Jak mohou senioři předcházet dluhům, radí soudní exekutoři a Život 90 (06.05.2014)

Praha, 6. května 2014 (EK ČR) – Prevence a osvěta v oblasti dluhů pokračuje. V rámci projektu zaměřeného na seniory se uskuteční další přednáška o exekucích. Proběhne v Praze ve středu 14. května. Zvou na ni nezisková organizace Život 90 a Exekutorská komora ČR.
06.05.2014

« více zde »

Exekutorská komora ČR vyjadřuje obavu před možnými negativními dopady rozhodnutí Nejvyššího soudu o statutu vykonavatele (22.04.2014)

Praha, 22. dubna 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR respektuje názor Nejvyššího soudu ohledně statutu vykonavatele soudu nebo soudního exekutora. Dovoluje si však vyjádřit obavu před možnými negativními dopady tohoto rozhodnutí.
22.04.2014

« více zde »

Školíme pražské seniory (18.04.2014)

Praha, 18. dubna 2014 (EK ČR) – Soudní exekutoři školí seniory. Poslední z řady přednášek proběhla v Praze ve spolupráci s neziskovou organizací Život 90. Mgr. Pavel Tintěra z Exekutorského úřadu Rakovník varoval účastníky semináře před neuváženým zadlužováním nebo předváděcími akcemi.
18.04.2014

« více zde »

V Česku je bezmála milión lidí a firem v exekuci (16.4.2014)

V Česku je bezmála milión subjektů v exekuci. Podle Centrální evidence exekucí čelí exekučnímu řízení 969.000 fyzických a právnických osob. To je méně než v okolních státech.
16.04.2014

« více zde »

Ocenění Podnikový právník 2014 udělena (10.4.2014)

V Praze proběhl slavnostní večer Podnikového právníka 2014. Laskavé pozvání prezidentky Unie podnikových právníků JUDr. Marie Brejchové přijal např. Exekutorské komory ČR Mgr. Michal Rudý.
10.04.2014

« více zde »

Mezi exekučně nepostižitelné věci by měla najisto patřit i lednice a pračka (09.04.2014)

Praha, 9. dubna 2014 (EK ČR) – Mezi exekučně nepostižitelné movité věci by měla najisto patřit i lednice a pračka nebo položky, jejichž hodnota nepřesahuje částku 1.000 Kč. Změnu občanského soudního řádu navrhuje skupina poslanců. Exekutorská komora ČR vítá zpřesnění zákona v oblasti soupisů movitých věcí, budou-li takové návrhy kvalitní a povedou-li ke zjednodušení práce vykonavatele soudu a soudního exekutora.
09.04.2014

« více zde »

Dlužník zaměnil housle – obelhal soudní exekutorku, konstatovala policie (12.03.2014)

Praha, 12. března 2014 (EK ČR) – Soudní exekutorka neztratila vzácné housle v hodnotě 8 miliónů korun, které byly zajištěny v rámci soupisu movitých věcí. Konstatovala to po ročním vyšetřování plzeňská kriminální policie. Vyšlo najevo, že tvrzení dlužníka byla nepravdivá a že se dopustil podvodného jednání.
12.03.2014

« více zde »

Exekutorská komora ČR zveřejňuje tiskové prohlášení JUDr. Jitky Wolfové (12.3.2014)

Velmi nás mrzí, jak celá kauza nepříznivým způsobem poškodila dobré jméno Exekutorského úřadu Plzeň-město, ale také JUDr. Jitku Wolfovou, jakožto soukromou osobu, pedagožku a členku akademického senátu Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni.
12.03.2014

« více zde »

Exekuci nelze vést pro nulový dluh 03.03.2014

03.03.2014 Praha, 3. března 2014 (EK ČR) – Exekuci nelze vést pro nulový dluh. Ačkoliv soudy evidují případy, kdy zahajují exekuce pouze pro náklady předchozího řízení, nejedná se o neexistující finanční položky. Jde o situace, kdy dlužník po nalézacím řízení sice uhradí původní výši dluhu, ale nezaplatí náklady na advokáta věřitele, soudní poplatky a další.
03.03.2014

« více zde »

Ekonom – Mgr. David Koncz: rozhovor (27.02.2014)

Praha, 27. února 2014 (EK ČR) : (redaktor) V současnosti se hodně mluví o zavedení teritoriality u exekutorů, nebránila by se jí ani Exekutorská komora. S ohledem na to, že největší negativní dopady by měla zřejmě na velké exekutorské úřady a naopak některé menší by na tom mohly "vydělat", se nabízí otázka - jak velké rozpory panují kolem této věci v Exekutorské komoře? Nemůže to "rozštěpit" samotnou komoru?
27.02.2014

« více zde »

Ministryně Válková jmenovala dva nové soudní exekutory (25.02.2014)

Praha, 25. února 2014 (EK ČR) – Ministryně spravedlnosti Helena Válková jmenovala dva nové soudní exekutory. Mgr. Lenka Kozlová nastupuje do uvolněného Exekutorského úřadu Plzeň-jih a JUDr. et Mgr. Jiří Leskovjan do uvolněného Exekutorského úřadu Praha 4. Oba noví soudní exekutoři připravují otevření úřadů.
25.02.2014

« více zde »

Exekuce paní J. Č. byly sloučeny již v minulosti (21.02.2014)

Praha, 21. února 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR opravuje informace, které zveřejnilo dnešní vydání deníku Právo v článku s názvem „Exekutor už páčí jen 140 tisíc“. Jde o případ paní J. Č. z Prahy, na jejíž odcizený občanský průkaz vystavili revizoři Dopravního podniku hl. m. Prahy, a.s., více než 40 pokut. Soudní exekutor z vlastní iniciativy bez návrhu dlužnice řízení spojil.
21.02.2014

« více zde »

Slučování exekucí paní J. Č. probíhá v souladu se zákonem (18.02.2014)

Praha, 18. února 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR prošetřila stížnost paní J. Č. z Prahy, na jejíž odcizený občanský průkaz vystavili revizoři Dopravního podniku hl. m. Prahy, a.s., řadu pokut. Soudní exekutor z vlastní iniciativy bez návrhu dlužnice spojil v říjnu 2012 tři exekuční řízení, v prosinci 2012 pak dalších sedm. Další exekuce nebylo možné sloučit, neboť paní J. Č. v nich využila různých obranných podání, tyto se tak nacházely v různých procesních fázích. Soudní exekutor však již tehdy avizoval, že v žádném případě nebrání dalšímu spojování, nebude-li tomu odporovat aktuální stav řízení.
18.02.2014

« více zde »

Ústavní soud ČR se vymezil proti postupu exekučního soudu (13.02.2014)

Praha, 13. února 2014 (EK ČR) – Proti usnesení Okresního soudu v Kolíně se vymezil Ústavní soud ČR. Jednalo se o exekuční řízení, které musel soudní exekutor provést na pokyn soudu kvůli pokutě za jízdu na černo v městské hromadné dopravě. Exekutorská komora ČR odmítá, aby soudní exekutoři byli věřiteli zneužíváni jako nástroje k vymáhání velmi drobných pohledávek v řádu desetikorun. Za jednání věřitelských subjektů a jejich zastoupení nemůže být soudním exekutorům přičítána odpovědnost.
13.02.2014

« více zde »

Ve vymáhání pohledávek správních orgánů jsou soudní exekutoři nejefektivnější a nejlevnější (12.02.2014)

Praha, 12. února 2014 (EK ČR) – Obce mohou své pohledávky např. za nájemné, odpad nebo za pokuty vymáhat více způsoby. Nejúspěšnějším a zároveň nejlevnějším řešením je exekuce vedená soudním exekutorem. Pokud obce zřizují vlastní vymáhací oddělení, šetří tím sice náklady samotných dlužníků, ale na úkor všech občanů s rizikem nižší vymahatelnosti a vyšších výdajů.
12.02.2014

« více zde »

Nový občanský zákoník chrání poctivé manžele před exekucí (10.02.2014)

Praha, 10. února 2014 (EK ČR) – Vzal si váš manžel půjčku a vy jste o tom nevěděli? Hrozí vám exekuce, protože partner dluh nesplácel? Díky novému občanskému zákoníku se můžete účinně bránit. Jedná se o přelomovou změnu, která chrání poctivé manžele, kteří dluhy nevytvářejí.
10.02.2014

« více zde »

Reakce na tiskovou konferenci hnutí Úsvit (06.02.2014)

Praha, 6. února 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR je apolitickou organizací. Domnívá se proto, že jí nepřísluší jakkoliv komentovat kvality návrhu, který dnes hnutí Úsvit představilo na tiskové konferenci. S tímto návrhem nebyla stavovská organizace soudních exekutorů předem seznámena a nezná podrobnosti, žádný politický subjekt ani zákonodárce s ní tento záměr dosud neprojednal. Pokud však zákonodárce stanoví, že soudní exekutoři mají působit na základě místní příslušnosti, bude toto akceptováno. Koneckonců Exekutorská komora ČR se tímto tématem intenzivně na odborné úrovni zabývá a je této diskusi otevřena. Mimo jiné sestavila pracovní skupinu expertů, kteří vypracovávají studii k jednotlivým verzím tzv. teritoriality, jež je alternativním režimem ke stávající celorepublikové působnosti 155 exekutorských úřadů v Česku.
06.02.2014

« více zde »

V loňském roce výrazně ubylo exekucí (05.02.2014)

05.02.2014

« více zde »

Exekutorská komora prošetří případ paní Denisy B. z Prahy 10 (04.02.2014)

Praha, 4. února 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR zaregistrovala dnešní článek deníku Právo o soupisu movitých věcí v místě, kde měl dlužník uloženy své movité věci a kde se zdržoval. Zákon stanovuje, že na takovém místě má být zmiňovaný sekundární způsob exekuce proveden, což je pro uspokojení věřitele efektivní zejména v případech, kdy neplatič někde fakticky bydlí, ale fiktivně si přehlásí trvalý pobyt na tzv. ohlašovnu. Přesto by Exekutorská komora ČR ráda tento konkrétní případ prošetřila.
04.02.2014

« více zde »

Soud zamítl návrh na zastavení exekuce proti M. F., v novém projednání dosud nerozhodl (04.02.2014)

Praha, 4. února 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR si dovoluje veřejně vyzvat stěžovatele M. F. k tomu, aby se se svým podnětem obrátil přímo na tento dohledový orgán. Dosud tak bohužel neučinil a důkazy o svých tvrzeních předložil až nyní České televizi. Exekutorská komora ČR má zájem prošetřit tento případ a v případě pochybení z něj vyvodit kárné opatření či předat věc České advokátní komoře, prokáže-li se, že tvrzení advokáta zastupujícího dlužníka jsou nepravdivá.
04.02.2014

« více zde »

V Česku jsou exekuce levnější (03.02.2014)

Praha, 3. února 2014 (EK ČR) – Exekuce v Česku jsou levnější než na Slovensku. Minimální odměna soudního exekutora činí pouhých 1.500 Kč.
03.02.2014

« více zde »

Marek Ředina není soudním exekutorem ani vykonavatelem, soudní exekutorka rezignovala (23.01.2014)

Praha, 23. ledna 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR opakovaně sděluje, že Marek Ředina již není exekutorským vykonavatelem. Exekutorský úřad Plzeň-jih Mgr. M. T. s ním ke dni 30. června 2012 ukončil pracovněprávní vztah. Na tento úřad se navíc koná výběrové řízení, neboť soudní exekutorka po udělení pokuty od Nejvyššího správního soudu rezignovala.
23.01.2014

« více zde »

Exekutorská komora ČR důkladně prošetřila případ údajně zabavených snubních prstenů – soudní exekutor nijak nepochybil (22.01.2014)

Praha, 22. ledna 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR v intenzivním režimu prozkoumala případ, o němž televize Nova dne 16. ledna 2014 informovala pod názvem reportáže „Podivná EXEKUCE: Vdově chtěli zabavit i snubní prstýnky!“. Dohledový orgán po důkladném prošetření došel k závěru, že soudní exekutor nijak nepochybil a že celé řízení proběhlo v souladu se zákonem. Tímto dementuje sdělení, jež byla o této věci medializována.
22.01.2014

« více zde »

Novým prezidentem Exekutorské komory ČR je David Koncz (20.01.2014)

Praha, 20. ledna 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR má nového prezidenta. Stal se jím dosavadní viceprezident David Koncz. Nahrazuje tak Jiřího Proška, který byl v čele stavovské organizace soudních exekutorů od dubna 2012.
20.01.2014

« více zde »

Dražba domu J. V. byla nařízena pro 1,5 milionu, soudní exekutor nepostupoval nepřiměřeně 16.01.2014

Praha, 16. ledna 2014 (EK ČR) – Dražba domu J. V. nebyla nařízena pro dluh ve výši 968 korun, ale pro závazky jeden a půl milionu korun. Ani exekuční prodej nemovitosti by tedy nestačil k uspokojení všech věřitelů neplatiče. K dražbě, která měla proběhnout 15. ledna, ale nakonec nedošlo kvůli zahájení insolvenčního řízení s manželkou dlužníka. Exekutorská komora ČR tímto dementuje dezinformace, jež jsou šířeny prostřednictvím internetu, a prohlašuje, že exekuční řízení probíhalo zcela v souladu se zákonem a že soudem pověřený soudní exekutor nepostupoval jakkoliv nepřiměřeně.
16.01.2014

« více zde »

Maturanti z Vimperku se proškolili v exekucích (10.01.2014)

Praha, 10. ledna 2014 (EK ČR) – Studenti Gymnázia a Střední odborné školy ekonomické ve Vimperku se dnes proškolili v exekuční tematice. Absolvovali přednášku, kterou vedl soudní exekutor Exekutorského úřadu Prachatice Mgr. Kamil Košina.
10.01.2014

« více zde »

Vyjádření k návrhu hnutí Úsvit (8.1.2014)

Praha, 8. ledna 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR nehodlá jakkoliv hodnotit kvality návrhu hnutí Úsvit, který dnes představila média. Pokud zákonodárce stanoví, že vymáhání dluhů má být znovu vykonáváno výhradně prostřednictvím soudů na vrub všech daňových poplatníků, bude toto akceptováno i s riziky, jež tento režim skýtá.
08.01.2014

« více zde »

Exekutorská komora ČR vykonává dohled aktivně a kvalitně, odmítá pomluvy JUDr. Závodského (6.1.2014)

Praha, 6. ledna 2014 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR vykonává dohled nad činností soudních exekutorů aktivně a kvalitně. Odmítá proto pomluvy JUDr. Závodského, které bez ohledu na zásady objektivity a nestrannosti publikoval server Lidovky.cz dne 4. ledna. Exekutorská komora ČR, která je v článku přímo atakována, nedostala prostor k reakci. Naprosto odmítá, že by při exekučních dražbách docházelo k jakýmkoliv pletichám. Pokud se kdokoliv domnívá, že zpozoroval náznaky zakázaných dohod účastníků dražby, měl ihned upozornit dražebníka, příp. dohledové orgány či orgány činné v trestním řízení. Netečnost či pouhá medializace jsou postupy špatné, zvláště pak v případě osoby s právnickým vzděláním, která by především měla dbát svých občanských povinností, a spíše nasvědčují snaze o vlastní zviditelnění než o nápravu údajných pochybení.
06.01.2014

« více zde »

NOZ a exekuce (23.12.2013)

S ohledem na účinnost nového občanského zákoníku je třeba uvést na pravou míru některé poplašné informace, které se šíří s ohledem na exekuce společného jmění manželů.
23.12.2013

« více zde »

Vyjádření k článku Brněnského deníku (18.12.2013)

Exekutorská komora ČR reaguje na článek Brněnského deníku, jenž popisuje včerejší sešlost jednotlivců v Brně. Setkání, kterého se zúčastnilo asi jen 10 osob, nemělo žádný faktický vliv na činnost exekutorského úřadu a proběhlo poklidně bez jakéhokoliv incidentu.
18.12.2013

« více zde »

Exekutorská komora ČR varuje před zadlužováním před Vánocemi (17.12.2013)

Praha, 17. prosince 2013 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR varuje před zadlužováním před Vánocemi. Spotřebitelé by neměli podléhat nejrůznějším nebankovním půjčkám a nevýhodným úvěrům. Kvůli neschopnosti splácet se pak totiž dostávají do finančních problémů.
17.12.2013

« více zde »

Rodný dům J. G. Mendela zaplatil dluh, exekuce se ukončuje (05.12.2013)

Praha, 5. prosince 2013 (EK ČR) – Nadační fond Rodným dům J. G. Mendela zaplatil dluh, kvůli kterému Okresní soud v Novém Jičíně loni v červenci zahájil exekuci. Vydané exekuční příkazy se tím ruší a exekuce se ukončuje.
05.12.2013

« více zde »

Soudní exekutor vám pomůže při vymáhání nájemného 03.12.2013

Praha, 3. prosince 2013 (EK ČR) – Dluží vám nájemník za byt a už jste s ním ztratili trpělivost? Obraťte se na soudního exekutora. Získá pro vás dlužné nájemné a náklady exekuce vymůže na neplatiči.
03.12.2013

« více zde »

Nebankovní půjčka není jasnou záchranou před dražbou (22.11.2013)

Reakce na článek Když vám hrozí exekuce, ještě není pozdě
22.11.2013

« více zde »

Na co si dát pozor při koupi automobilu (v souvislosti s exekucemi) (22.11.2013)

Praha, 22. listopadu 2013 (EK ČR) – Uvažujete o koupi vozu? Ať už máte zájem o ojetinu nebo o nový automobil, měli byste se držet několika základních rad.
22.11.2013

« více zde »

Ministryně jmenovala čtyři nové soudní exekutory (20.11.2013)

Praha, 20. listopadu 2013 (EK ČR) – Ministryně spravedlnosti jmenovala čtyři nové soudní exekutory. Poprvé je vybrala Exekutorská komora ČR. Jedná se o novou kompetenci této profesní organizace.
20.11.2013

« více zde »

V Německu exekutory nemají, tamní soudy ročně zahájí více než 6 miliónů výkonů rozhodnutí (18.11.2013)

Praha, 18. listopadu 2013 (EK ČR) – V Německu jdou počty výkonů rozhodnutí do miliónů. V roce 2006 tam soudy zahájily 7,5 miliónu řízení, v roce 2010 6,3 milionu řízení. Ve srovnání s počtem obyvatel je na tom Česko lépe – v prvním pololetí letošního roku tuzemské soudy nařídily 320.000 exekucí. Exekutorské komoře ČR tyto informace exkluzivně poskytl Německý svaz vykonavatelů (Deuscher Gerichtsvollzieherbund e.V. – DGVB), který byl založen v roce 1909.
18.11.2013

« více zde »

Jak řešit dluhy uzavřené na ukradenou občanku? (15.11.2013)

Čas od času slýcháme o případech, kdy dojde ke krádeži občanky a k jejímu zneužití, např. při uzavření úvěrové smlouvy. Pokud ale ten, jehož identita byla zneužita, jedná alespoň trochu odpovědně, situace nemá žádné negativní důsledky. Exekuce z takovýchto příčin nevznikají.
15.11.2013

« více zde »

Čtyři právnické komory připravily setkání právniček (11.11.2013)

Praha, 11. listopadu 2013 (EK ČR) – Státní zástupkyně, soudkyně, notářky, soudní exekutorky a podnikové právničky se setkaly v pátek 8. listopadu v Praze. V rámci akce, která se odehrála pod taktovkou čtyř právnických organizací, přednášela o etice JUDr. Lenka Bradáčová, Ph.D., vrchní státní zástupkyně v Praze a prezidentka Unie státních zástupců ČR.
11.11.2013

« více zde »

První fáze odstranění Hobexu v Berouně proběhla úspěšně (07.11.2013)

V Berouně pokračuje odstraňování areálu Hobex. Soudní exekutor už nechal vypracovat plán pro likvidaci komplexu, který je značně zchátralý, několikrát v něm došlo k požáru. Faktická demolice může začít, až ji formálně posvětí soud. Pro tamní obyvatele bude exekuční odstranění budov znamenat úlevu – v problematické lokalitě se zdržují lidé bez domova a narkomani.
07.11.2013

« více zde »

Rodný dům J. G. Mendela umořuje svou exekuci (06.11.2013)

Praha, 6. listopadu 2013 (EK ČR) – Okresní soud v Novém Jičíně nařídil exekuci proti nadačnímu fondu Rodný dům J. G. Mendela. Příčinou je dluh ve výši cca 73.000 korun (bez příslušenství a nákladů). Řízení bylo zahájeno v červenci 2012. Vyplývá to z veřejně přístupné Centrální evidence exekucí.
06.11.2013

« více zde »

Týrané koně zachránila exekuční dražba ( 04.11.2013)

Praha, 4. listopadu 2013 (EK ČR) – Týraní koně z Rousínova mají ode dneška nové majitele. Zachránil je prodej v exekuční dražbě. Zájem o zvířata byl značný. Dostavilo se 33 zájemců, kteří hojně přihazovali. Nejvyšší podání činilo 13.000 korun.
04.11.2013

« více zde »

Nová dražba týraných koní proběhne v pondělí (01.11.2013)

Praha, 1. listopadu 2013 (EK ČR) – Kauza týraných koní z Rousínova na Rakovnicku zřejmě bude mít dobrý konec. Exekuční dražbě v tuto chvíli nic nebrání, soudní exekutor stanovil nový termín jejího konání na pondělí 4. listopadu
01.11.2013

« více zde »

Vyjádření k rozhovoru na serveru iDnes.cz: Exekuční dražby probíhají striktně podle zákona (1.11.2013)

Praha, 1. listopadu 2013 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR se nebude vyjadřovat k PR článku právníka JUDr. Ondřeje Závodského, který publikoval server iDnes.cz. Obsahuje nepravdivá tvrzení o dražbách prováděných soudy, soudními exekutory a veřejnými dražebníky, která respondent s právnickým vzděláním zjevně stylizoval jako reklamu pro vlastní aktivity. Je však s podivem, že byly zveřejněny údaje, jež jsou v přímém rozporu se zákonem, čímž jsou neoprávněně poškozovány orgány veřejné moci. Dodejme, že kvůli zmíněnému tématu, jež na základě iniciace JUDr. Závodského v minulosti zpracovala Česká televize, již zahájila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání správní řízení.
01.11.2013

« více zde »

Banky musejí poskytovat součinnost bezplatně (01.11.2013)

Praha, 1. listopadu 2013 (EK ČR) – Informace o dlužnících musejí banky poskytovat bezplatně. Komunikace mezi exekutorskými úřady a peněžními ústavy povinně probíhá na elektronické bázi. Žádné náklady spojené s touto agendou tedy nevznikají.
01.11.2013

« více zde »

Dražba rousínovských koní se odkládá (30.10.2013)

Praha, 30. října 2013 (EK ČR) – Zítřejší dražba týraných koní z Rousínova na Rakovnicku se odkládá na neurčito. Dlužník totiž podal návrh na insolvenci. Podle zákona tedy soudní exekutor v tuto chvíli nemůže realizovat exekuční prodej zvířat.
30.10.2013

« více zde »

Nový občanský zákoník na exekučním postihu zvířat nic nemění (21.10.2013)

Praha, 21. října 2013 (EK ČR) – Nový občanský zákoník na exekučním postihu zvířat nic nemění. Domácího mazlíčka v současné době zabavit nelze, i když je na něj podle zákona nahlíženo jako na movitou věc. Změnu se podařilo zanést do novely občanského soudního řádu účinné od 1. ledna 2013 díky inciativě Exekutorské komory ČR a Ligy na ochranu zvířat.
21.10.2013

« více zde »

Centrální evidence exekucí je jediným oficiálním rejstříkem, ostatní dlužnické registry vás podle ÚOOÚ musejí vymazat (16.10.2013)

Praha, 16. října 2013 (EK ČR) – Centrální evidence exekucí je jediným oficiálním rejstříkem, v němž jsou evidovány veškeré exekuce. Jiné úvěrové registry jsou nespolehlivé a o závazcích dlužníka informují jen částečně. Podle nedávného rozhodnutí Úřadu pro ochranu osobních údajů navíc musejí vyškrtnout záznam, pokud o to neplatič požádá.
16.10.2013

« více zde »

Neplatič výživného s požadavkem na vrácení řidičáku neuspěl (15.10.2013)

Praha, 15. října 2013 (EK ČR) – Okresní soud v Táboře dnes řešil případ dlužníka Z.C., který požadoval, aby mu byl vrácen řidičský průkaz. Oprávnění k řízení vozidla mu pozastavil soudní exekutor kvůli neplacení výživného na nezletilé děti. Soud však konstatoval, že návrhu na zastavení exekuce nevyhoví.
15.10.2013

« více zde »

Na konci října se budou dražit rousínovští koně (15.10.2013)

Praha, 15. října 2013 (EK ČR) – Na konci října se bude konat nová dražba týraných koní z Rousínova na Rakovnicku. Jejich majitel čelí exekucím pro dluhy v celkové výši cca 8.800.000 korun.
15.10.2013

« více zde »

Reakce na poplašnou zprávu (11.10.2013)

11.10.2013

« více zde »

Soudní exekutoři přednášeli sociálním pracovníkům (11.10.2013)

11. října proběhla v Pardubicích sedmihodinová přednáška na téma exekuční řízení a dluhová problematika.
11.10.2013

« více zde »

„Šmejdi“ končí v exekucích (09.10.2013)

Praha, 9. října 2013 (EK ČR) – Soudní exekutoři jdou po „šmejdech“. Společnosti organizující předváděcí akce pro seniory často končí v exekuci. Zaměřili jsme se na firmy, kterým ČOI udělila pokuty.
09.10.2013

« více zde »

Vyjádření k rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze J.V. (07.10.2013)

Praha, 7. října 2013 (EK ČR) – Exekutorská komora se distancuje od jednání Mgr. J.V., kterému dnes odvolací Vrchní soud v Praze zpřísnil trest na 8,5 roku vězení. Jednání zmíněného exekutora pomohla odkrýt právě kontrolní činnost Exekutorské komory. „Ukazuje se, že dohled nad soudními exekutory vykonáváme spolehlivě,“ uvádí prezident Mgr. Ing. Jiří Prošek.
07.10.2013

« více zde »

Každý soudní exekutor musí projít psychotestem (04.10.2013)

Praha, 4. října 2013 (EK ČR) – Psychotesty jako jeden ze základních předpokladů pro výkon profese – tato povinnost se týká soudních exekutorů, stejně jako soudců nebo státních zástupců. Každý uchazeč, který podává přihlášku do výběrového řízení na neobsazený nebo uvolněný exekutorský úřad, musí absolvovat psychologické vyšetření k posouzení způsobilosti vykonávat tuto profesi. Exekutorská komora ČR se proto pozastavuje nad tím, že je nyní voláno po zavedení zmíněného opatření.
04.10.2013

« více zde »

Na Teplicku se objevily falešné exekuce – někdo padělal příkazy (03.10.2013)

Praha, 3. října 2013 (EK ČR) – Minimálně pět falešných exekucí – takové skóre hlásí severní Čechy. Neznámý pachatel zfalšoval exekuční příkazy, na jejichž základě se prováděly srážky z platu dlužníků. Peníze si pak nechával posílat na svůj soukromý účet. Soudní exekutor, jehož jméno bylo zneužito, podává trestní oznámení.
03.10.2013

« více zde »

Diskusní fórum Exekutorské komory České republiky 2013

Střet exekučního a insolvenčního řízení
02.10.2013

« více zde »

Vyjádření k zavádějícím informacím v článcích Mf DNES (02.10.2013)

Praha, 2. října 2013 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR odmítá informace, které byly publikovány v deníku Mladá fronta DNES dne 30. září v článcích s názvem Jediná politická shoda: boj proti exekutorům a Vymáhání dluhu po česku: ničí dlužníky a věřitelům nepomůže. Obsahují zavádějící a nepřesná sdělení.
02.10.2013

« více zde »

Soud zveřejnil usnesení o úpadku v případu Domů Přednádraží (30.9.2013)

Soud ve 12:32 zveřejnil usnesení o úpadku v případu Domů Přednádraží, s.r.o. Soudní exekutor tedy odročuje dražbu na neurčito.
30.09.2013

« více zde »

Elektronická dražba pozemků v Přednádraží se odročuje - soud nerozhodl o insolvenčním návrhu (30.9.2013)

Krajský soud v Ostravě o insolvenčním návrhu, který dlužník podal minulý týden, dosud nerozhodl. Z důvodu zahájeného insolvenčního řízení je tedy elektronická dražba, kterou soudní exekutor nařídil na dnešní 13. hodinu, odročena. Předchozí zprávy k tématu naleznete zde: http://www.ekcr.cz/1/aktuality-pro-media/1320-obstrukce-v-exekuci-ostravskeho-prednadrazi-termin-drazby-odlozen-26-09-2013?w= http://www.ekcr.cz/1/aktuality-pro-media/1281-drazba-pozemku-v-prednadrazi-probehne-za-mesic-30-08-2013?w= http://www.ekcr.cz/1/aktuality-pro-media/1261-drazba-v-prednadrazi-probehne-pristi-mesic-14-08-2013?w= http://www.ekcr.cz/1/aktuality-pro-media/1159-drazba-muze-pomoci-vyresit-komplikovanou-situaci-v-prednadrazi-13-5-2013?w=
30.09.2013

« více zde »

Obstrukce v exekuci ostravského Přednádraží: termín dražby odložen (26.09.2013)

Praha, 26. září 2013 (EK ČR) – Dražba pozemků v ostravském Přednádraží se odkládá. Dlužník, proti kterému soud nařídil celkem tři exekuce, dnes odpoledne podal insolvenční návrh. Podle zákona tedy soudní exekutor prozatím nemůže realizovat prodej pozemků, který byl naplánován na pondělí 30. září.
26.09.2013

« více zde »

J.B. ze Zábřehu vyhrožuje soudním exekutorům, navzdory trestnímu stíhání kandiduje do Sněmovny (25.09.2013)

Praha, 25. září 2013 (EK ČR) – Trestnímu stíhání čelí J.B. ze Zábřehu, který zvláště sadistickým způsobem vyhrožoval soudnímu exekutorovi a vydíral ho. Proti neplatiči je v současné době vedeno celkem šest exekucí, teď však kandiduje do Sněmovny. Exekutorská komora ČR vnímá chování zmiňovaného dlužníka jako nepřípustné a mimo jakékoliv zákonné a společenské normy. Současně se pozastavuje nad tím, že je tomuto kandidátovi poskytován prostor v médiích, zvláště pak veřejnoprávních.
25.09.2013

« více zde »

Stanovisko Exekutorské komory ČR k tiskovým výstupům NKÚ (23.09.2013)

Praha, 23. září 2013 (EK ČR) – Povinnost komunikovat prostřednictvím datových schránek ukládá soudním exekutorům zákon. V případě, že by tento způsob komunikace byl zpoplatněn, jednalo by se o náklady, které by byly přenášeny na dlužníka.
23.09.2013

« více zde »

Nejméně dlužníků žije ve Zlínském kraji a na Vysočině (20.09.2013)

Praha, 20. září 2013 (EK ČR) – Nejméně dlužníků žije ve Zlínském kraji. Loni tam soudy nařídily 25.000 exekucí. Stejný počet hlásí Kraj Vysočina, který má však v přepočtu na obyvatele o něco horší bilanci.
20.09.2013

« více zde »

Dražba rousínovských koní se nekoná, dlužník zaplatil (18.09.2013)

Praha, 18. září 2013 (EK ČR) – Stádo týraných koní z Rousínova na Rakovnicku se dražit nebude. Dlužník dnes uhradil svůj závazek. Exekuce tedy končí.
18.09.2013

« více zde »

Dražba může zachránit život týraným koním (10.09.2013)

Praha, 10. září 2013 (EK ČR) – Stádo týraných koní může zachránit exekuční dražba. Majitel se o zvířata nestará. Čelí celkem 28 exekucím.
10.09.2013

« více zde »

Společné jmění manželů (9.9.2013)

Od ledna platí novela občanského soudního řádu a exekučního řádu. Přinesla kýžené změny, zefektivnila exekuce a zmodernizovala zastaralé a neúčinné způsoby vymáhání. Jednou z novinek je i postih mzdy či účtu manžela dlužníka. Změna je zakotvena v občanském soudním řádu, který primárně upravuje výkon rozhodnutí prováděný soudy.
09.09.2013

« více zde »

Dražba pozemků v Přednádraží proběhne za měsíc (30.08.2013)

Praha, 30. srpna 2013 (EK ČR) – Elektronická dražba nemovitostí ve vlastnictví Domů Přednádraží, s.r.o., proběhne 30. září. Na tento termín ji nařídil JUDr. Milan Vlha, soudní exekutor Exekutorského úřadu Ostrava. Okresní soud Ostrava ho pověřil provedením exekuce na žádost věřitele. Očekává se, že nový vlastník nemovitostí může pomoci vyřešit komplikovaný stav v lokalitě a zajistit její kvalitnější využití.
30.08.2013

« více zde »

Exekucí razantně ubývá – meziročně až o třetinu (26.08.2013)

Praha, 26. srpna 2013 (EK ČR) – Exekucí v Česku výrazně ubývá! V prvním pololetí jich bylo zahájeno 320.000. V porovnání s loňskem jde o bezmála třetinový pokles.
26.08.2013

« více zde »

Elektronické dražby aut lákají desítky zájemců (15.08.2013)

Praha, 15. srpna 2013 (EK ČR) – Za 143.000 korun se dnes podařilo elektronicky vydražit nákladní auto Opel. Přihazovalo se po tisícikoruně. Zájemci se předháněli celkem dvě a čtvrt hodiny. Vůz nakonec vysoutěžila firma z Prahy 5.
15.08.2013

« více zde »

Dražba v Přednádraží proběhne příští měsíc (14.08.2013)

Praha, 14. srpna 2013 (EK ČR) – Exekuce vedená proti Domům Přednádraží spěje k dražbě. Společnost s ručením omezeným totiž neuhradila svůj dluh. Očekává se, že nový vlastník nemovitostí může pomoci vyřešit komplikovaný stav v dané lokalitě a zajistit její kvalitnější využití.
14.08.2013

« více zde »

Exekuce není osobní bankrot (09.08.2013)

Praha, 9. srpna 2013 (EK ČR) – Dlouhodobě neřešené dluhy jsou příčinou exekucí i osobních bankrotů. Ačkoliv osvěta v této oblasti začíná fungovat, lidé stále tápou v tom, jaké jsou rozdíly mezi exekučním řízením a osobním bankrotem
09.08.2013

« více zde »

Pobyt na ohlašovně dlužníka v exekuci nespasí (06.08.2013)

Praha, 6. srpna 2013 (EK ČR) – Některé obce hlásí nárůst počtu obyvatel s trvalým pobytem na ohlašovnách. Jednou z příčin jsou dluhové problémy těchto lidí. Exekuci se však nevyhnou.
06.08.2013

« více zde »

Vyjádření Exekutorské komory ČR k šetření Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) týkající se tvorby cen členů komory

Praha, 29. července 2013 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR zaznamenala zprávy o kritice ÚOHS týkající se údajného omezování soutěže mezi soudními exekutory při tvorbě cen (např. http://www.novinky.cz/ekonomika/308993-antimonopolni-urad-setril-profesni-komory-exekutory-i-architekty.html. ). ÚOHS uvádí, že chce s Exekutorskou komorou na dané téma jednat.
29.07.2013

« více zde »

Draží se dvě olympijské pochodně z roku 1936 (23.07.2013)

Praha, 23. července 2013 (EK ČR) – Soudní exekutoři draží hned dvě pochodně z olympijských her v Berlíně v roce 1936. Dnes si jednu z nich můžete prohlédnout na exekutorském úřadu v Kladně.
23.07.2013

« více zde »

Co dělat, když je dlužník v zahraničí? (19.07.2013)

Praha, 19. července 2013 (EK ČR) – Pokud se dlužník uchýlí do zahraničí, neznamená to, že se schová i před exekucí! Podstatné je, kde má majetek. Jak by měl věřitel postupovat?
19.07.2013

« více zde »

Exekutorská komora poprvé vybírá nové soudní exekutory (16.07.2013)

Praha, 16. července 2013 (EK ČR) – Exekutorská komora poprvé vybírá nové soudní exekutory. Vyhlásila výběrová řízení na čtyři exekutorské úřady. Jedná se o novou kompetenci této profesní organizace.
16.07.2013

« více zde »

Reakce na rozhodnutí soudu v kauze exekutora J.V. (10.07.2013)

Praha, 10. července 2013 (EK ČR) – Exekutorská komora se distancuje od jednání Mgr. J.V., kterého dnes Městský soud v Praze dosud nepravomocně odsoudil k 7,5 roku vězení. Jeho jednání pomohla odkrýt právě činnost profesní komory. „Ukazuje se tak, že dohled nad soudními exekutory vykonáváme spolehlivě,“ uvádí prezident Mgr. Ing. Jiří Prošek.
10.07.2013

« více zde »

Soudní exekutoři radí na několika místech v Praze (09.07.2013)

Praha, 9. července 2013 (EK ČR) – Obyvatelé Prahy si chodí k soudním exekutorům pro právní rady. Poslední z řady úspěšných projektů proběhl ve Vysočanech. Od února tam exekutorský úřad pomáhal občanům řešit jejich exekuční záležitosti.
09.07.2013

« více zde »

Poradny hlásí rekordní návštěvnost, řada lidí jich ale zneužívá (08.07.2013)

Praha, 8. července 2013 (EK ČR) – Bezplatné právní poradny Exekutorské komory ČR hlásí za první pololetí rekordní zájem klientů. Na konzultaci s právníky přišlo od ledna do června bezmála 2.500 klientů. Často ale dochází ke zneužívání této služby.
08.07.2013

« více zde »

V satelitních městech exekučních dražeb nepřibývá aneb Exekuční dražba není nucenou dražbou (27.06.2013)

Praha, 27. června 2013 (EK ČR) – Najde se řada majitelů novostaveb, kteří nezvládají svoje závazky. S vidinou vlastního bydlení si naberou hypotéky, ale může se stát, že je po čase přestanou splácet. Odborníci dovozují, že tito lidé nejčastěji žijí v satelitních městech. Exekutorská komora ČR je však nucena uvést na pravou míru některé informace, které v souvislosti s touto tematikou publikoval dnešní tisk.
27.06.2013

« více zde »

Ve Žďáru dnes varujeme seniory před předváděcími akcemi (11.06.2013)

Praha, 11. června 2013 (EK ČR) – Soudní exekutoři pravidelně školí seniory. Další z řady přednášek proběhne dnes ve Žďáru nad Sázavou. Povede ji tamní soudní exekutor JUDr. Jiří Komárek ve spolupráci se vzdělávacím zařízením Fakta, s.r.o.
11.06.2013

« více zde »

Soudní exekutoři mají na kontě další vzdělávací akce (10.6.2013)

Soudní exekutoři mají na kontě další vzdělávací akce. Přednášeli jak pro žáky pražských základních škol, tak pro justiční a právní čekatele.
10.06.2013

« více zde »

Dnešek je 6. Světovým dnem soudních exekutorů (06.06.2013)

Praha, 6. června 2013 (EK ČR) – Dnešek je Světovým dnem soudních exekutorů. Už pošesté ho vyhlásila Mezinárodní unie soudních exekutorů (UIHJ) a připojuje se k němu i Exekutorská komora ČR. Téma tohoto dne zní: „Soudní exekutor: styčný důstojník mezi stranami sporu“.
06.06.2013

« více zde »

Došlo ke změně ve vedení Exekutorské komory ČR (3.6.2013)

Exekutorská komora ČR obměnila složení svého vedení. Nově ho personálně posílí JUDr. Ingrid Švecová.
03.06.2013

« více zde »

Na soutěžní workshop o exekucích přišly tři desítky gymnazistů (30.05.2013)

Praha, 30. května 2013 (EK ČR) – Dnešní společný workshop pražského Gymnázia Sázavská a Exekutorské komory ČR přilákal tři desítky studentů. Ti nejbystřejší vyhráli ve vědomostním kvízu flashdisky. „Dnes jsme tady slyšeli o exekucích trošku jinak, než jak jsme zvyklí z klasických přednášek od učitelů. V exekucích, respektive v právu už máme nějaké vzdělání ze Základů společenských věd, ale tohle byl záběh do větších detailů a bylo to komplexnější. Přednáška byla přínosná,“ shrnul své dojmy jeden z oceněných gymnazistů.
30.05.2013

« více zde »

Pražští gymnazisté budou soutěžit ve vědomostech o exekucích (29.05.2013)

Praha, 29. května 2013 (EK ČR) – Zítra se na pražském Gymnáziu Sázavská koná speciální workshop pro studenty. Diskutovat se bude o dluzích, exekucích a především o prevenci v oblasti finančního fungování mládeže.
29.05.2013

« více zde »

Vyjádření k rozhodnutí NSS o udělení pokuty soudní exekutorce (28.05.2013)

Praha, 28. května 2013 (EK ČR) – Exekutorská komora ČR zaznamenala zprávy o rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o udělení pokuty Exekutorskému úřadu Plzeň-jih soudní exekutorky Mgr. M. T. Šlo o jednání jejích zaměstnanců při provádění soupisu movitých věcí. Vzhledem k tomu, že nemáme k dispozici písemné vyhotovení rozhodnutí, nevíme, ze kterých skutkových okolností NSS vycházel. V případě, že se prokázaly popsané skutečnosti, považujeme je za protiprávní, neetické a nepřípustné.
28.05.2013

« více zde »

Předžalobní výzva zajistila kvalitní a včasné informování dlužníků (28.5.2013)

Praha, 28. května 2013 (EK ČR) – Už pět měsíců fungují v oblasti exekucí předžalobní výzvy. Jejich smyslem je včasné varování dlužníků. A jak tento systém funguje v dosavadní praxi?
28.05.2013

« více zde »

Třímiliardový dluh uprchlého podnikatele Vostrého se soudnímu exekutorovi daří vymáhat (20.5.2013)

Praha, 20. května 2013 (EK ČR) – Soudní exekutor aktivně dohledává majetek uprchlého podnikatele Borise Vostrého, a to nejen v Česku, ale i v zahraničí. Potvrzujeme informace dnešního vydání týdeníku Euro, že někdejší člen vedení Harvardského průmyslového holdingu (HPH, t. č. v likvidaci) čelí exekuci. Nezaplatil náhradu škody, o které rozhodl soud v trestním řízení. Celková vymáhaná částka činí více než tři miliardy korun.
20.05.2013

« více zde »

Stavební spoření před soudním exekutorem neutajíte (17.5.2013)

Praha, 17. května 2013 (EK ČR) – Stavební spoření před exekucí neschováte. Jde o jeden z prvních zdrojů, který slouží k pokrytí dluhu. To, že máte uloženy peníze u stavební spořitelny, zjistí soudní exekutor snadno a ihned. Přesto dlužníci podvádějí a snaží se zkrátit svého věřitele.
17.05.2013

« více zde »

Dražba může pomoci vyřešit komplikovanou situaci v Přednádraží (13.5.2013)

Praha, 13. května 2013 (EK ČR) – Soud zahájil exekuci proti majiteli domů v ostravské ulici Přednádraží, a to na návrh Ostravských vodáren a kanalizací. Dluh činí několik set tisíc korun. Situace spěje k dražbě, která může pomoci vyřešit komplikovaný stav. Očekává se totiž, že její vítěz zajistí kvalitnější využití nemovitostí.
13.05.2013

« více zde »

O první elektronické dražby je velký zájem, odpadají pletichy (7.5.2013)

Praha, 7. května 2013 (EK ČR) – Od začátku roku už nemusíte dražit auto v sídle exekutorského úřadu. Stačí se z pohodlí domova připojit na internet a činit příhozy v souladu s dražební vyhláškou. Soudní exekutoři takto provedli první elektronické dražby movitých věcí! Podle odhadů Exekutorské komory ČR bude v květnu tvořit tento způsob prodeje předmětů až pět procent celkového objemu exekučních dražeb.
07.05.2013

« více zde »

Čtyři měsíce fungování novely v praxi – výsledky jsou pozitivní (6.5.2013)

Praha, 6. května 2013 (EK ČR) – Od Nového roku platí nová pravidla pro exekuce. Zákon zavedl třeba předžalobní výzvu, upravuje slučování řízení a zjednodušuje obranu dlužníka. Změn je celá řada, většinu z nich hodnotí veřejnost i soudní exekutoři po čtyřměsíční aplikaci pozitivně.
06.05.2013

« více zde »

I exekuce budou levnější (25.4.2013)

Praha, 25. dubna 2013 (EK ČR) – Zrušení přísudkové vyhlášky, která upravuje paušální odměny advokátů, bude mít vliv i na náklady exekucí. Pro dlužníky budou levnější.
25.04.2013

« více zde »

Soudní exekutoři vydali už 50 příkazů k pozastavení řidičáků (24.4.2013)

Praha, 24. dubna 2013 (EK ČR) – Soudní exekutoři vydali první exekuční příkazy k pozastavení řidičského oprávnění neplatičům dlužného výživného. Od Nového roku, kdy vešla v účinnost novela občanského soudního řádu a exekučního řádu, se tak stalo již v 50 řízeních.
24.04.2013

« více zde »

Exekuční osvěta běží Plzeňským krajem (22.4.2013)

Praha, 22. dubna 2013 (EK ČR) – V Plzeňském kraji se tento týden konají hned dvě přednášky o exekucích. Veřejné besedy se soudními exekutory organizované Terénními programy Kotec proběhnou v Tachově a ve Stříbře.
22.04.2013

« více zde »

Soudní exekutor pomůže, pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu (17.4.2013)

Praha, 17. dubna 2013 (EK ČR) – Soudní exekutor může pomoci zaměstnancům, kterým firma dluží výplatu. Nevyplatí-li zaměstnavatel dlužnou mzdu, lze ji vymáhat exekučně. Navíc pro zaměstnance je tento proces bezplatný.
17.04.2013

« více zde »

Bloger zaměňuje exekuci s výkonem rozhodnutí, o exekuci nejde (16.4.2013)

Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit, že blog Hlava XXII po česku obsahuje nepravdivé a irelevantní údaje. Nejde v něm totiž o exekuci, ale o soudní výkon rozhodnutí. Protestujeme proti této zásadní záměně, která poškozuje renomé exekutorského stavu.
16.04.2013

« více zde »

Firmy neoprávněně přihlášené na cizí adrese neohrožují vlastníka nemovitosti (12.4.2013)

Praha, 12. dubna 2013 (EK ČR) – Bez souhlasu vlastníka nemovitosti si žádná firma nemůže na jeho adresu zapsat místo podnikání. Pokud se společnosti přesto podaří obelstít živnostenský úřad a podvodem zaevidovat provoz činnosti na cizí adrese, jde mimo jiné o trestný čin a majitel prostor by se měl bránit. Vyhne se tak leckterým nepříjemným situacím. Eventuální exekuce vedená proti takové firmě by se ho však tak jako tak nedotkla.
12.04.2013

« více zde »

Prezidium Exekutorské komory má za sebou rok intenzivní práce (4.4.2013)

Praha, 4. dubna 2013 (EK ČR) – Přesně před rokem bylo zvoleno nové vedení Exekutorské komory ČR. Pětičlenné prezidium vzešlo z volebního sněmu soudních exekutorů, který se konal v Brně. Prezidentem se stal Mgr. Ing. Jiří Prošek a viceprezidentem Mgr. David Koncz
04.04.2013

« více zde »

Vymáhání pohledávek nelze činit trestněprávní cestou (3.4.2013)

Exekutorská komora ČR reaguje na informace týkající se kupčení s pohledávkami a jejich následného „vymáhání“ trestněprávní cestou. Deníkem Právo jsme byli zpraveni o jednání některých věřitelů, kteří prodávají své peněžní nároky do zahraničí a tyto subjekty pak podávají na dlužníky trestní oznámení.
03.04.2013

« více zde »

Tatra úspěšně prošla dražbou (15.3.2013)

Podnik TATRA, a.s., dnes úspěšně prošel exekuční dražbou. Vydražitelem se stala společnost TRUCK DEVELOPMENT a.s. Byl jí udělen příklep, protože učinila nejvyšší podání ve výši 176.000.000 korun.
15.03.2013

« více zde »

Počty exekucí klesají (13.3.2013)

Počty exekucí v Česku klesají. Loni soudy nařídily 820.420 exekucí. To je o 13 procent méně než v roce 2011.
13.03.2013

« více zde »

Přednáška pro vojáky 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice (12.3.2013)

V rámci armádního programu „prevence sociálně nežádoucích jevů“ přednášel vojákům 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice o problematice exekucí Mgr. Vojtěch Jaroš, člen právní a legislativní komise Exekutorské komory ČR.
12.03.2013

« více zde »

Tisková konference o počtu exekucí v roce 2012 – 13. března od 10:00 v Praze

Ve středu 13. března od 10:00 se v Praze koná tiskové konference Exekutorské komory ČR. Proběhne v prostorách administrativní budovy Cimex na adrese Na Pankráci 1062/58, 140 00 Praha 4.
10.03.2013

« více zde »

Dnes se otevírá Klinika exekutorského práva (6.3.2013)

Právě dnes se otevírá Klinika exekutorského práva. Tento unikátní vzdělávací projekt je společným počinem Právnické fakulty Masarykovy univerzity a Exekutorské komory ČR.
06.03.2013

« více zde »

Exekutorská komora ČR si není vědoma žádného porušení pravidel hospodářské soutěže (4.3.2013)

Exekutorská komora ČR si není vědoma žádného porušení pravidel hospodářské soutěže. Zároveň nelze potvrdit, že by ÚOHS zahájil šetření. Tuto informaci Komora nemá, antimonopolní úřad nás žádným způsobem nekontaktoval. Pozastavujeme se nad tím, že se o této skutečnosti dozvídáme z médií.
04.03.2013

« více zde »

80 studentů z Chebu vyslechlo přednášku o exekucích (28.2.2013)

80 studentů Integrované střední školy Cheb se zúčastnilo dnešní přednášky o exekucích. Vedl ji viceprezident Exekutorské komory ČR Mgr. David Koncz, soudní exekutor Exekutorského úřadu Cheb.
28.02.2013

« více zde »

Exekutorská komora odmítá zavádějící závěry České televize týkající se odměn soudních exekutorů (26.2.2013)

O odměně soudního exekutora smlouvat nelze! Přesné výše odměn stanovuje vyhláška Ministerstva spravedlnosti. Vyskytují se však případy, kdy soudní exekutor může dlužníkovi odměnu neúčtovat. Podstatný je fakt, zda k úhradě došlo na základě vynucovací činnosti soudního exekutora, a také mravní aspekt coby obecný a nadřazený princip vítězící nad přepisem vyhláškového charakteru. Exekutorská komora ČR proto jednoznačně odmítá závěry, jež 25. února odvysílala Česká televize v Událostech a v pořadu Reportéři ČT.
26.02.2013

« více zde »

Reakce na reportáž ČT (26.2.2013)

Exekutorská komora ČR vyjadřuje souhlasné stanovisko s reakcí Ministerstva spravedlnosti ohledně reportáže odvysílané v pořadu Reportéři ČT.
26.02.2013

« více zde »

Omezení nákladů na cestovné (25.02.2013)

Praha, 25. února 2013 (EK ČR) – Novela občanského soudního řádu a exekučního řádu účinná od 1. ledna 2013 mimo jiné upravuje cestovní výdaje soudního exekutora.
25.02.2013

« více zde »

Soudní exekutor vydal exekuční příkaz k prodeji podniku Tatra, jeho provoz ohrožen není (21.2.2013)

Exekutorská komora ČR potvrzuje, že soudní exekutor vydal exekuční příkaz k prodeji podniku Tatra. Jeho provoz tím však žádným způsobem není dotčen, natož pak ohrožen.
21.02.2013

« více zde »

Žádnou souvislost mezi neštěstím ve Frenštátě a dluhovými problémy jednoho z obyvatel nalézt nelze (18.2.2013)

Ve sdělovacích prostředcích se objevily neověřené a spekulativní informace o tom, že výbuch domu ve Frenštátě pod Radhoštěm může souviset s dluhy jednoho z obyvatel. Žádnou souvislost však na základě dostupných informací potvrdit nelze.
18.02.2013

« více zde »

Útok na exekutorského vykonavatele pomůže objasnit nahrávka (8.2.2013)

Došlo k dalšímu napadení exekutorského vykonavatele! Během soupisu movitých věcí dlužník zaútočil nožem na pověřeného zaměstnance soudního exekutora Mgr. Petra Jaroše. Exekutorský úřad Chrudim podal na agresora z Poličky trestní oznámení. Policii by ve vyšetřování mohl pomoci zvukový záznam, pro jehož pořizování stanovuje pravidla novela exekučního řádu účinná od 1. ledna 2013.
08.02.2013

« více zde »

Prohlášení Exekutorské komory ČR k šikanózní exekuci (1.2.2013)

Ústavní soud vydal nález v případu šikanózní exekuce. Publikujeme vyjádření Exekutorské komory ČR a jejího prezidenta Mgr. Ing. Jiřího Proška.
01.02.2013

« více zde »

Kolik nás stála novela? (28.1.2013)

Soudní exekutoři vyčíslili náklady, které jim vznikly v souvislosti s novelou exekučního řádu. Účinná je od 1. ledna a do chodu exekutorských úřadů zasáhla desetitisícovými částkami.
28.01.2013

« více zde »

Mgr. Martin Svoboda: Kampaň Miloše Zemana jsem nepodpořil (24.1.2013)

Soudní exekutor Exekutorského úřadu Teplice Mgr. Martin Svoboda dementuje informace o tom, že přispěl na kampaň Miloše Zemana. Tento volební tým nijak nepodporuje, natož pak finančně! V médiích došlo k pouhé záměně jmen.
24.01.2013

« více zde »

Města v exekuci (22.1.2013)

ha, 22. ledna 2013 (EK ČR) – Nejenom fyzické osoby mohou být dlužníky v exekuci. Pokud dluh nezaplatil stát, kraj nebo obec, může se věřitel domáhat své pohledávky i vůči nim. Platí ale, že exekuci vždy zahajuje soud a automatickou součástí tohoto úkonu je vydání zákazu nakládat s majetkem. Dlužník pak nemůže např. prodávat své nemovitosti, naopak běžná obchodní činnost, správa či údržba nemovitostí omezena není.
22.01.2013

« více zde »

Prezidentská amnestie komplikuje postup v exekucích (18.1.2013)

Praha, 18. ledna 2013 (EK ČR) – Prezidentská amnestie přidělala práci soudním exekutorům. Znovu totiž musejí prověřovat majetkové poměry propuštěných lidí, proti nimž soudy nařídily exekuci. Znovu musejí doručovat listiny, které směřovali do věznic.
18.01.2013

« více zde »

Karlův most rok poté (15.1.2013)

Už je tomu rok, kdy média informovala o tom, že Karlův most je v exekuci. Přesto dodnes panuje rozšířený mýtus o tom, že exekutor postupoval nepřiměřeně, protože „obstavil“ veškeré nemovitosti hlavního města. Tento případ dokládá, jak chatrná je orientace veřejnosti ohledně základních principů exekučního řízení. Vysvětleme proto, k čemu před rokem došlo a jaká byla fakta…
15.01.2013

« více zde »

Další falešný exekutor řádí (14.01.2013)

V Česku řádí další falešný exekutor! Využívá různých jmen a označuje se jako „exekuční inspektor“. Dlužníkům zasílá informaci o tom, že je osobně navštíví a současně jim doručuje složenky. Jedná se o nebezpečné jednání. Adresáti jeho sdělení jsou zmateni a dotazují se Exekutorské komory na identitu tohoto vymahače. Komora podává trestní oznámení.
14.01.2013

« více zde »

Soudní exekutor o spravedlnosti nerozhoduje (07.01.2013)

1. ledna nabyla účinnosti novela exekučního řádu a občanského soudního řádu. Mimo jiné upravuje princip slučování exekucí. Co však případy, kdy si dlužník nepřebírá korespondenci, někdo mu ukradl občanku a při vzniku dluhu zneužil jeho identitu?
07.01.2013

« více zde »

Dnes nabývá účinnosti novela exekučního řádu (01.01.2013)

Dnes nabývá účinnosti novela exekučního řádu a občanského soudního řádu. V exekucích dochází k převratným změnám. Exekutorská komora představuje 10 nejvýznamnějších novinek.
01.01.2013

« více zde »

Změny v poradně v Plzni (31.12.2012)

Exekutorská komora ČR mění provozní dobu své bezplatné právní poradny v Plzni. Pro klienty bude otevřena každou sudou středu od 14:30 do 16:30 hodin, namísto současných 15:00 až 17:00 hodin. K úpravě dochází od 1. ledna.
31.12.2012

« více zde »

V příštím roce vzroste výše nezabavitelné částky (21.12.2012)

Vláda zvýšila částku, kterou nelze postihnout v exekuci v rámci provádění srážek ze mzdy. Jedná se o tzv. normativní náklady na bydlení.
21.12.2012

« více zde »

Exekutorská komora varuje před zadlužováním před Vánocemi (20.12.2012)

Praha, 20. prosince 2012 (EK ČR) – Vánoce bývají obdobím, kdy si mnoho lidí půjčuje peníze na drahé dárky. Podlehnou nebankovním půjčkám, které pak nejsou schopni splácet. Dostávají se tak do finančních problémů. Exekutorská komora ČR proto varuje před tímto neuváženým zadlužováním.
20.12.2012

« více zde »

Školíme matky v tísni z Aše

Praha, 17. prosince 2012 (EK ČR) – O vymáhání výživného, o iracionálním zadlužování i o bankovních či nebankovních půjčkách hovořil viceprezident Exekutorské komory David Koncz s matkami z Domova sv. Zdislavy. Interaktivní přednáška proběhla na faře v Aši v Mikulášské ulici.
17.12.2012

« více zde »

Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat…10. díl – Jak nekoupit dům v exekuci? (10.12.2012)

Praha, 10. prosince 2012 (EK ČR) – Některé realitní kanceláře se v poslední době mediálně zviditelňují prostřednictvím kritiky exekučních dražeb. Jejich mystifikační domněnky o nekorektních dražbách nemovitostí však nejsou založeny na pravdě. Jak tedy probíhá koupě domu od dlužníka, který je v exekuci? A jak může zájemce o koupi domu předejít nepříjemnostem? Více o tom na následujících řádcích!
10.12.2012

« více zde »

Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat…9. díl - zrušení exekutorských zápisů (03.12.2012)

Praha, 3. prosince 2012 (EK ČR) – Novela exekučního řádu a změny, které zákon přinese od 1. ledna – to je téma seriálu s názvem Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat… Tentokrát se zaměříme na exekuční tituly, resp. exekutorské zápisy.
03.12.2012

« více zde »

Webové stránky ekcr.cz napadli hackeři (16.11.2012)

Praha, 16. listopadu 2012 (EK ČR) – Oficiální webové stránky Exekutorské komory ČR www.ekcr.cz napadli hackeři. Útok se však týká jen administrativních dat. Žádné informace související s konkrétními exekučními řízeními nebo s osobními údaji třetích osob či účastníků řízení odcizeny nebyly, neboť na těchto stránkách evidovány nejsou.
16.11.2012

« více zde »

Senioři v exekuci (13.11.2012)

Exekutorská komora zpracovala unikátní studii o počtu seniorů v exekuci. Z analýzy vyplývá, že exekuci čelí 45.241 starobních důchodců. Jedná se o 2 % z celkového počtu seniorů, jimž je vyplácena starobní penze. Senioři tak tvoří pouze 7,5 % z celkového počtu všech osob, proti nimž soudy nařídily exekuci. I když počet penzistů v exekuci v posledních třech letech roste, má Česko lepší průměr než sousední Slovensko, které s pěti a půl miliony obyvatel hlásí bezmála 36.000 důchodců v exekuci.
13.11.2012

« více zde »

Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat… 8. díl – omezení dvojkolejnosti (12.11.2012)

Praha, 12. listopadu 2012 (EK ČR) – Už za měsíc a půl vejde v účinnost novela exekučního řádu. V život uvede řadu změn. Jedna z těch zásadních se týká úpravy režimů exekucí, resp. výkonů rozhodnutí, které provádějí soudy.
12.11.2012

« více zde »

Školíme seniory (9.11.2012)

Praha, 9. listopadu 2012 (EK ČR) – Exekutorská komora odstartovala nový projekt. Školí seniory v oblasti exekucí. Smyslem je zvýšit povědomí starších lidí o průběhu exekučního řízení a varovat je před dluhovými nesnázemi spojenými např. s předváděcími akcemi či bezbřehým dotováním potomků.
09.11.2012

« více zde »

Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat… 6. díl – exekuce pozastavením řidičského oprávnění (29.10.2012)

Odebírání řidičáků neplatičům výživného má umožnit novela exekučního řádu, která bude účinná od 1. ledna 2013. Jak bude tento režim vypadat v praxi?
29.10.2012

« více zde »

Všechno, co jste chtěli vědět o exekucích, ale báli jste se zeptat… 5. díl – bytová družstva (22.10.2012)

Praha, 22. října 2012 (EK ČR) – Novela exekučního řádu změní řadu pravidel. Úpravy se týkají i bytových družstev.
22.10.2012

« více zde »

Falešných exekutorů přibývá – technika je různá (18.10.2012)

Falešných exekutorů přibývá. Jen v poslední době jsme narazili na další dva. Charakteristika jejich podvodné činnosti je však odlišná.
18.10.2012

« více zde »

Pražská pobočka Exekutorské komory - měsíc fungování (17.10.2012)

Přesně před měsícem otevřela Exekutorská komora ČR svou pobočku v Praze. Během dosavadního fungování obdržela nebývalé množství podnětů.
17.10.2012

« více zde »

Pozvánka na tiskovou konferenci Exekutorské komory (7.6.2012)

Tisková konference EK u příležitosti mezinárodního dne soudních exekutorů - 7.6.2012, 10:00, Praha
01.06.2012

« více zde »

Senior zpochybňuje exekuci, kterou nařídil soud (04.05.2012)

Česká televize odvysílala v pátek 4. května reportáž o Stanislavu Žákovi z Prachatic. Soud proti němu zahájil exekuci kvůli dluhu 360 korun a příslušným úrokům.
04.05.2012

« více zde »

 

© 2009 - 2024 Exekutorská komora České republiky. Všechna práva vyhrazena.

Prohlášení o přístupnosti

Autorská práva vykonává Exekutorská komora České republiky. Bez písemného souhlasu Exekutorské komory České republiky je zakázáno jakékoliv užití části nebo celku, zejména rozmnožování, rozšiřování a sdělování obsahu veřejnosti jakýmkoliv způsobem i v jiném než českém jazyce.


Exekutorská komora ČR si dovoluje upozornit veřejnost, že hovory uskutečňující se na veškerých telefonních linkách Exekutorské komory ČR a jejích zaměstnanců mohou být monitorovány.